Ընթանում է ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրության քվերակությունը. Տավարացյանը պատրաստ է երդում տալ
Դատավորների ընդհանուր ժողովում այս պահին ընթանում է ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրության քվերակությունը: Այն սկսվել է մոտ 40 րոպե առաջ եւ շուտով Դատավորների ընդհանուր ժողովը կշարունակվի. մինչ կքննարկվեն պլանավորված այլ հարցեր՝ կամփոփվեն ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրությունների արդյունքերը:
Մինչ այս Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավոր Նախշուն Տավարացյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ինքը ընտրված է օրենքի ուժով եւ պատրաստ է երդում տալ: Հիշեցնենք, որ դատավորը ԲԴԽ անդամի պաշտոնից 9 ամիս առաջ էր հրաժարվել, սակայն այսօր հայտարարեց, որ դեմ չէ դառնալ ԲԴԽ անդամ։
Դիտարկմանը՝ ըստ որոշ իրավաբանների գնահատականների՝ անօրինական է այժմ նրա՝ ԲԴԽ անդամ դառնալը, Տավարացյանը պատասխանեց. «Ես ընտրված եմ օրենքի ուժով եւ պատրաստ եմ երդում տալ...։ Դա իմ իրավունքն է ու օրենքի պահանջը, որից ես օգտվում եմ։ Իսկ թե որոշ իրավաբաններ ինչ մեկնաբանություն կտան՝ իրենց խնդիրն է։ Իրենց խնդիրն է նաեւ այն, որ իրենք կարող են ժամանակի մեջ կարծիքները փոփոխել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ անօրինական է Նախշուն Տավարացյանի՝ ԲԴԽ անդամ դառնալը։ «Ցավում եմ, որ նա է հայտարարությամբ հանդես եկել»,- ասաց Տավարացյանը, ապա հավելեց. «Ես Արփինե Հովհաննիսյանին միշտ բարձր եմ գնահատել։ Այսօր էլ բարձր եմ գնահատում։ Նրա հայտարարությունը պայմանավորված է ինչ-ինչ անձնական նպատակներով։ Ես չգիտեմ՝ ում հետ ինչ կապերի մեջ կլինի, կոնկրետ ինձ հետ մրցակցող դատավորներից որ մեկի հետ ինչ կապերի մեջ կարող է լինել։ Ինձ զարմացրել է նրա հայտարարությունը»:
Ի պատասխան լրագրողների հարցերին՝ Տավարացյանն ասաց, որ Դատավորների ընդհանուր ժողովում իր թեկնածության հարցին դեմ է եղել դատավոր Սիմիզար Հովսեփյանը։ «Չեմ կարող ասել, որ նրա հիմնավորումները հստակ են, փաստարկված, պարզապես մարդը չի ցանկանում, որ Նախշուն Տավարացյանը երդում տա, ինքը հղումն անում է որոշ իրավաբանների մեկնաբանություններին», -ասաց դատավորը:
Վերջինս նաեւ ասաց, որ պատրաստ է վեթինգի ենթարկվել: