Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում է 2018 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկումը։ Քննարկման ժամանակ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանից հետաքրքրվեց Ամուլսարի ճակատագրից․
«Միջազգային կազմակերպությունը պետք է տար եզրակացություն։ Ի՞նչ վիճակում ենք, այդ եզրակացությունը կա՞, թե՞ չկա։ Եթե կա, ապա ի՞նչ է բխում հետո, որպեսզի մեր հանրությունն իմանա՝ Ամուլսարի ճակատագիրն ինչպիսին է լինելու»,- մասնավորապես հարցրեց Մելքումյանը։
Ի պատասխան Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ պատվիրված եզրակացությունն արդեն Քննչական կոմիտեն ստացել է։
«Քննչական կոմիտեն է պատվիրել եզրակացությունը հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ ՔԿ-ն եզրակացության հիմա վրա տեղեկատվություն կտա, եւ եթե եզրակացությունը կլինի բացասական եւ կնշվի, որ վտանգները, որոնք առկա են այդ կազմակերպության գործունեության հետ, անհամատեղելի են, մասնավորապես, օրինակ, ջրային ռեսուրսների հետ, ապա կարծում եմ, ՀՀ կառավարությունը իրավական գործընթաց կիրականացնի, որպեսզի այդ աշխատանքները դադարեցվեն»,- պարզաբանեց Էրիկ Գրիգորյանը։
Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց՝ այսինքն՝ Ամուլսարի հետ կապված եզրակացությունը կա, բայց չի հրապարակվում, հնարավո՞ր է դա ձգձգվի վեց ամիս։ Ի պատասխան՝ նախարարն ասաց, որ հունիսի վերջին եզրակացությունը հայտնի կդառնա հանրությանը։