Հուշագիրը մի շահարկեք. Էդմոն Մարուքյանը խայթեց «Ծառուկյան» խմբակցությանը
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների հիմնական զեկուցող, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը նախագիծը ներկայացնելիս ընդհարվեց ԵԼՔ-ի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հետ: Նախ՝ Պետրոսյանը հայտարարեց, որ հաշվի առնելով վարչապետի եւ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի միջեւ կնքված հուշագրի բովանդակությունը, ԲՀԿ-ն վերահաստատում է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն ընդունել այն հաշվարկով, որ չխախտվեն սահմանված ժամկետները: Պետրոսյանն առաջարկեց, որ օրինագծերի փաթեթը քննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով:
ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հետաքրքրվեց, թե վարչապետի եւ Գագիկ Ծառուկյանի միջեւ կնքված հուշագիրն ի՞նչ կապ ունի Ընտրական օրենսգրքի եւ նման ռեժիմով այն քննարկելու հետ: «Հուշագիրն այնքանով է առնչվում, որ «Ծառուկյան» դաշինքն այն խմբակցությունն էր, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների ընդունումը տապալելուց հետո նախաձեռնեց երկրորդ արտահերթ նիստը՝ կրկին հիմք ընդունելով մեր ստանձնած պարտավորությունների կատարումը»,- ասաց Գեւորգ Պետրոսյանը:
Մարուքյանը նկատեց, որ հուշագիրը մինչ այդ էր ստորագրվել եւ նախորդ անգամ, երբ օրինագիծը տապալվել է, բացակայողներ են եղել նաեւ «Ծառուկյան» խմբակցությունից. «Հետեւաբար, շահարկել փաստը, որ տապալվել է եւ մենք հուշագիր ենք ստորագրել ու հիմա նախաձեռնում ենք նոր նիստ, դա կառավարության նախագիծն է, եւ դա միայն «Ծառուկյան» խմբակցության նախագիծը չէ: Նաեւ ԵԼՔ խմբակցության նախաձեռնությունն է, դրա համար պետք չի նախագիծը ներկայացնել հուշագրի լույսի ներքո»: