Տրանսպորտային նոր ցանցի ներդրման վերաբերյալ Երեւանի ավագանու նիստին թեժ քննարկում տեղի ունեցավ «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանի եւ քաղաքապետ Հայկ Մարությանի միջեւ:
«Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն իր ելույթում հայտարարեց, որ բրիտանական կազմակերպության կողմից հասարակական տրանսպորտ նստող, իջնող ուղեւորների նոր հետազոտությունն իրականացվել է 2017 թ.-ի հունիսին, 5 ավտոբուսային եւ միկրոավտոբուսային երթուղիներում․
«Այն, որ ասել էինք 2014-ինը, իրենք 2017-ին արդեն ճշգրտումներն արել են: 2013-ի պահանջարկի էական փոփոխման մասին վկայող որեւէ տվյալ չկա: Ի՞նչ եք հարցրել բրիտանական ընկերությունից, որ իրենք տվյալ չեն ներկայացրել: Հասկանալի չէ, զեկույցում ասել են ամեն ինչ: Այդ զեկույցը համապատասխանում է, եւ մենք կարող էինք սկսել, եթե մենք, իհարկե, գլուխ հանեինք այդ տրանսպորտային ցանցից: Ցավում եմ, որ գլուխ չհանելու լուծում ընտրվել է փնովել այդ նախագիծը»,- ասաց Խաժակյանը:
Հայկ Մարությանը օրերս չէր բացառել, որ քաղաքապետարանը կարող է հրաժարվել բրիտանական կազմակերպության նոր տրանսպորտային ցանցի ուսումնասիրությունից, որը պատվիրել էին նախորդ իշխանությունները։
Մարությանը վստահեցրեց, որ իրենք գլուխ հանում են նոր տրանսպորտային ցանցի նախագծից եւ օր առաջ փորձում են լուծել Երեւանի տրանսպորտային խնդիրը:
«Եթե դուք զեկույցներ եք կարդում, ես անձամբ շփվում եմ ընկերության ներկայացուցիչների հետ: Երբ իրենց հարց տվեցի՝ պե՞տք է արդյոք չափել նոր ուղեւորահոսքերը, ասացին՝ այո, պետք է»,- ասաց քաղաքապետը:
Մարությանի խոսքով՝ տրանսպորտային ցանցի ամբողջական փոփոխման համար առնվազն 2 տարի է պետք․
«Այն ժամանակ 55 հազար դրամ աշխատավարձ եք ստացել, եղել եք անցած ավագանու անդամներ եւ ոչ մի բան չեք արել, այսօր ունենք պրոբլեմատիկ զեկույց, ձեր էդ հանձնաժողովն անգործության է մատնված եղել՝ ըստ իս: Որովհետեւ էն զեկույցը, որ բերել են մեզ, ես համարում եմ անբավարար։ Դուք, որ ավելի շատ ու ճիշտ աշխատեիք բրիտանական ընկերության հետ, միգուցե այսօր կարողանայինք տրանսպորտային նոր ցանցի ներդրման գործընթացը սկսել»,- ասաց Մարությանը, ինչին ի պատասխան Դավիթ Խաժակյանն ասաց.
«Քուա՛նշ, պարո՛ն քաղաքապետ, էդ հիսուն հազար դրամի վրա։ Որեւէ մեկին հանձնարարեք, պատրաստ եմ քննարկել, բանավիճել, թող որեւէ կետում ասեն՝ այ էս բանը, որ դուք չեք արել, լավ չի եղել։ Եւ ձեր համար շատ անցանակալի է լինելու, եթե տարվա վերջ քաղաքի խնդիրները վերագրեմ ձեր ստացած աշխատավարձին։ Դա ի՞նչ ասելու բան է»,-վրդովված արձագանքեց Խաժակյանը: