Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածու Գրիգոր Բեքմեզյանն այսօր հանդիպեց խորհրդարանական «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ։ Բեքմեզյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ հարցերի լայն շրջանակ են քննարկել՝ այդ թվում՝ դատական համակարգի բարեփոխումների վերաբերյալ։
ԲԴԽ անդամի թեկնածուի կարծիքով՝ խորհրդի անդամների հրաժարականների շարանն արդեն հուշում է՝ այս մեկ տարվա ընթացքում ինչպես է աշխատել ԲԴԽ-ն․
«Այսինքն՝ եթե իրենք հասկանային, որ լավ են աշխատել եւ արդյունավետ, չէին լինի հրաժարականներ եւ կոնֆլիկտ՝ Դատավորների ընդհանուր ժողովի հետ»,-հավելեց Բեքմեզյանը։
Նա նկատեց, որ թեպետ մեկ տարին բավարար չէ, որ վերջնական գնահատական տանք, բայց փաստ է, որ դատական համակարգի ճգնաժամ եղավ, որի մեջ մեղավոր է նաեւ ԲԴԽ-ն, քանի որ ինչ-որ տեղ թերացել է․
«Բարձագույն դատական խորհուրդը անսպասելի անկախ է եղել, միգուցե չի հասկացել՝ ինչ պետք է անի։ ԲԴԽ անդամները նշանակվել էին նախորդ իշխանության օրոք, երբ դեռ ՀՀԿ-ն էր, նշանակվել էին որոշակի ազդեցությամբ, երբ իշխանություն փոխվեց, հանգեցինք իրավիճակի, երբ երկրում փոխվեց իշխանական համակարգը, դատական համակարգի նկատմամբ մոտեցումը։ Հասկանալի է, որ խնդիրները գալիս են նախկին իշխանությունից, բայց փոփոխությունից հետո անջրպետ առաջացավ, դատական համակարգը սկսեց այլեւս ցուցումներ չստանալ ներկա իշխանությունից, որի արդյունքում սկսեց մտածել՝ բա ումի՞ց ստանանք․ ինքը սովորել է հանձնարարականներ ստանալ, հիմա չկան դրանք»,- մեկնաբանեց ԲԴԽ անդամի թեկնածուն։
Բեքմեզյանն ասաց, որ եթե ընտրվի խորհրդի անդամ, նախ մյուս անդամների հետ Դատավորների ընդհանուր ժողով-ԲԴԽ հարաբերությունները պետք է կարգավորեն։ Թեկնածուն կարծիք հայտնեց, որ կարող է օժանդակել նախաձեռնած բարեփոխումների հարցում, կամ էլ շարունակել դատական պրակտիկան, նայել, բողոքել կամ ոչ, կամ էլ անմիջապես ներգրավվել, փորձել ինչ-որ բան փոխել։ Նա վստահեցրեց, որ անկախ ամեն ինչից՝ լինելու է անկախ, եւ ԲԴԽ չի գնում որպես «Իմ քայլ»-ի ներկայացուցիչ, այլ ԱԺ-ի կողմից ընտրված անդամ։
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածուի գնահատմամբ եւ զգացողությամբ՝ իշխանություններն այլեւս չեն ազդելու դատական համակարգի վրա, դատավորների որոշումների վրա, բայց եթե հանկարծ որեւէ ճնշում լինի, ինքն անպայման առաջինը կբարձրաձայնի դրա մասին։
Իսկ մնացած հարցերի մասին՝ այդ թվում դատարանները շրջափակելու որոշման, թեկնածուն կխոսի ԱԺ-ում ընտրության օրը՝ իր ելույթի ժամանակ։
Հիշեցնենք՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրության հարցը քննարկվելու է Ազգային ժողովի հերթական՝ հունիսի 20-ի նիստում:
Դատական համակարգում վեթինգ իրականացնելու վարչապետի հայտարարությունից հետո հրաժարական տվեց ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, օրեր առաջ՝ ԲԴԽ մեկ այլ անդամ՝ նախագահի պարտականությունները կատարող Գեւորգ Դանիելյան, հետո եւս երկու անդամ։