Հրաչյա Հակոբյանի 2021 թվականի գույքի և եկամուտների իր հայտարարագիրը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարգադրությամբ ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանն ու Հրաչյա Հակոբյանը գործուղվել են Իտալիա:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը։
«Հուսով եմ, որ ապագայում նման թյուրիմացություններ տեղի չեն ունենա»,- եզրափակել է պատգամավորը:
Հակոբյանը գրառումն արել է երկլեզու՝ հայերեն և ուկրաներեն:
Բարեբախտաբար, տուժածներ էլ չկան:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում չցանկանկացավ անդրադառնալ երեկ խորհրդարանում իր մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպին:
Հայ-ուկրաինական հարաբերությունների խթանման գործում ակտիվ դերակատարում ունենալու համար Հրաչյա Հակոբյանը պարգեւատրվել է:
Չէի ասի, թե անթերի նախագիծ է, բայց վատն էլ չէ:
Այո, այո, Սասուն Միքայելյանը եղել է գրասնեյակում՝ ՔՊ Կոտայքի մարզի այլ ներկայացուցիչների հետ, այլ մարզերի, Երեւանի վարչական շրջանների ներկայացուցիչներ եւս եղել են: Կուսակցությունը լրիվ, ամբողջ ծավալով
Ես չտեսա, որ որևէ մեկը բաժաներ սյունեցիներին՝ բացի Ձեզանից, տիկին Գրիգորյան:
Ես կարող եմ իմ խոսքերը վերահաստատել՝ բոլոր այն խուլիգանները, ովքեր կհայհոյեն վարչապետին և նրա կողմնակիցներին, պետք է ստանան համարժեք պատասխան
«Մտիր ռինգն ու էլ դուրս չգաս, դու քաղաքականության մեջ տեղ չունես»,-ասել է Հրաչյա Հակոբյանը:
Նախկինները պետք է հասկանան, որ այլեւս չեն կարողանալու գողանալ, թալանել երկիրը, եւ հանգիստ նստեն տեղները:
Գաբրիելյանը նշեց, որ վարչապետի հանձնարարությամբ իրենց հետ աշխատել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը եւ կարելի է ասել համատեղ են մշակել այս նախագիծը:
Մեր թիմի ներսում մշտապես լինում են շատ բուռն քննարկումներ, բայց գոնե այս պահի դրությամբ թիմի ներսում կա այն կոնսեսուսը, որ Նիկոլ Փաշինյանն այն ղեկավարն է, որը կարող է շարունակել բանակցությունները։
Պարոն Ծառուկյանը առաջարկում է Սահմանադրությամբ ամրագրել, որ հոգեկան լուրջ խնդիրներ ունեցող անձինք իրավունք չունենան բարձրագույն պաշտոններ զբաղեցնել։
ԱԺ պատգամավորներին պաստառը շատ է ուրախացրել: Նրանցից ոմանք պաստառի ֆոնին լուսանկարվում են եւ այն տեղադրում համացանցում:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հակոբյանը՝ կից հրապարակելով ներկայացված հայցադիմումի պատասխանը.
