Շաբաթ՝ մարտի 30-ին, հայտնի դարձավ, որ ձերբակալվել է առողջապահության նախարարի տեղակալ Արսեն Դավթյանը՝ կաշառք վերցնելու պահին:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) տեղեկությունը հաստատեց երկուշաբթի, իհարկե՝ առանց անուններ հրապարակելու:
«Ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների եւ համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ բժշկական հաստատության տնօրենը նպատակ է ունեցել ապահովել առողջապահության նախարարության կողմից բուժհաստատություններին տրամադրվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող փոխնախարարի հովանավորչությունը եւ նրա հետ ձեւավորել իր համար բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ»,- մասնավորապես ասվում է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:
Դրանից նաեւ պարզ է դառնում, որ առողջապահական հաստատությանը հատկացվող պետպատվերի գումարները կրճատվել էին, եւ տնօրենը նպատակ է ունեցել կաշառքի միջոցով փոխել իրերի դրությունը:
«Վերաբաշխման արդյունքում պետպատվերի շրջանակներում տարբեր ծրագրերով հատկացվելիք գումարներով կազմակերպության ֆինանսավորման պակասը լրացնելու համար 2019 թվականի մարտի 30-ին առողջապահության նախարարի տեղակալին վերջինիս աշխատասենյակում որպես կաշառք անձամբ տվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, որի փոխանցումն իրականացվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո»,- նաեւ նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Առերեւույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Մեջբերված առաջին հոդվածը վերաբերում է պաշտոնատար անձի կաշառք ստանալուն՝ առանձնապես խոշոր չափերով: Այս արարքի համար նախատեսվող պատիժը ազատազրկումն է յոթից տասներկու տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա: Մեջբերված մյուս հոդվածն էլ վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն: Այս դեպքում քրեական օրենսգրքով նախատեսվող պատիժը երեքից յոթ տարի ժամկետով ազատազրկումն է:
Նույն օրը՝ մարտի 30-ին, բերման ենթարկված փոխնախարարը ձերբակալվել է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով, իսկ կաշառք տալու մեջ կասկածվող անձի նկատմամբ, հաշվի առնելով վերջինիս տարիքը եւ առողջական վիճակը, որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, փոխնախարարին կաշառք տվողը եղել է Պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ինստիտուտի («Հանրապետական ծննդատան») տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը: Այսօր մեզ չհաջողվեց նրա հետ կապ հաստատել: Բայց պարզեցինք, որ շարունակում է աշխատանքի գնալ: Աբրահամյանի ղեկավարած բուժհաստատությունը մասնավոր է, հետեւապես առողջապահության նախարարությունը իրավասու չէ միջամտել նրա հետագա պաշտոնավարմանը: Ի դեպ, ԱԱԾ հաղորդագրությունը նույնպես կարծես հաստատում է, որ կաշառք տալու մեղադրանքը վերաբերում է Ռազմիկ Աբրահամյանին, երբ հղում է արվում կաշառք տվող անձի տարիքին: Աբրահամյանը շուտով կդառնա 75 տարեկան:
Ձերբակալված փոխնախարար Արսեն Դավթյանը, ինչպես արձանագրում է առողջապահության նախարարության կայքը, համակարգում էր մասնավորապես հետեւյալ ոլորտները. մոր եւ մանկան առողջության պահպանման կազմակերպման աշխատանքները, առողջապահական համակարգի` նախարարության միջոցով իրականացվող ֆինանսավորման աշխատանքները:
Նրա ձերբակալմանն այսօր անդրադարձել է նաեւ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: «Ամենեւին կասկածի տակ չառնելով անմեղության կանխավարկածը՝ ուզում եմ հայտնել՝ կաշառք վերցնողն ով էլ լինի, եթե գործի շրջանակներում մեղավորությունը հաստատվի, նա պետք է պատժվի օրենքի ողջ խստությամբ: Ինչ խոսք, նման երեւույթներն անթույլատրելի են եւ դատապարտելի: Նոր Հայաստանում պետք է ձգտել բացառել եւ արդար աշխատանքով կառուցել մեր ապագան: Կաշառք տալը եւ վերցնելը մեր երկրում քրեորեն պատժելի արարք են»,- գրել է նախարարը, ապա հավելել. «Մեր աջակցությունն ենք հայտնում իրավապահ մարմիններին` կոռուպցիայի դեմ պայքարում։ Անկեղծորեն հավատում ենք, որ համակարգում տեղ գտած կոռուպցիայի եւ հակաօրինական այլ երեւույթների բացահայտումը կօգնի արմատախիլ անել դրանք եւ առողջացնել համակարգը: Առողջապահության նախարարության ողջ թիմով ցավ ու ափսոսանք ենք հայտնում կատարվածի համար»: