Գովազդը շարունակելու է լինել, բայց հնարավորինս ավելի փոքր կլինի եւ ավելի քիչ մարդ կտեսնի դա. Հակոբյան
Կարելի է ասել՝ բոլոր կողմերը գոհ են՝ այդ թվում նաեւ ես: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ արդյունք եղավ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո:
Նշենք, որ Հակոբյանը օրենսդրական նախագծի առաջարկով էր պատրաստվում հանդես գալ, որպեսզի Հայաստանում արգելվեն բուքմեյքերական ընկերությունների գովազդները: Նախագիծը միտված է նրան, որպեսզի Հայաստանում խաղամոլությունը քիչ տարածում ունենա եւ քիչ շահագրգռի մարդկանց: Սակայն հայկական լրատվամիջոցներում սա մեծ աղմուկ բարձրացրեց, քանի որ դրանց մեծ մասում տեղադրված են բուքմեյքերական ընկերությունների գովազդներ եւ դա ֆինանսական եկամուտ է բերում նրանց: Հաշվի առնելով այս ամենը, Հակոբյանը վերջերս հանդիպել էր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի հնարավոր տարբերակներ գտնեն՝ խնդրի կարգավորման համար:
- Պարոն Հակոբյան, ի՞նչ հայտարարի եք եկել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ քննարկումների ընթացքում: Շարունակելո՞ւ են լինել այդ գովազդները, թե՝ ոչ:
- Շարունակելու են լինել: Առաջին հանդիպման ժամանակ ներկա էին լրատվական կայքերի ներկայացուցիչները, բայց երկրորդ հանդիպման ժամանակ կայքերից ներկայացուցիչներ չկային՝ հիմնականում ռադիոընկերությունների եւ հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչներն էին: Կայքերում չափի սահմանափակում է դրվելու: Այսինքն, կայքէջի 20 տոկոսից ավելի բուքմեյքերական ընկերությունների գովազդ չպետք է լինի: Ռադիոընկերությունների եւ հեռուստաընկերությունների հետ նույնպես համաձայնեցված է: Այս պահի դրությամբ օրենքի նախագիծն այն տեսքն ունի, որը թերեւս մեծ հաշվով չի վնասում լրատվամիջոցներին:
- Իսկ նախագիծը որքանո՞վ արդյունավետ կլինի: Արդյո՞ք այսպես կնվազի խաղամոլությունը, քանի որ ամեն դեպքում գովազդները շարունակելու են լինել:
- Գովազդը շարունակելու է լինել, բայց հնարավորինս ավելի փոքր կլինի եւ ավելի քիչ մարդ կտեսնի դա: Բնականաբար ես ավելի շատ կուզեի, որ այդ գովազդները վերանան: Հաշվի առանք, որ շատ լրատվամիջոցների ֆինանսավորման աղբյուրի զգալի մասը այդ ընկերություններից է գալիս: Կարծում եմ՝ փուլ առ փուլ կլինի: Այս պահին սահմանափակումը կլինի այսքան, հետո՝ մի որոշ ժամանակ անց երեւի հնարավոր կլինի նոր օրինագիծ բերել: Ժամանակը ցույց կտա: Արդյունք, իհարկե, կունենանք: Արդյունքը կարճաժամկետ չի լինելու: Արդյունքը չի լինելու, որ հենց գովազդը վերացավ՝ խաղացողներ այլեւս չեն լինի, միանշանակ խաղացողը կշարունակի խաղալ, միգուցե մի փոքր նվազի: Արդյունքը շատ ավելի երկար ժամանակից հետո կզգանք: Արդեն մի սերունդ հետո, երբ 18 տարեկան կամ 20 տարեկան պատանին չի տեսնի այս արատավոր երեւույթի գովազդը, հետեւաբար խաղացողների ցուցանիշը կպակասի:
- Նախագիծն արդեն վերջնական պատրա՞ստ է, թե դեռ էլի քննարկումներ պետք է լինեն:
- Նախագիծն արդեն շրջանառության մեջ է դրված: Քննարկումներն արդեն կլինեն կառավարության հետ, հետո ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում:
- Կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ թե՛ լրատվամիջոցները, թե բուքմեյքերական ընկերությունները եւ թե դուք գոհ եք այս լուծումից:
- Այո, թերեւս միակ ոչ այդքան բավարարված մարդը ես եմ եւ կարծում եմ՝ հանրության մի զգալի հատվածը: Վստահ եմ, որ հանրության ճնշող մեծամասնությունն ընդհանրապես դեմ է այս արատավոր երեւույթի գովազդին՝ դա հստակ երեւում է: Կարծում եմ, թեկուզ եւ արտաքին գովազդը վերացնելու պարագայում, հեռուստատեսությունում եւ ռադիոյում ժամեր սահմանելու, կայքերում չափ սահմանելու դեպքում էլի ցուցանիշ կունենանք: Այո, կարելի է ասել՝ բոլոր կողմերը գոհ են՝ այդ թվում նաեւ ես: