Ադրբեջանի Աևտաքին գործերի նախարարությունը դիվանագիտական բողոք կներկայացնի ԱՄՆ-ին՝ կապված Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին մուտքի արտոնագիր տրամադրելու հետ:
Այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
«Անօրինական ռեժիմի ներկայացուցչի ելույթը ԱՄՆ տարածքում և դրա խրախուսման թույլտվությունը հակասում է այդ երկրի պարտավորություններին՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի: Այդ քայլը վնաս է հասցնում հակամարտության խաղաղ բանակցային ճանապարհով կարգավորմանը», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ «անջատողական ռեժիմի ներկայացուցիչներին» ամերիկյան մուտքի արտոնագիր տրամադրելը կարող է լուրջ խնդիրներ առաջացնել ԱՄՆ վիզային ընթացակարգերի համար:
Նախօրեին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչն էլ հայտնել էր, որ ԱԳՆ-ը բողոքի նոտա է հղել Փարիզին՝ կապված Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի՝ Ֆրանսիա այցի հետ։