ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը դատի է տվել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանին, «Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանին, Երեւանի ավագանու նախկին անդամ Մարինա Խաչատրյանին եւ քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանին։
Այս մասին տեղեկանում ենք Դատական տեղեկատվական համակարգից։
Հակոբյանը պահանջում է հրապարակային հերքել եւ ներողություն խնդրել պատիվը, արժանապատվությունը եւ գործարար համբավը արատավորող վիրավորական եւ զրպարտող արտահայտությունները:
Պատգամավորը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ պատասխանող 4 անձանց էլ դատի է տվել նույն պատճառով՝ զրպարտության համար. «Ակնհայտ սուտ տեղեկություն են տարածել իմ վերաբերյալ՝ ծխախոտի մաքսանենգության մասին»։
Հակոբյանը նշեց, որ ֆինանսական փոխհատուցում այս պահին չի պահանջում, սակայն յուրաքանչյուր պահի, կախված իրավիճակից, կարող է նաեւ գումարի պահանջ ներկայացնել։
Հայցը ներկայացվել է մայիսի 12-ին եւ մակագրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դանիել Մխեյանին։
Հիշեցնենք, որ մոտ 2 շաբաթ առաջ մի քանի ֆեյսբուքյան օգտատերեր գրեցին, թե Ռուսաստանում կալանավորվել է օդանավ, որը փորձել է մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտ տանել, եւ դրա հետեւում կանգնած է Հրաչյա Հակոբյանը։ Փաստերի ստուգման Fip.am կայքն էլ գրեց, որ այդ ծխախոտի արտադրող եւ արտահանող ընկերությունը եղել է «Արմենիան տոբակո քոմփանին», որն առնչվում է ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի, Ջրային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արսեն Հարությունյանի եւ «Տրանսգազ» ընկերության նախկին տնօրեն Նիկոլայ Գաբրիելյանի դստեր՝ Լիլիթ Աբրահամյանի հետ։