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը՝ նշելով, որ մի լուսանկարը սրճարանում սուրճ խմելիս է արվել, մյուսը՝ երբ ընկերը դիմակը մի պահ իջեցրել էր:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը՝ նշելով, որ հիմա վստահ է:
«Դուք գիտեի՞ք, որ Double Tree Hilton հյուրանոցը Միշիկինն է։ Ես չգիտեի»: Ահս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը՝ հրապարակելով հյուրանոցի լուսանկարը:
Մարդ էդքան փող ունենա ու չկարողանա ֆայլ ջնջել անգամ. բա խոհանոց կմտնի, բա ինչ կանի. պատգամավոր:
Հիշեցնենք, որ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել ներկայիս իշխանությունների մասին:
Նա հորդորեց ու խնդրեց բոլոր հայրենակիցներին կրել դիմակներ, պահպանել պարետատան կանոնները եւ անձամբ իր օրինակով ցույց տվեց, թե ինչու նա, շփում ունենալով վարակակիր մարդկանց հետ, չի վարակվել։
Վարչապետի հրաժարականի՝ նրա արտահայտած մտքին ուղղակի զավեշտալի է, քանի որ խոսքը Հայաստանի պատմության մեջ ամենալեգիտիմ ղեկավարի հրաժարականի պահանջի մասին է:
Հակոբյանը նշեց, որ իր կողմից հայցը ներկայացվել է զրպարտության համար, իսկ Աննա Հակոբյանի կողմից՝ զրպարտության եւ վիրավորանքի։
Քիչ առաջ ստացա պատասխանը. բացասական է։
Ռազմական փորձագետ Արկադի Գրիգորյանը գրել է, որ ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության համակարգում «ОСА-АК», «ОСА-АКМ» զենիթահրթիռային համալիրները իրենց ուրույն տեղն ունեն։
Նա նշեց, որ բոլոր մեղադրանքները անհիմն են, հայկական բանակի օդային պաշտպանությունը հիմա կայուն է, քան երբեւէ եւ պաշտպանված է այս կառավարության կողմից գնված նոր ՀՕՊ համակարգերի շնորհիվ:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում չեն կարող իմ հրապարակային հայտարարությունները տարբերվել իմ ոչ հրապարակային-աշխատանքային հայտարարություններից: Բայց սա հարց է, որի պատասխանը պիտի տան իրավապահ մարմինները:
Հակոբյանը նշեց, որ ֆինանսական փոխհատուցում այս պահին չի պահանջում, սակայն յուրաքանչյուր պահի, կախված իրավիճակից, կարող է նաեւ գումարի պահանջ ներկայացնել։
Նա նաեւ շեշտեց, որ եթե մաքսանենգ ապրանք է, պետք է Ռուսաստանի Դաշնությունից տեղափոխվի Հայաստանի իրավական համակարգ, բայց այդպիսի գործընթաց չկա։
Հրաչյա Հակոբյանն իր հերթին հերքեց իր մասին շրջանառվող լուրերը՝ որակելով դրանք որպես սուտ։
Այդ բնույթի ցանկացած հայտարարություն օպերատիվ ստուգման անհրաժեշտություն ունի, կստուգվի, բայց այդպիսի քրեական վարույթ չկա:
Կարծում եմ՝ ԱԳՆ-ն եւ վարչապետի խոսնակը սպառիչ պատասխան են տվել այդ հարցերին: Բայց քանի որ հետաքրքիր հարցերի սեզոնը բացվել է, ես էլ իմ հերթին եմ ուզում հարց տալ Արթուր Վանեցյանին:
«Կարգին հաղորդման» մեջ մի էսպիսի միտք կա՝ ասում է՝ մանրից մոտենում են մեր տներին: Մանրից մոտեցել են իրենց տներին, դրա համար էլ իրենք ընկել են այս ցայտնոտի մեջ:
Երեկ ես հարցազրույցներիցս մեկում հայտնեցի իմ կարծիքը Միշիկի (Միքայել Մինասյան) ֆեյսբուքյան գրառումների հետ կապված:
Փաստացի հերթեր են տեղամասերի մոտ, ընտրողները շատ ակտիվ են, կան տեղամասեր, որտեղ արդեն ընտրողների 15 տոկոսն իրականացրել է իր ընտրությունը:
Խաղադրույքներին չեմ անդրադառնում, քանի որ այս պահին աշխարհում սպորտային իրադարձություններ չեն կատարվում, դրանք ակտուալ չեն։
Բոլոր այն կայքերը, որոնք տեղադրում են սույն ընկերությունների գովազդը, նույնպես կոչ եմ անում այս ժամանակահատվածում զերծ մնալ նման բովանդակությամբ գովազդներ տեղադրելուց:
Հետաքրքիր է՝ այդ ինչ ինֆորմացիայի է տիրապետում նա:
Վերջ տանք, կենդանիներին՝ մեր զվարճաքների համար տանջելուն եւ օգտագործելուն:
Քիչ ուշացումով մարտահրավիրում եմ դերասան Բաբկեն Չոբանյանին, դերասանուհիներ Տաթև Հովակիմյանին և Անի Խաչիկյանին:
Սիրով ընդունեցի Հրաչյա Հակոբյանի՝ ինձ ուղղված մարտահրավերը:
Այն ընդունելուց հետո գրանցվել է himnadram.org կայքում եւ սկսած դեկտեմբեր ամսից՝ ամեն ամիս հիմնադրամին իր հաշվից ավտոմատ փոխանցվելու է 10.000 դրամ:
Քիչ ուշացումով մարտահրավիրում եմ դերասաներ Խորեն Լեւոնյանին, Սոս Ջանիբեկյանին եւ երգչուհի Իվետա Մուկուչյանին. Հակոբյան
Պարո՛ն Մելքումյան, հա՛մ ասում եք՝ ցուցում չտալ, հա՛մ ասում եք՝ մեծերի գործերին չխառնվել․ հակասում եք ինքներդ ձեզ։
Ոստիկանապետի ժ/պ-ի հետ երկար քննարկում ունեցանք այս հարցի եւ, առհասարակ, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պաշտպանվածության եւ ոստիկանությունում տարվող աշխատանքների մասին:
ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը հրաժարականից հետո շարունակում է ենթատեքստեր պարունակող հայտարարություններ անել:
Օրեր առաջ հրապարակվել է հոդված, ըստ որի՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը զորակցություն է հայտնել Ռուսաստանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին:
- Աշխատանքի կորուստ` բավականին բարձր պաշտոնից, ընտանիքի կորուստ, հարգանքի կորուստ` սեփական երեխաների, շրջապատի եւ ընկերների մոտ: Սրանից ավել բան կարծում եմ ասելու չէ:
Նոր խոսեցի ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյանի հետ, նա ինձ փոխանցեց, որ Վարդգես Գասպարիի միջադեպի հետ կապված արդեն հարուցվել է քրեական գործ, եւ գործն ուղարկվել է քննչական կոմիտե:
Կայքերի դեպքում՝ գովազդի թույլատրելի սահմանը լինելու է 20%, այսինքն՝ կայքէջի մակերեսի 20%-ը չգերազանցող գովազդ։
Բացի այդ էլ առաջիկա 3 տարիների ընթացքում կարծում եմ բավականին ծանրաբեռնված կլինեմ ԱԺ-ում: Մտածեցի երեւի ճիշտ կլինի կոնկրետ ուղղությամբ աշխատեմ եւ հենց կոնկրետ ԱԺ-ի աշխատանքներով զբաղվեմ:
«Կարծում եմ, նման հստակ պատասխան չեք կարող ակնկալել նման բարդ հարցի վերաբերյալ»,-ասաց Գոռ Հովհաննիսյանը։
Նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսկների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ նշելով, որ այն նպատակ ունի սահմանափակել շահումով խաղերով զբաղվող ընկերությունների գովազդը հեռուստատեսությամբ, ռադիոյով եւ համացանցով։
- Նախագիծն արդեն շրջանառության մեջ է դրված: Քննարկումներն արդեն կլինեն կառավարության հետ, հետո ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում:
Հրաչյա Հակոբյանն ասաց, որ այս պահին իր անձնական տվյալներն ուղարկել է Ֆեյսբուքին՝ խնդրանքով վերականգնել հաշիվը։
Օրենսդրական այս նախաձեռնությամբ լրատվամիջոցները պետք է որոշակի սահմանափակումների ենթարկվեն վիճակախաղերի, տոտալիզատորների, շահումային խաղերի վերաբերյալ գովազդների տեղադրման հարցում։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հրաչյա Հակոբյանն անդրադարձել է «Հրապարակ» օրաթերթում զետեղված հոդվածին:
- Դա իմ օրինագծի հետ կապ չունի: Կարծում եմ՝ Ալեն Սիմոնյանի նախագծի հետ է կապված: Նա օրինագիծ է ներկայացրել, որ բուքմեյքերական ընկերությունները պետք է Երեւան քաղաքից դուրս գան:
Հրաչյա Հակոբյանը հայտնեց, որ ռեյտինգայինով առաջադրվել է 3-րդ ընտրատարածքում, որտեղ առաջադրվել են նաեւ Արարատ Միրզոյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, Էրիկ Գրիգորյանը։
Ի դեպ, ՀԺ-ն ասուլիսի ժամանակ Վիգեն Սարգսյանից հետաքրքրվել է, թե իրենք նախկինում, երբ իշխանություն էին, քվեարկո՞ւմ էին ընդդիմության օգտին՝ նույն տրամաբանությամբ:
Հրաչյա Հակոբյանը նաեւ հորդորեց՝ «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի ճակատագրի հետ կապված մի բան մտածել: