Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունին, որը քիչ առաջ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանի բողոքի գործով ինքնաբացարկ հայտնեց, հակիրճ ներկայացրեց այն հանգամանքները, որոնց համակցությամբ նման որոշում է կայացրել:
Նա մինչ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը, նիստի ընթացքում կարծիք հայտնեց, որ չի կիսում դատավարության մասնակիցների մտահոգությունը եւ քանի որ այն ընդունել էր վարույթ, գտնում էր, որ կարող էր կայացնել օբյեկտիվ դատական ակտ. «Սակայն հաշվի առնելով, որ դատավարության մի կողմը չունի վստահություն իմ նկտամամբ, որ կայացվելիք դատական ակտը կարող է լինել օբյեկտիվ եւ եթե պրոֆեսիոնալ իրավաբանները չունեն այդ վստահությունը, ենթադրում է, որ հասարակության անդամները նույնպես կարող են այդ վստահությունը չունենալ: Հաշվի է առնվել նաեւ հանգամանքը, որ տվյալ գործով Ալեքսանդր Ազարյանը հայտնել է ինքնաբացարկ եւ իմ կողմից շարունակել քննել տվյալ բողոքը, կստացվեր, որ ինչ-որ մեծ ցանկություն ունեմ այս բողոքը այնումենայնիվ քննելու: Իհարկե, մոտեցումը այլ կլիներ, եթե դատավարության մասնակիցները վստահեին եւ իրենք նույնպես համարեին, որ դատարանը կարող է տվյալ գործով անկողմնակալ որոշում կայացնել»,- ասաց Ռշտունին:
Շաբաթներ առաջ նրա անունը շրջանառվեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործի ելքը կանխորոշելու հետ: Մասնավորապես, հրապարակումներ եղան այն մասին, որ Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ՝ Վազգեն Ռշտունին, Արշակ Վարդանյանը եւ Մխիթար Պապոյանը: «Հաշվի առնելով, որ մեր հետ կապված հագամանքր պետք է պարզեն համապատասխան իրավասու մարմիններում, թե արդյոք մենք մասնակցություն ունեցել ենք Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ կայացված դատական ակտի գրելու գործընթացին...կամ տվյալ հանգամանքը պետք է հաստատվի, կամ պետք է հերքվի»,- եզրափակեց դատավոր Վազգեն Ռշտունին:
Հիշեցնենք, որ ինքնաբացարկի վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացրել էր Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանը՝ հաշվի առնելով Վազգեն Ռշտունու՝ նախկինում ԶԼՄ-ներով ներկայացրած տարբեր դիրքորոշումները, ներառյալ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմանը համաձայն լինելու վերաբերյալ: Այսօր նրա ներկայացրած միջնորդությանը միացան նաեւ մեղադրող դատախազներ Կարեն Բիշարյանը եւ Վահե Դոլմազյանը: