Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի տնօրեն Վիգեն Չալդրանյանն այսօր Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի հետ հանդիպումից հետո զբաղեցրած պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել: Ազատման մասին տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց նախարարի մամուլի պատասխանատու Ալլա Սերոբյանը:
Ավելի վաղ ՀԺ-ն անդրադարձել էր Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնում տիրող լարված մթնոլորտին եւ դերասանների բոյկոտին, որոնք չէին ցանկանում Վիգեն Չալդրանյանին տեսնել գեղարվեստական ղեկավարի ու տնօրենի պաշտոնում: Նոյեմբերի 29-ին Վիգեն Չալդրանյանը հրաժարական տվեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից: Չալդրանյանը ստիպված էր եղել նման որոշում կայացնել մշակույթի փոխնախարար Նազենի Ղարիբյանի հետ հանդիպումից հետո:
Հրաժարականի նույն օրը՝ նոյեմբերի 29-ին, Չալդրանյանն առանց դերասանների համաձայնության թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար էր նշանակել բեմադրիչ, ռեժիսոր Սուրեն Շահվերդյանին, որն է՛լ ավելի թեժացրեց առաջացած լարվածությունը:
Թատրոնում դեկտեմբերի 1-ից գործադուլ սկսած դերասաններն ի վերջո կարողացան հասնել նաեւ Շահվերդյանի հրաժարականին: Ներկայումս Համազգային թատրոնում թափուր են եւ՛ տնօրենի, եւ՛ գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնները: Թատերախումբն ունի իր թեկնածուները՝ գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում նրանք տեսնում են դերասան, բեմադրիչ Նարինե Գրիգորյանին, իսկ տնօրենի պաշտոնում՝ դերասան Արման Նավասարդյանին: