Դատավորների ընդհանուր ժողովն ավարտվել է:
Դատական իշխանությանը 25-ից մինչև 45 տարի ծառայած 7 դատավորների շնորհակալագրեր են հանձնվել։
Գրիգոր Մինասյանի առաջարկով քննարկվել են արդարադատության ոլորտի թվայնացման գործընթացում առկա և հրատապ լուծում պահանջող խնդիրները:
Նիստի օրակարգում ներառված է եղել Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամի թափուր տեղի ընտրության հարցը:
Նշենք, որ Հայկ Գրիգորյանը 2018-2021թթ. եղել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Կարեն Անդրեասյանը և Երանուհի Թումանյանցն ընտրվեցին Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ երեբեւէ չի՞ քննարկել ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում հավակնությունների մասին:
Ժամանակին եղել են դեպքեր, երբ մարդը կուսակցական տոմսը վայր է դրել, սակայն դրանից հետո ավելի կուսակցական է եղել ու առավել շատ է ծառայել կուսակցությանը, քան իր սահմանադրական դերերին:
Նշենք, որ Հարությունյանն այս պաշտոնին նշանակվել էր 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Պապոյանին այդ պաշտոնում ընտրել է Բարձրագույն դատական խորհուրդը։
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցվել են 2021 թվականի ապրիլի 15-ին՝ մինչ վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատարը հացի սեղանի շուրջ տեղի ունեցած մասնավոր զրույցի մանրամասները չի մեկնաբանում
Որոշումը Սահմանադրական դատարանի կայքում կհրապարակվի եռօրյա ժամկետում»:
Մեկնարկել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի վերաբերյալ քննությունը:
Բարձրագույն դատական խուրհուրդը փետրվարի 18-ին որոշում է ընդունել:
Ըստ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի՝ 2020-ի մայիսի 4-ին Արամ Բաբայանը, Մխիթար Սարգսյանը կնքել են «Մուշ» ՍՊԸ-ի իրենց բաժնեմասի առուվաճառքի պայմանագիր, որով որպես գնորդ հանդիսացել է Խանդանյանը:
Ներկայացրել է դատարանների նորանշանակ նախագահներին:
Երեկ Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ է ընտրվել դատավոր Տիգրան Սահակյանը:
Հարգանքով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմի Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ, Դատական ծառայության առաջին դասի խորհրդական Արման Խաչատրյան:
Ասվածի ապացույցը քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերով դատավորների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների առկայությունն է: Եվ քանի դեռ կան այդ գործընթացները, պայքարը շարունակվում է…
Վերջին տարիների ընթացքում դատական բարեփոխումների տապալման մեջ Վարդազարյանն ունեցել է առանցքային դերակատարում:
Ռուբեն Վարդազարյանն իրենց դիրքորոշումն ու մոտեցումներն է ներկայացրել օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
Ռուս գործընկերների հետ քննարկվել են էլեկտրոնային հայցադիմումների, ծանուցման համակարգի, էլեկտրոնային փաստաթղթերի ստեղծման և դատավարական այլ գործընթացների ավտոմատացման հայեցակարգի գործիքակազմերը:
Խորհրդարանն ամբողջությամբ ընդունեց ԲԴԽ-ի լիազորությունների շրջանակն ընդլայնող օրինագիծը:
Վլադիմիր Վարդանյանն էլ նշեց՝ անկախ նրանից, թե ով է ԲԴԽ-ի իր սրտի կամ ոչ սրտի նախագահը, չպետք է մոռանալ, որ ԲԴԽ-ն կոլեգիալ մարմին է և բաղկացած է 5 դատավորից և 5 գիտնական անդամից:
«Որպեսզի դա ասեմ, պիտի հետ գնանք առնվազն 1999 թվականի հոկտեմբեր: Ավելին չբարձրաձայնեմ»:
Ես հիմա նման գայթակղություններին չեմ տրվի, նման անցած-գնացած… ես էլ հարյուրավոր լավ էպիզոդներ կարող եմ վկայակոչել իմ և Փաշինյանի համատեղ քաղաքական գործունեության, որպես կալանավոր գործունեության մասին:
Իրավապահ համակարգի գործունեության արդյունքում Հայաստանում յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իրեն զգա լիարժեք պաշտպանված․ վարչապետ
Դատական դեպարտամենտի շուրջ 60 աշխատակից մեկնել է առաջնագիծ՝ որպես կամավորական:
Ցանկացած պատկերացումից դուրս է, որ ժամանակակից աշխարհում տեղի է ունենում էթնիկ բնակչության բնաջնջման անթաքույց փորձ և Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) ապրող հայերի կյանքի իրավունքի խախտում:
Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը փաստաբանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Վերջին անգամ ժողովը հրավիրվել էր մարտի 13-ին, սակայն համավարակով պայմանավորված հետաձգվել էր։
Արման Խաչատրյանի խոսքով՝ բազմաթիվ քվեաթերթիկներ պիտի մշակվեն, եւ ենթադրվում է, որ ժամը 22:00-ից շուտ գործընթացը չի ավարտվի
Հիշեցնենք, որ այսօր գլխավոր դատախազը ԲԴԽ-ին միջնորդել էր 2 դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալ:
Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
Այսպիսով՝ ԲԴԽ-ն բավարարեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի միջնորդությունը:
Սահմանված կարգից որոշ շեղումներ հունիսի 18-ին հայտնաբերվել են Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աբովյանի նստավայրում, որոնք անմիջապես վերացվել են։
Այն կհրապարակվի հուլիսի 9-ին՝ ժամը 14։10-ին։
Իմ հայտնած մտահոգություններն ու թերությունների բարձրաձայնումը միտված են դատաիրավական համակարգի խնդիրների օբյեկտիվ ախտորոշմանն ու արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպմանը:
Կարճ ժամանակ անց վերադառնալով՝ Խորհուրդը որոշեց այն մերժել:
Մեսրոպ Մակյանը ինքնաբացարկ հայտնեց, սակայն Խորհուրդը այն մերժեց:
Նման որոշում է կայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդը։
Ուսումնասիրելով ՀԺ-ի հրապարակումը՝ Արդարադատության նախարարը դատավորի նկատմամբ հարուցել է կարգապահական վարույթ եւ միջնորդություն ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհրդին:
Դատական նիստերի հետաձգումների եւ դրանցով պայմանավորված հնարավոր խնդիրների մասին զրուցել ենք ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանի հետ:
Գրության պատճենն ուղարկվել է նաև ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին:
Հաշվի առնելով հանրապետությունում ստեղծված վիրուսային իրավիճակը՝ դատական իշխանությունը ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները իր գործունեությունն անխափան իրականացնելու համար
Այս մասին տեղեկացնում է Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետը:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կարեվորում է մարզային դատարանների հետ հադիպումները:
Հիմա մենք դիմելու ենք հսկողությւոն իրականացնող դատախազին՝ պարզաբանումներ ստանալու վերաբերյալ, որովհետեւ մի կողմի դիրքոշորումը մեզ համար դեռ բավարար չէ
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավորը Դավիթ Գրիգորյանը քիչ առաջ ժամանեց Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
Օրեր առաջ ՀՔԾ աշխատակիցները խուզարկել էին Գրիգորյանի աշխատասենյակը եւ առգրավվել համակարգիչը, ինչի մասին նախապես իրազեկվել էր ԲԴԽ-ին:
Դուք մի մոռացեք, որ ես երեկ չէ առաջին օրը չեմ դատավոր դարձել, հազարավոր մարդիկ են ինձ գովեստի խոսքեր ուղարկել, հազարավոր մարդիկ ինձ գրավոր շնորհակալություն են հայտնել։
Ես հավաքել եմ 70 ձայն. ինձ չվստահեց դատավորների ժողովը, թե ինչու՝ չեմ կարող ասել, իմ մեջ պետք է փնտրեմ:
Ըստ այդմ՝ ԲԴԽ անդամներ են ընտրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներ Ռուբեն Վարդազարյանը եւ Մեսրոպ Մակյանը։
Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամների թեկնածուների քվեարկությունն ավարտվել է։
Դատավորների ընդհանուր ժողովում այս պահին ընթանում է ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրության քվերակությունը:
Այսօր օրվա վերջում կամ վաղը արդեն հստակ կունենանք ԲԴԽ անդամի թեկնածու:
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանմն արձագանքեց, որ ԼՀԿ-ի առաջարկած թեկնածուին օրենքով սահմանված փորձառությունը չի հերիքել:
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնի թեկնածուն ելույթ ունեցավ ամբիոնից՝ ներկայացնելով Հայաստանի դատական համակարգում բարեփոխումների իրականացման իր տեսլականը: