Իմ ընտանիքը միշտ իմ կողքին է եղել, հիմա ակնկալում են, որ ես իմ ընտանիքից հրաժարվե՞մ․ Նիկոլ Փաշինյան
Ես ապրել եմ ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, իմ ընտանիքը եղել է ինձ հետ եւ իմ կողքին, երբ ես զրոյից ստեղծել եմ լրատվամիջոց, իմ ընտանիքը եղել է իմ կողքին, երբ իմ դեմ տեռոր են իրականացրել, քրեական եւ քրեածին, իմ ընտանիքը եղել է իմ կողքին, երբ եղել եմ բանտում, իմ ընտանիքը եղել է իմ կողքին, երբ հանրահավաքներ եմ անցկացրել, իմ ընտանիքը եղել է իմ կողքին։ Ակնկալիքն էն ա, որ ես իմ ընտանիքից հրաժարվե՞մ։ Եւ էդ ակնկալիքի հեղինակները նրանք են, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանում ընտանեկան արժեքի պահապաններ։ Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետը՝ անդրադառնալով իր ընտանիքի վերաբերյալ հարցին։
Փաշինյանը խոսեց նաեւ կառավարական առանձնատան մասին․
«Հիմա իմ ընտանիքն ապրում է կառավարական առանձնատանը, եւ այդ առանձնատունը պահվում է պետական բյուջեի միջոցներով։ Այդպես է։ Մենք համարում ենք, որ մեր քաղաքացիները պետք է մեր արած եւ մտածած ամեն ինչի մասին տեղեկացված լինեն։ Որեւէ մեկի մոտ չպիտի հարց առաջանա՝ կարող ա՞ ճիշտ ա, տենց ա՞, թե՞ չէ։ Մեզ ոչինչ չի խանգարում ինչ-որ սխալի դեպքում կանգնել ներողություն խնդրել»,-ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ կառավարական առանձնատուն տեղափոխվել է մեկ պատճառով․
«Որովհետեւ երկրում տեղի է ունեցել հեղափոխություն, եւ կառավարական առանձնատունը պետական կարեւոր խորհրդանիշներից մեկն էր, եւ էդ պահին էնտեղ ապրում էր Սերժ Սարգսյանը։ Դա նույնն էր, եթե ես վարչապետ ընտրվեի եւ ասեի, որ Բաղրամյան 26 չեմ գնում։ Էս վրանը ստեղ հրապարակում խփած՝ շարունակելու եմ աշխատել։ Այնպես չէ, որ կառավարական առանձնատունը մեզ առանձնապես հաճույք է պատճառում։ Երբ այնտեղ դեռ դատարկ էր, մենք նույնիսկ ընտանիքով լրջորեն քննարկել ենք՝ արդյոք մեզ պետք է շարունակել այդտեղ լինել, թե ոչ», - նշեց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է Բաղրամյան 26-ում վարչապետի տիկնոջ աշխատասենյակ ունենալուն՝ Փաշինյանն ասաց, որ դա նոր բան չէ, այդպես է եղել նաեւ 1993 թվականին, այդպես էր նաեւ հեղափոխությունից առաջ․
«Իմ կնոջ գործունեությունը ոնց է սկսվել․ նույն 2018-ի հեղափոխությունից հետո ձեզ հայտնի մարդիկ սկսեցին հիմնադրամները փակել, եւ հարց էր, բա էս «Լույս» հիմնադրամի երեխեքը ո՞նց մնան, փակված մյուս հիմնադրամները բա, եւ էդ հիմնադրամի շահառուները դիմում էին ինձ, նույն մշակութային դաշտը, դիմում՝ ասում էին, որ եթե միջոցներ չձեռնարկեք՝ կոլապս կլինի։ Ես ինքս եմ նախաձեռնել, որ նման պրոցես սկսվի։ Հիմա էլ պարզվում է, որ հիմնադրամին նվիրատվություններ են արել մարդիկ, ովքեր փող ունեն, պատկերացնում ե՞ք ինչ խայտաառակություն, պետք ա նվիրատվություն անեին մարդիկ, ովքեր փող չունեն»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Աննա Հակոբյանի գործունեությունը կարեւոր է նաեւ հանրային կյանքում կանանց ներգրավվածության առումով։ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ նշեց, որ հեղափոխության ժամանակ կանայք մեծ ներգրավվածություն ու կարեւոր նշանակություն ունեցան։