Ինձ վրա ճնշում չի եղել. Հրայր Թովմասյան
Ինձ վրա ճնշում չի եղել: Այս մասին այսօր Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը:
ՀԺ-ի հարցին, թե Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները մի շարք դիմումներ են ներկայացրել Սահմանադրական դատարան, դրանք ի՞նչ ընթացքի մեջ են, Թովմասյանը պատասխանեց. «Բնականոն ընթացքի մեջ են, եթե չեմ սխալվում, 3 դիմում էր, որից 2-ի վարույթ ընդունելը մերժվել է, մեկն ընդունվել է: Մերժվել է, որովհետեւ մեր Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքը հստակ սահմանել է՝ ընդդատյա չի եղել Սահմանադրական դատարանին կամ սպառած չեն եղել պաշտպանության բոլոր միջոցները»:
Մեր հարցին՝ իր վրա ճնշում գործադրվե՞լ է, քանի որ Քոչարյանի պաշտպանները պնդում են, որ դատարանի վրա ճնշումներ կան, Թովմասյանը պատասխանեց. «Ոչ, ցանկացած ճնշման դեպքում դուք դրա մասին կիմանաք»:
Հարցին, թե Վահե Գրիգորյանի մասնագիտական որակներն ինչպե՞ս է գնահատում եւ կկարողանա՞ աշխատել իր հետ, Թովմասյանը պատասխանեց. «Բավարար` Սահմանադրական դատարանի դատավոր աշխատելու համար: Ես չեմ որոշում ում հետ աշխատել: Ում ԱԺ-ն կընտրի իր հետ էլ կաշխատեմ»:
Հարցին, թե գործող իշխանությունների հետ դիսկոմֆորտ զգո՞ւմ է աշխատանքում եւ հնարավո՞ր է հրաժարականի հարց բարձրանա, Թովմասյանը պատասխանեց. «Բացարձակ, բացարձակ։ Իմ պաշտոնավարման մեկ տարին էլ անցել է եւ այդ հարցերը, կարծում եմ, չպետք է առաջանային»։