Կքննարկենք բանակցային ձեւաչափը․ Փաշինյանն ու Ալիևը կհանդիպեն «առանց օրակարգի» (տեսանյութ)
Պետք է հանդիպենք Ադրբեջանի նախագահի հետ, դա առանց օրակարգի հանդիպում կլինի, բայց դրա հիմնական ուղղությունը կլինի բանակցային ձեւաչափի քննարկումը: Այս մասին Թեհրանում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, ներկաներից մեկի հարցին ի պատասխան ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի սուբյեկտիվության մակարդակի բարձրացումն է: Տեղեկացնելով, որ առաջիկայում սպասվում է Ալիեւի հետ հանդիպում, Փաշինյանն ասել է․«Քանի դեռ համաձայնության չենք եկել ձևաչափի շուրջ, շփումները չեն կարող համարվել պաշտոնական բանակցություններ»:
Նա նաեւ ասել է, որ բանակցություններում խոսում է Հայաստանի անունից, բայց ոչ Արցախի։ «Ես խոսում եմ Հայաստանի անունից, ես ՀՀ վարչապետն եմ: Ես չեմ խոսում Արցախի անունից, քանի որ Արցախն ունի իր սեփական իշխանությունը: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ղարաբաղը բանակցային գործընթացում նոր սուբյեկտայնության մակարդակ ստանա», - նշել է Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաեւան հայտարարել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման նախապատրաստման մասին: