Ի՞նչի հիման վրա է Քոչարյանը դահլիճ մտնում փակ մուտքից. Երեւան քաղաքի դատախազը պարզաբանում խնդրեց
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստի ընթացքում քիչ առաջ Երեւան քաղաքի դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ դատական նիստերի դահլիճ այլ մուտքից մտնելու վերաբերյալ:
«Մենք տեղեկություն ունենք, որ արդեն երկու դատական նիստ է, Ռոբերտ Քոչարյանը դատական նիստերի դահլիճ մտնում է փակ մուտքով: Դատարանից `առնվազն պաշտպանության կողմից, պարզաբանում եմ ակնկալում, թե դա ինչի հիման վրա եւ ինչ նկատառումներից ելնելով է կատարվում: «Կարծում եմ, դա չի ենթադրում շփում գործը քննող դատավորի հետ»,-հայտարարեց Բաղդասարյանը:
Ի պատասխան դատավորն ասաց, որ որեւէ շփում չի եղել իր եւ Քոչարյանի միջեւ. «Նման կարգ, հանձնարարություն իմ կողմից չի սահմանվել, բացարձակ որեւէ շփում չկա»,- ասաց դատավորը:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանն էլ ասաց. «ՀՀ բոլոր նախագահները համապատասխան օրենքի համաձայն ունեն հատուկ կարգավիճակ, որի պայմաններում տեղաշարժվում են անվտանգության ծառայողների ուղեկցությամբ, այդ թվում նաեւ դատական նիստերի դահլիճ մուտք են գործում այլ մուտքից, ի տարբերություն նման կարգավիճակ չուներ դատախազը (Խոսքը ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի մասին է, որը առաջին ատյանի դատարան մուտք էր գործել փակ մուտքից,-հեղ.) դրա համար առաջին ատյանի դատարանում նման հարց էր բարձրացվել: Եթե դատախազությունը գտնում է, որ սա ռիսկ է առաջացում դատարանի կողմնակալության մասով, խնդրեմ միանա մեր ինքնաբացարկին»,- ասաց Օրբելյանը:
Նշենք, որ նախորդ նիստին Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել դատավոր Արմեն Համլետի Դանիելյանին: