Ո՞րն է դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում բացակայությունների պատճառը. նախարարի անակնկալ այցը (տեսանյութ)
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանն անակնկալ այց է կատարել դպրոց եւ մանկապարտեզ՝ տեղում ստուգելու համար դպրոցի սաների ու մանկապարտեզի երեխաների հաճախելիության ցածր լինելու մասին տարածվող լուրերը:
Այս մասին նա հայտնեց իր Facebоок-յան էջից ուղիղ հեռարձակմամբ: Նա ընդունում է, որ հաճախելիության հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան, սակայն վստահեցնում, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է, իսկ աշակերտների ու մանկապարտեզի երեխաների հաճախելիության թիվը գնալով աճում է:
«Նախ, ինձ տեղեկացրեցին, որ հաճախելիության ցածր մակարդակը պայմանավորված է հետտոնական իրավիճակով: Մյուս կողմից նշվեց, որ այսօր երեկվա նկատմամբ երեխաների հաճախելիությունն աճել է», - նշեց Հարությունյանը՝ հավելելով, որ դպրոցի մուտքի մոտ հերթապահում էր բուժքույր, որը տեղում զզնում եւ հիվանդ երեխաներին տուն էր ուղարկում:
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով, բացակայությունները նաեւ բացատրվում էր համացանցում՝ հիվանդությունների մասին ակտիվորեն տարածվող տեղեկատվության ազդեցությամբ: Նա նշեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքներ է տանում նաեւ Առողջապահության նախարարությունը: