Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու միջնորդության քննության օր դեռ հայտնի չէ:
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը: Վերջինս ասաց, որ դատարանից տեղեկացել են, որ գործը քննող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը արձակուրդ է մեկնել, թե որքան ժամանակով պաշտպանը չգիտեր:
Դատական դեպարտամենից տեղեկացանք, որ Դավիթ Գրիգորյանը արձակուրդ է մեկնել հուլիսի 9-ից 31-ը:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կրկին կալանավորվել էր հունիսի 25-ին. Վերաքննիչ քրեական դատարանը դատավոր Արմեն Համլետի Դանիելյանի նախագահությամբ որոշել էր կալանավորել Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակված Ռոբերտ Քոչարյանին, իսկ նրա եւ մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշումը բեկանել եւ գործն ուղարկել նոր քննության։
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Սահմանադրական կարգը տապալալեը) եւ 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը):