«Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամը ընդհանուր առմամբ հավաքագրել է մոտ 600 հազար դոլար. Դեմիրճյան
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ «Իմ քայլը» եւ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ եւ ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ղազարյանը եւ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը ներկայացրեցին ապրիլի սկզբին ԱՄՆ կատարված 2-շաբաթյա այցի արդյունքները:
Էսթեր Դեմիրճյանը նշեց, որ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամը ընդհանուր առմամբ հավաքագրել է մոտ 600 հազար դոլար:
«Մեր այցի շատ կարեւոր կետերից մեկը, կարծում եմ, Մեմֆիսում «Սուրբ Հուդա» մանկական քաղցկեղի հետազոտական կենտրոնի այցն է, որը իսկապես շատ-շատ կարեւոր էր թե՛ մեզ համար, որպես հիմնադրամ, թե ընդհանրապես երկրի համար: Որովհետեւ հիվանդանոցն այսօր աշխարհի լավագույններից է համարվում եւ ստեղծվել է գլոբալ ալյանս, որտեղ Հայաստանը հանդես եկավ որպես առաջին անդամակցող երկիր: Այդ ալյանսի շրջանակներում կունենանք տարատեսակ համագործակցություններ թե՛ գիտական, թե՛ պրոֆեսիոնալ առումով: Բացի դրանից «Սուրբ Հուդա» հիվանդանոցի հետ համագործակցելով՝ նրանց օժանդակցությամբ այսօր արդեն նախագծվում են Հայաստանում առաջին մանկական պոլեատիվ բաժանմունքի նախագծային աշխատանքները: Հույս ունենք, որ շինարարությունը կսկսենք մոտավորապես հուլիսին եւ մեծ հույսեր ունենք, որ կկարողանանք բացել մինչեւ այս տարվա ավարտը: Իսկապես դա շատ կարեւոր է, որովհետեւ դա առաջինն է լինելու Հայաստանում եւ կարիքը շատ մեծ է նման կենտրոն ունենալու: Բացի այդ գումարից, որը մենք կարողացանք հավաքագրել, մենք նաեւ ունեցանք մի շարք հանդիպումներ տարբեր կազմակերպությունների հետ, որոնց արդյունքում ունենք նախնական ինչ-որ պայմանավորվածություններ հետագայում դեղորայքի կամ սարքավորումների աջակցության տարբերակների հետ կապված: Այսինքն, նորից, ինչպես «Իմ քայլ»-ի պարագայում, ծրագրեր պետք է ներկայացնենք, ավելի մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրենք, որպեսզի կարողանանք հասկանալ՝ ինչով կկարողանան մեզ այդ կազմակերպությունները օգնել:
Եւս մի հետաքրքիր առաջարկ ունեինք այս այցի շրջանակներում: Կազմակերպություններից մեկը մեզ առաջարկեց 100 հազար դոլար, որը կարող է կիրառվել հետագայում էլեկտրական բժշկական համակարգ ներդնելու համար: Այն բնականաբար ամբողջությամբ չէր փակելու այդ ծախսը եւ քանի որ դա մի քիչ մեր հիմնադրամի գործունեության ոլորտից դուրս էր, մենք իրենց ուղղորդեցինք առողջապահության նախարարություն, որտեղ իրենք միգուցե կարող են ներկայացնել ավելի ծավալուն եւ ավելի մեծ առաջարկ, որտեղ կարող են ներգրավել ոչ միայն 1 հիվանդանոց այլ կարող են ներգրավել մի քանի հիվանդանոցներ»,- եզրափակեց Դեմիրճյանը: