«Իմ քայլը» հիմնադրամը ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում հավաքագրել է 1 մլն 60 հազար դոլար. Ղազարյան
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Իմ քայլը» եւ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ եւ ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանը եւ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը ներկայացրեցին ապրիլի սկզբին ԱՄՆ կատարված երկշաբաթյա այցի արդյունքները:
Հովհաննես Ղազարյանը նշեց, որ «Իմ քայլը» հիմնադրամի համար հավաքել են 1 մլն 60 հազար դոլար:
«ԱՄՆ Կոնգրեսում ենք ունեցել հանդիպումներ, Կոնգրեսի գրադարանում: Այնուհետեւ կոնգրեսմեններ Աննա Էշլի եւ Ջեքի Սպիրսի նախաձեռնությամբ եղել է հանդիպում կոնգրեսականների հետ, որտեղ տիկին Հակոբյանը հանդես է եկել ելույթով: Եղել է նաեւ հանդիպում միջազգային խաղաղության «Կարնեգի» հիմնադրամում, որտեղ հիմնական խոսնակը եղել է տիկին Հակոբյանը եւ մասնավորապես խոսվել է «Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնության մասին: Ունեցել ենք նաեւ համայնքային հանդիպումներ: Այնուհետեւ այցը շարունակել ենք Բոստոն, որտեղ եղել է հանդիպում կրկին համայնքի հետ՝ Րաֆֆի եւ Նինա Ֆեսթենջյանների տանը եղել է հանդիպում եւ երեկույթ՝ նվիրված «Իմ քայլը» հիմնադրամին, որտեղ ներկայացրել ենք մեր ծրագրերն ու գործունեության բնույթն առհասարակ: Շարունակել ենք դեպի Լոս-Անջելես, այնտեղ ունեցել ենք հանդիպումներ համայնքի հետ տարբեր ձեւաչափերով: Հիմնական հանդիպումը եղել է «Ալեքս» թատրոնում, շուրջ 1500 հոգի մասնակցել են այդ հանդիպմանը: Մասնակցություն ենք ունեցել հյուպատոսության 25-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Տարբեր բնույթի, տարբեր բնագավառներ ներկայացնող մարդկանց եւ կազմակերպությունների հետ հանդիպումներ ենք ունեցել, քննարկել ենք հնարավոր համագործակցության եզրերը:
Նյու Յորքում հանդիպել ենք ՀԲԸՄ-ի ակտիվ կանանց հետ՝ շուրջ 30 հոգի, որտեղ նույնպես ներկայացրել ենք հիմնադրամը, մեր անելիքները: Հանդիպել ենք Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության հետ, Նյու Յորքի «Կարնեգի» կորպորացիայի նախագահ պարոն Վարդան Գրիգորյանի հետ, ինչպես նաեւ «Դավիթյան» հիմնադրամի հիմնադիր պարոն Ասո Դավիթյանի հետ:
«Իմ քայլը» հիմնադրամի համար հավաքել ենք 1 մլն 60 հազար դոլար, որից 500 հազարը կստանանք այն պարագայում, երբ մեր ծրագրերը հավուր պատշաճի իրականացնենք 6 ամսվա ընթացքում: Այդ պայմանը դրվել է «Մանուկյան Սիմոն» հիմնադրամի կողմից:
Մնացածի մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք, քանի որ դրամահավաքն ինքն իրենով մեկանգամյա գործընթաց չէ, հանդիպում ենք, ներկայացնում ենք ծրագրերը: Որոշ մարդիկ արագ են արձագանքում, որոշ մարդկանց հարկավոր է լրացուցիչ տեղեկատվություն, քանի որ ըստ ծրագրերի ենք ներկայացնում մեր անելիքները եւ կան մարդիկ, ովքեր ցանկություն ունեն կրթական ծրագրերի աջակացել, կան մարդիկ, ովքեր սոցիալական: Եւ որոշակի ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի այդ մարդկանց հետ աշխատանք տանենք եւ ավելի մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրենք»,- եզրափակեց Ղազարյանը: