Երեք օրերի ընթացքում հանգիստ տեղներս նստած հետեւում ենք, թե ինչպես է կառավարության ծրագրի քննարկումն ընթանում, բայց մի բան ակնհայտ է, որ քննարկումը զարմանալիորեն ընթանում է որոշակի անհադուրժողականության մթնոլորտում: Ես զարմանում եմ, թե ինչպես է ընդդիմադիր ուժը իշխանություն դառնալուց հետո կարճ ժամանակում անհանդուրժող դառնում ընդդիմության նկատմամբ։ Ես զարմանում եմ, թե այդ կարճ ժամանակահատվածում ոնց են ձեռ առնելով փորձում շեղել քննարկումը կամ փորձում ձեռ առնել քաղաքական մրցակիցներին, եւ ո՛չ հակառակորդներին: Այս մասին այսօր խորհրդարանում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ Լուսավոր Հայաստան խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ մեջբերում անելով Աստվածաշնչից․
«Գայթակղություն լինելու է, բայց վայ նրան, ում միջոցով կլինի: Բնականաբար գայթակղություն եղավ, եղան չափն ու սահմաններն անցնողներ։ Բայց մեր գործընկերները, լավ ճանաչելով մեզ, գիտեն, որ մենք չենք կարող չարձագանքել նման իրավիճակներում»,-նշեց պատգամավորը։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այն մտքին, թե աղքատությունը նախ գլխում պետք է հաղթահարել, Մարուքյանն ասաց, որ պատմականորեն մտածում է, հետ է գնում, եւ երբ ասվում է, որ աղքատությունը մարդկանց գլուխներում է, հիշում է, որ 1990-ականներին աղքատության մեղավորը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն էր, 2000-ականներին՝ Քոչարյանն էր, հետո մինչեւ 2018 թվականը՝ միակ մեղավորը Սերժ Սարգսյանն էր․
«Այդպիսին է մեր քաղաքական համակարգը, մեզ այդպես են սովորեցրել: Իսկ հիմա, հեղափոխությունից հետո հեղափոխության լիդերն ասում է, որ աղքատությունը մարդկանց գլուխներում է, որ մարդիկ պետք է այնպես անեն, որ աղքատությունը հաղթահարվի, ու տնտեսական հեղափոխություն կլինի: Այստեղ կա հարց․ կառավարիչները ի՞նչ պետք է անեն: Հետո մեկ այլ հարց է առաջանում․ ինչո՞ւ են նախկին առաջնորդները մեղավոր եղել, իսկ հիմա՝ ոչ»։
Մարուքյանն ասաց, որ մարդիկ միշտ ունեցել են անտիհերոս եւ հերոս, մտածել են, որ եթե հերոսը գա, անտիհերոսը գնա, բոլորը լավ կապրեն․
«Մի անգամ դա ստացվել է, որի համար բոլորս ուղախ ենք, ու մենք աջակցում ենք դրան: Սակայն մարդիկ միանգամից չեն սովորելու նրան, որ անտիհերոսին տեղից հանող հերոսը այլեւս չի լինելու վատ լինելու պատասխանատուն, եւ մարդիկ շարունակելու են պահանջել: Պահանջում են, պահանջելու են ու ճիշտ են անում, քանի որ մեր համակարգն է այդպիսին»,-նկատեց պատգամավորը:
Նա նաեւ ասաց, որ 20 տարի մարդկանց հավատացրել են, որ կոռուպցիա եթե չլինի, լավ կապրեն, սակայն հիմա կոռուպցիա չկա, բայց մարդիկ էլի լավ չեն ապրում:
«Հետո պարզվում է՝ աղքատությունը ձեր գլուխների մեջ է»։
Մարուքյանն իր ելույթում ասաց, որ ճիշտ չէ հեղափոխությունն անընդհատ երեսով տալ․
«Նիկոլ Փաշինյանը, որը նախաձեռնել է էդ հեղափոխությունը, այդքան երեսով չի տալիս, որքան մարդիկ, որոնք կապ չունեն դրա հետ, ուղղակի բախտի բերմամբ տեղավորվել են հեղափոխության շարքերում: Հիմա այդ մարդիկ ինչ-որ բաներ են հիշեցնում մեզ, մեր գործընկերոջ քիթը հիշեցնում: Սա անընդունելի է: Սակայն մենք ներողամիտ ենք, հասկանում ենք, որ նոր են, անփորձ են, փորձ ձեռք կբերեն»,-եզրափակեց ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։