Արտառոց ոչ մի բան էլ չկա, ինքը տվյալ հարցին պատասխանել է։ Երեւի այստեղ չէ, երեւի գործուղման է ուրիշ երկրում։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 9-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու ԲՀԿ-ական պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը չի մասնակցում ԱԺ նիստերին, արդյոք խմբակցության ներսում խնդիրնե՞ր կան։
«Երեւի այստեղ չէ, ինքը գործուղման է։ Ոչ մի խնդիր չկա, ինքը դրա բացատրությունը տվել ա, կգա, անձամբ իրենից կլսեք, թիմում, խմբակցությունում ոչ մի խնդիր չկա»,-նշեց Ծառուկյանը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Տիգրան Ուրիխանյանը հայտարարություն էր տարածել, որ դադարեցնում է մասնագիտական լիազորությունները: Հետագայում նա պարզաբանել էր, որ խոսքը պատգամավորական մանդատը վայր դնելու մասին չէ, սակայն նա արդեն տեւական ժամանակ է՝ չի մասնակցում ԱԺ նիստերին։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված վիճակին եւ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի նամակին՝ Ծառուկյանն արձագանքեց․
«Վահե Գրիգորյանն իր որոշումն ասել է, այսօր կա Սահմանադրություն, կա կարգ, ըստ Սահմանադրության, ըստ օրենքի պետք է լինի»։
Հարցին՝ երկրում սահմանադրական ճգնաժամ ինքը չի՞ նկատում, Գագիկ Ծառուկյանը պատասխանեց. «Ոչ մի բան էլ չենք նկատում, ոչ մի բան էլ չկա, մարդիկ չպետք է քնեն, հելնեն, ամեն մեկը մի հատ եզրակացություն ասի, մի հատ միտք ասի ու ամբողջ բանն էդ ուղղությամբ գնա, ես նորից եմ ասում՝ ըստ կարգի, ըստ օրենքի»։
Ազգային ժողովում Վահե Գրիգորյանի նամակի քննարկումների մասին հարցին նա արձագանքեց. «Մեզ այդ մասին չեն ասել, մենք դեռ չենք քննարկել»։
Ավելի վաղ Սահմանադրական դատարանում ստեղծված ճգնաժամի վերաբերյալ Վահե Գրիգորյանը նամակով դիմել էր Սահմանադրական դատարանի անդամներին, Ազգային ժողովին, ՀՀ նախագահին, Կառավարությանը, Դատավորների ընդհանուր ժողովին։ Այդ նամակում Գրիգորյանը ճգնաժամի լուծման երեք տարբերակ էր առաջարկել, որոնցից մեկը ԱԺ-ի տիրույթում է՝ իրավասու մարմինների կողմից ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրվող թեկնածուներին ընտրել ՍԴ դատավորներ։