Հայկական տուրօպերատորը չի վճարել ավիափոխադրողին. ինչո՞ւ չեն կարող Եգիպտոսից վերադառնալ 100 հայ զբոսաշրջիկները
25/07/2019 schedule18:47
Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երեւան չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում մնացած մոտ հարյուր ՀՀ քաղաքացիների հետ: Այս մասին մեր զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը։
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը նշեց, որ նրանց մի մասը գտնվում է օդանավակայանում, իսկ մի մասը՝ հյուրանոցներում։ Նա նաեւ հաստատեց ավելի վաղ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության հյուպատոս Ռաֆայել Մովսիսյանի տրամադրած տեղեկատվությունը, թե չվերթի չեղարկման պատճառը հավանաբար այն է, որ հայկական տուրօպերատորը չի վճարել ավիափոխադրողին, որը հունական ընկերություն է: Վերջինս, ինչպես նշել էր Հայաստանի հյուպատոսը, պատրաստ է գումարը փոխանցելու պարագայում իրականացնել չվերթը։
«Նրանք ասում են, որ հայկական տուրօպերատորն իր ֆինանսական պարտականությունները չի կատարել, դրա համար չեղարկել են չվերթը»,–ասել էր Մովսիսյանը։
Աննա Նաղդալյանը տեղեկացրեց, որ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է վերոհիշյալ քաղաքացիների, ինչպես նաև փոխադրող ընկերության հետ և ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր քայլերը՝ խնդիրը կարգավորելու համար։
Ավելի վաղ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացրել էր, որ հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երեւան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով այս պահի դրությամբ Հուրգադայում գտնվում է մոտ հարյուր ՀՀ քաղաքացի։
Սա արդեն երկրորդ դեպքն է: Հուլիսի 23–ին էլ չեղարկվել էին Երևան–Շարմ Էլ Շեյխ և հակառակ ուղղությամբ չվերթները։