ՍԴ դատավորի պաշտոնի համար այս պահին ՀՀ նախագահի աշխատակազմ է դիմել վեց հոգի՝ Վահե Գրիգորյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Մարտին Մանուկյանը, Արմեն Ներսիսյանը, Կարեն Կարապետյանը եւ Գեւորգ Մուրադյանը։
Դիմումները ներկայացնելու վերջնաժամկետն այսօր է, մինչեւ երեկոյան ժամը վեցը։ Դրանից հետո Արմեն Սարգսյանը հանդիպելու եւ զրուցելու է թեկնածուների հետ, ապա ընտրելու է, թե ում թեկնածությունն է ներկայացնելու Ազգային ժողովին։
Հիշեցնենք, որ նախորդ անգամ Արեն Սարգսյանն ԱԺ-ին ներկայացրել էր սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը, որը, սակայն, չընտրվեց։ Նախորդ անգամ Սարգսյանը երեք դիմում էր ստացել՝ Գոռ Հովհաննիսյանից, Մարտին Մանուկյանից եւ Վահե Գրիգորյանից, սակայն ընտրությունը կանգ չէր առել Գրիգորյանի թեկնածության վրա՝ չնայած մասնագիտական շրջանակները միանշանակ պնդում էին, որ հենց Գրիգորյանը պետք է դառնա ՍԴ դատավոր։
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահի աշխատակազմը հայտարարել էր, որ սահմանադրական դատարանի դատավորի հավանակնորդները մինչեւ մայիսի 3-ը կարող են դիմել աշխատակազմ։