Մայիսի 20-ին դատարանների մուտքերն արգելափակելուն ուղղված գործողությունների ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպերի վերաբերյալ քրեական գործ չի հարուցվի:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը սույն միջադեպերի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժել է՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով:
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Հիշեցնենք, որ դատարանների մուտքերն ու ելքերը շրջափակելուց հետո մի քանի դիմումներ էին ներկայացվել ՀՀ լխավոր դատախազություն, որոնք ուղարկվել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: Դիմումներից մեկը ներկայացրել է Վարչական դատարանի դատավորը, մյուսը՝ Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը: Մեկ հաղորդում ներկայացվել է փաստաբան Հրանտ Անանյանի կողմից Շենգավիթի նստավայրի դատավոր Դավիթ Բալայանի մուտքը դատարան խոչընդոտելու դեպքով: Բալայանը, հիշեցնենք, այդ օրը տեսնելով, որ դատարանի մուտքերը փակ են, փորձել է ներս մտնել պատուհանից, սակայն քաղաքացիները նրան քաշքշել ու թույլ չեն տվել, ապա ոտքը սայթաքել է, ու դատավորը վայր է ընկել:
Դիմումներից մեկն առնչվում է փաստաբան Լուսինե Ավագյանին, իսկ մյուսը՝ փաստաբան Միհրան Պողոսյանին:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 19-ի երեկոյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիներին կոչ է արել արգելափակել Հայաստանի բոլոր դատարանների մուտքերը: Մայիսի 20-ին քաղաքացիներն, արձագանքելով Փաշինյանի կոչին, իրականացրել են արգելափակման գործողություններ, որոնց ընթացքում մի քանի միջադեպ է տեղի ունեցել: