Իմ հայրը Մարտի 1-ի գործով քաղբանտարկյալ է եղել․ Իմ քայլի պատգամավորը՝ ՀՀԿ-ի իշխանության տարիներին ԱԺ-ում աշխատելու մասին
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Աննա Կարապետյանը համաձայն չէ Ռոբերտ Քոչարյանի այն պնդման հետ, թե երկրում օրենք ու օրինականություն չկա։ Ըստ նրա՝ Մարտի մեկի գործով քննությունը տեղի է ունենում օրինականության սահմաններում։ Այս մասին պատգամավորն ասաց այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Ոչ մի քաղաքական հետապնդում չկա»,-ասաց Կարապետյանը, իսկ ինչ վերաբերում է ի սկզբանե այս գործի կասեցմանն ու ՍԴ ուղարկելուն՝ Կարապետյանն ասաց, որ գործընթացի օրինականության վերաբերյալ կասկածներ կային, բայց դատական ակտի հիմնավորումներին ամբողջությամբ ծանոթ չլինելու պատճառով զերծ մնաց հավելյալ մեկնաբանություններից։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, նույն հանձնաժողովի անդամ Սուրեն Գրիգորյանն էլ հավելեց, որ, ելնելով իշխանությունների տարանջատման սկզբունքից, ճիշտ չէ, որ ԱԺ-ն մեկնաբանի առանձին դատական գործի հանգամանքներ՝ կապ չունի դա հասարակությանն անհայտ քաղաքացու վերաբերող գործ է, թե նախագահին․
«Ինչպես մասնագիտությամբ բժիշկը, ծանոթ չլինելով կոնկրետ հիվանդի հիվանդությանը, չի կարող կարծիք հայտնել կամ ախտորոշել, այնպես էլ իրավաբանը, ինչքան էլ լուսաբանվի գործը, չպիտի իրեն թույլ տա ամբողջական հետեւություններ անել կոնկրետ գործի մասին՝ առանց ծանոթանալու ամբողջական գործին։ Առկա տվյալները բավարար չեն որեւէ կարծիք հայտնելու համար»,-ասաց Գրիգորյանը։
Լրագրողի հարցից՝ եթե ստացվի մի իրավիճակ, երբ ներկաներն այլեւս իշխանության չլինեն եւ իշխանության գա Ռոբերտ Քոչարյանը, ի՞նչ կլինի իրենց հետ, Աննա Կարապետյանը զարմացավ, իսկ Սուրեն Գրիգորյանը արձագանքեց․
«ՀՀ վարչապետն ու այլ պաշտոնյաներ հանդիսացել են քաղբանտարյալ, ենթարկվել են քաղաքական պատասխանատվության, եւ այն մարդիկ, որոնք այդ գործընթացների հետեւում կանգնած են եղել, ողջ առողջ են հիմա եւ որեւէ գարծընթաց, բացի իրավականից, չի կատարվում։ Ի՞նչ կլինի մեզ հետ»։
Լրագրողն Աննա Կարապետյանից հետաքրքրվեց՝ ՀՀԿ-ի իշխանության օրոք նա եղել է պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում՝ որպես փորձագետ, այդ ժամանակ Մարտի մեկի վերաբերյալ դիրքորոշում ինչո՞ւ չի հայտնել։ Կարապետյանն ասաց, որ ինքը մինչ այդ բուռն ներգրավված է եղել քաղաքական գործընթացներում, իսկ իր հայրը Մարտի մեկի գործով քաղբանտարկյալ է եղել։
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին՝ լրագրողը հետաքրքրվեց՝ եթե Վահե Գրիգորյանն ասում է, որ ստանձնում է դատարանի նախագահի լիազորությունները, բայց Հրայր Թովմասյանն է այս պահին նախագահի աթոռին, որեւէ խնդրի դեպքում ՍԴ դիմելիս Կարապետյանն ո՞ւմ է դիմելու։ Վերջինս խուսափողական պատասխան տվեց, միայն ասաց, որ Սահմանադրության անցումային դրույթները վիճահարույց են, եւ անդամ-դատավոր եզրույթները դեռ պետք է բացահայտվեն։