Հարգանքով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմի Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ, Դատական ծառայության առաջին դասի խորհրդական Արման Խաչատրյան:
Դատավոր Կարինե Պետրոսյանը ԲԴԽ-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
Ասվածի ապացույցը քաղաքական հնչեղություն ունեցող գործերով դատավորների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների առկայությունն է: Եվ քանի դեռ կան այդ գործընթացները, պայքարը շարունակվում է…
Դատավորներին ուղղված ԲԴԽ նախագահի մարտակոչը քաղաքական ենթատեքստ ուներ, բավարար էր նրան պաշտոնանկ անելու համար. կարծիքներ
Վերջին տարիների ընթացքում դատական բարեփոխումների տապալման մեջ Վարդազարյանն ունեցել է առանցքային դերակատարում:
Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին
Ռուբեն Վարդազարյանն իրենց դիրքորոշումն ու մոտեցումներն է ներկայացրել օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
ԲԴԽ ներկայացուցիչները Մոսկվայում քննարկել են էլեկտրոնային արդարադատության արդի խնդիրները
Ռուս գործընկերների հետ քննարկվել են էլեկտրոնային հայցադիմումների, ծանուցման համակարգի, էլեկտրոնային փաստաթղթերի ստեղծման և դատավարական այլ գործընթացների ավտոմատացման հայեցակարգի գործիքակազմերը:
ԲԴԽ-ին դիմելու իրավունք կունենան նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք՝ իրենց մասնակցությամբ կոնկրետ գործերով
Խորհրդարանն ամբողջությամբ ընդունեց ԲԴԽ-ի լիազորությունների շրջանակն ընդլայնող օրինագիծը:
Ո՞վ է լինելու ձեր սրտի ԲԴԽ նախագահը. Սամսոնյանը՝ Վլադիմիր Վարդանյանին
Վլադիմիր Վարդանյանն էլ նշեց՝ անկախ նրանից, թե ով է ԲԴԽ-ի իր սրտի կամ ոչ սրտի նախագահը, չպետք է մոռանալ, որ ԲԴԽ-ն կոլեգիալ մարմին է և բաղկացած է 5 դատավորից և 5 գիտնական անդամից:
Ամբիոնից հայտարարեմ՝ նախագահ եմ, թուրն առնեմ գնամ այնտե՞ղ. Ջհանգիրյանը՝ դատավորներին ճնշելու, ԲԴԽ նախագահ դառնալու մասին
«Որպեսզի դա ասեմ, պիտի հետ գնանք առնվազն 1999 թվականի հոկտեմբեր: Ավելին չբարձրաձայնեմ»:
Նման բան չեմ ասել. Ջհանգիրյանը՝ դատավորներին բուռը հավաքելու, Փաշինյանի հետ նախկին խնդիրների, իր տարիքի շահարկման մասին
Ես հիմա նման գայթակղություններին չեմ տրվի, նման անցած-գնացած… ես էլ հարյուրավոր լավ էպիզոդներ կարող եմ վկայակոչել իմ և Փաշինյանի համատեղ քաղաքական գործունեության, որպես կալանավոր գործունեության մասին:
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ իրավապահ համակարգի ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է տեղի ունեցել
Իրավապահ համակարգի գործունեության արդյունքում Հայաստանում յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իրեն զգա լիարժեք պաշտպանված․ վարչապետ
Դատական դեպարտամենտի 60 աշխատակից մեկնել է առաջնագիծ․ մեկնարկում է կամավորագրման 2-րդ փուլը
Դատական դեպարտամենտի շուրջ 60 աշխատակից մեկնել է առաջնագիծ՝ որպես կամավորական:
Կոչ ենք անում դատապարտել թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական ագրեսիան. ԲԴԽ-ն դիմել է ԵՄ դատական խորհուրդների միությանը
Ցանկացած պատկերացումից դուրս է, որ ժամանակակից աշխարհում տեղի է ունենում էթնիկ բնակչության բնաջնջման անթաքույց փորձ և Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) ապրող հայերի կյանքի իրավունքի խախտում:
Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցով հաջորդ նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 25-ին
Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը փաստաբանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Երվանդ Խունդկարյանը ընտրվեց ՍԴ դատավորի թեկնածու, Ստեփան Միքայելյանը՝ ԲԴԽ անդամ
Վերջին անգամ ժողովը հրավիրվել էր մարտի 13-ին, սակայն համավարակով պայմանավորված հետաձգվել էր։
Դատավորների ժողովն ավարտել է թեկնածուների ընտրության փուլը. այժմ ընթանում է քվեաթերթիկների մշակումը
Արման Խաչատրյանի խոսքով՝ բազմաթիվ քվեաթերթիկներ պիտի մշակվեն, եւ ենթադրվում է, որ ժամը 22:00-ից շուտ գործընթացը չի ավարտվի
ԲԴԽ-ն դատավորներ Գևորգ Նարինյանի և Արա Կուբանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն է տվել
Հիշեցնենք, որ այսօր գլխավոր դատախազը ԲԴԽ-ին միջնորդել էր 2 դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալ:
Գլխավոր դատախազը ԲԴԽ-ին միջնորդել է 2 դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալ
Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
ԲԴԽ-ն մերժեց դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը
Այսպիսով՝ ԲԴԽ-ն բավարարեց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանի միջնորդությունը:
Վիրուսի տարածման կանխման համար ԲԴԽ-ն ավելի քան 14 մլն դրամ է հատկացրել. փաստաբանը, սակայն, խնդիրներ է տեսնում
Սահմանված կարգից որոշ շեղումներ հունիսի 18-ին հայտնաբերվել են Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աբովյանի նստավայրում, որոնք անմիջապես վերացվել են։
ԲԴԽ նախագահը արձագանքել է քննչական մարմինների եւ դատախազության հայտարարություններին
Իմ հայտնած մտահոգություններն ու թերությունների բարձրաձայնումը միտված են դատաիրավական համակարգի խնդիրների օբյեկտիվ ախտորոշմանն ու արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպմանը:
ԲԴԽ-ն քննում է դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը
Մեսրոպ Մակյանը ինքնաբացարկ հայտնեց, սակայն Խորհուրդը այն մերժեց:
Երեք դատավորների լիազորությունները դադարեցվել են. ԲԴԽ
Նման որոշում է կայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդը։
Դատավորը նկատողություն ստացավ «օրենքով գող» Հայկո Աստրախանսկիին երկիրը լքելու թույլտվություն տալու համար
Ուսումնասիրելով ՀԺ-ի հրապարակումը՝ Արդարադատության նախարարը դատավորի նկատմամբ հարուցել է կարգապահական վարույթ եւ միջնորդություն ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհրդին:
Այս շաբաթ դատական գործընթացներն ավելի կկայունանան. Գրիգոր Բեքմեզյանը՝ նիստերի հետաձգումների մասին
Դատական նիստերի հետաձգումների եւ դրանցով պայմանավորված հնարավոր խնդիրների մասին զրուցել ենք ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանի հետ:
Արա Զոհրաբյանը դիմել է Ռուստամ Բադասյանին դատական նիստերի տեսաձայնային հեռահաղորդակցության ապահովման հարցով
Գրության պատճենն ուղարկվել է նաև ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին:
ԲԴԽ-ն հորդորում է խուսափել դատական նիստերին ներկայանալուց եւ բավարարվել ներկայացուցիչների ներկայությամբ
Հաշվի առնելով հանրապետությունում ստեղծված վիրուսային իրավիճակը՝ դատական իշխանությունը ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները իր գործունեությունն անխափան իրականացնելու համար
Կորոնավիրուսի պատճառով դատավորների այսօր նշանակված ընդհանուր ժողովը հետաձգվում է
Այս մասին տեղեկացնում է Բարձրագույն դատական խորհրդի աշխատակազմի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետը:
Անկաշկանդ շփումներ. Բարձրագույն դատական խորհուրդը կարևորում է մարզային դատարանների հետ հանդիպումները
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կարեվորում է մարզային դատարանների հետ հադիպումները:
Դատավորը կասկածներ ունի, որ իր աշխատասենյակի խուզարկությունը կարող է կապ ունենալ Քոչարյանի գործի հետ. ԲԴԽ անդամ
Հիմա մենք դիմելու ենք հսկողությւոն իրականացնող դատախազին՝ պարզաբանումներ ստանալու վերաբերյալ, որովհետեւ մի կողմի դիրքոշորումը մեզ համար դեռ բավարար չէ
Ես կխնդրեի անմեղության կանխավարկածը հարգել. Քոչարյանի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ժամանեց ԲԴԽ
Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավորը Դավիթ Գրիգորյանը քիչ առաջ ժամանեց Բարձրագույն դատական խորհուրդ:
ԲԴԽ անդամներն այսօր կհանդիպեն Դավիթ Գրիգորյանի հետ, քննարկելու՝ խուզարկությունն ինչպես է ազդել դատավորի անկախության վրա
Օրեր առաջ ՀՔԾ աշխատակիցները խուզարկել էին Գրիգորյանի աշխատասենյակը եւ առգրավվել համակարգիչը, ինչի մասին նախապես իրազեկվել էր ԲԴԽ-ին:
Եթե Դատավորների ընդհանուր ժողով չի եղել, պատերի տակ պիտի երդվեի՞. Նախշուն Տավարացյան
Դուք մի մոռացեք, որ ես երեկ չէ առաջին օրը չեմ դատավոր դարձել, հազարավոր մարդիկ են ինձ գովեստի խոսքեր ուղարկել, հազարավոր մարդիկ ինձ գրավոր շնորհակալություն են հայտնել։
Նախշուն Տավարացյանի որոշումը բացասական եմ ընդունում. Դավիթ Բալայանը նրա երդման ժամանակ դուրս է եկել
Ես հավաքել եմ 70 ձայն. ինձ չվստահեց դատավորների ժողովը, թե ինչու՝ չեմ կարող ասել, իմ մեջ պետք է փնտրեմ:
ԲԴԽ անդամներ են ընտրվել Մեսրոպ Մակյանը եւ Ռուբեն Վարդազարյանը
Ըստ այդմ՝ ԲԴԽ անդամներ են ընտրվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներ Ռուբեն Վարդազարյանը եւ Մեսրոպ Մակյանը։
Վճռաբեկ դատարանի դատավոր Նախշուն Տավարացյանը երդվեց որպես ԲԴԽ անդամ
Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամների թեկնածուների քվեարկությունն ավարտվել է։
Ընթանում է ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրության քվերակությունը. Տավարացյանը պատրաստ է երդում տալ
Դատավորների ընդհանուր ժողովում այս պահին ընթանում է ԲԴԽ անդամի թեկնածուների ընտրության քվերակությունը:
Չեմ բացառում, որ կընդունենք ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված վիճակի լուծման՝ Վահե Գրիգորյանի առաջարկներից որեւէ մեկը․ Մակունց
Այսօր օրվա վերջում կամ վաղը արդեն հստակ կունենանք ԲԴԽ անդամի թեկնածու:
Օրենսդիրները ԲԴԽ անդամ են ընտրում․ ԼՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու «Իմ քայլ»-ի առաջադրած թեկնածուին (լուսանկարներ)
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանմն արձագանքեց, որ ԼՀԿ-ի առաջարկած թեկնածուին օրենքով սահմանված փորձառությունը չի հերիքել:
Խորհրդարանում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ են ընտրում
Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնի թեկնածուն ելույթ ունեցավ ամբիոնից՝ ներկայացնելով Հայաստանի դատական համակարգում բարեփոխումների իրականացման իր տեսլականը: