ԱՄՆ-ն խնդիր է տեսնում Ադրբեջանի հետ. Իգիթյանն՝ Ալիեւ-Բոլթոն հեռախոսազանգի մասին
ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնն Արցախյան հարցի կարգավորման շուրջ խոսել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, իսկ ՀՀ վարչապետի հետ չի խոսել այն պատճառով, որ ագրեսիվ քաղաքականություն վարում է Ադրբեջանը: «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանն՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու Բոլթոնը մի քանի օր առաջ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում չի խոսել Արցախի հարցի կարգավորումից, իսկ Իլհամ Ալիեւի հետ նման քննարկում է ունեցել:
«Ես Բոլթոնի հետ զրույցը կնայեի Վիեննայի հետպատերազմյան պայմանավորվածությունների շրջանակներում: Ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցությունները եղել են անհնար, սեղանի շուրջ որեւէ կոնցեպտուալ բանի մասին խոսելը եղել է ոչ հնարավոր: Միսկի խումբն էլ էր արձանագրում, որ մի կողմն անընդհատ ագրեսիվ գործողություններով եւ հայտարարություններով խաթարում է բանակցային գործընթացը: Եթե նայենք հետագա հայտարարությունները, մասնավորապես, Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունը, որը կապված էր կրկին խաղաղության հետ եւ ասվում էր, որ անհնար է Արցախի հարցը լուծել ուժային ձեւով, ապա ԱՄՆ-ն խնդիր է տեսնում Ադրբեջանի հետ, որովհետեւ Հայաստանի կողմից ագրեսիա երբեք չի եղել:
Մինսկի խմբի համանախագահները դիմել են երկու երկրների նախագահներին, որ իրենց հասարակությանը պատրաստեն խաղաղության, ես այստեղ կրկին հորդոր տեսնում եմ՝ ուղղված Ադրբեջանին: Մեզ մոտ այդպիսի թշնամական, ագրեսիվ պրոպագանդա չկա»,- եզրափակեց Հովհաննես Իգիթյանը:
Նշենք, որ ԱՄՆ նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը Twitter-ի իր միկրոբլոգում ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հեռախոսազրույցի մանրամասները:
«Այսօր ես զրուցել են Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւի հետ: Մենք քննարկել ենք բազմաթիվ հարցեր, որոնք երկկողմ հետաքրքրություն են ներկայացնում, այդ թվում եւ էներգետիկ անվտանգության, անվտանգության ոլորտում համագործակցության եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԱՄՆ աջակցության մասով», - գրել է Բոլթոնը: