Ես ապշած եմ դատաքննության ընթացքից, ինձ թվում էր դատարաններն արդեն ավելի լավ պետք է աշխատեն. Գ. Խաչատրյանի պաշտպան
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին քիչ առաջ կալանավորելու որոշում է կայացվել: Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց, որ ընթացող քննությունը ձեւական քննություն է եղել՝ որոշումն անպայման բողոքարկվելու է.
«Որեւէ հակափաստարկ անհնար էր ներկայացնել, մենք հույս ունեինք, որ դատարաններն արդեն ավելի օբյեկտիվ են  աշխատում, բայց, փաստորեն, այս 3 օրերի դատաքննությունն ընդամենը ձեւական բնույթ էր կրում, որովհետեւ առհասարակ նշանակություն չուներ, թե կողմերը ինչ հիմնավոր փաստարկ էին ներկայացնում եւ հակառակ կողմն ինչ հակափաստարկն էր ներկայացնում:
Առհասարակ կալանավորումն ամենախիստ սահմանափակման միջոցն է: Ինչո՞ւ են կալանավորում, որովհետեւ վախենում են, որ կարող է մեղադրյալը թաքնվել, փախչել: 6 ամիս շարունակ  Գագիկ Խաչատրյանը ստորագրությամբ ազատ արձակման գրություն է ունեցել (ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գորի շրջանակում): Այսքան ժամանակ դատարանը մտավախություն չուներ եւ հանկարծ ունեցավ, որ կարող է մեղադրյալը թաքնվե՞լ, այսքան ժամանակ որ չի թաքնվել, հիմա՞ պետք է թաքնվեր: Էդ մարդն անգամ Երեւանից հասել է Ծաղկաձոր, մասնակցել խուզարկություններին, եթե փախչելու մտադրություն ունենար, չէր անի: Էլ չասեմ, որ այդ օրը առավոտից կալանավորելու որոշման մասին տեղյակ ենք եղել, հիմա այն, ինչ ներկայացվում է, ընդհանրապես կապ չունի դատաքննության հետ: Մեր փաստարկներից որեւէ մեկին անդրադարձ չի եղել, որովհետեւ չեն կարողացել հերքել, բայց դատարանը կայացրեց այն որոշումը, որը կայացրեց»,-ասաց պաշտպանը:
Երեմ Սարգսյանը նաեւ հայտնեց, որ պաշտոնավարման ընթացքում Գագիկ Խաչատրյանի կողմից գույքի իրացման խախտումների մասին է խոսվում.
«Մենք առարկայորեն հիմնավորեցինք մանրամասն, որ նման խախտում չի եղել, իսկ եթե անգամ ամենացածր օղակի աշխատողների կողմից նման խախտում է եղել, Գագիկ Խաչատրյանը դրա հետ որեւէ կապ չի ունեցել: Այն, ինչ ներկայացվել էր որպես մեղադրանք, ցանկացած հիմնարկի ղեկավարի կարելի է ներկայացնել՝ ասելով դու եթե ղեկավարել ես, դու պետք է իմանաս, թե ինչ է եղել»:
Պաշտպանի խոսքով՝ ինքն ապշած է դատարանի կայացրած որոշումից եւ ընթացած դատաքննությունից.
«Ինձ թվում էր, թե դատարաններն ավելի արդար եւ անկողմնակալ պետք է դարձած լինեին: Դատարանն անում է այն, ինչ ակնկալում են իրենից: Էս պահին մի բան կֆիքսեմ հստակ՝ դատարանի որոշման մեջ բացակայում են հիմնավորումները, թե ինչի համար է Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորվել: Ես պնդում եմ, որ մեր փաստերն ավելի հիմնավոր են ու դատարանն անգամ չի կարողացել դրանք հերքել, այլապես այլ որոշում կկայացներ»:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, թե կա՞, արդյոք, քաղաքական ենթատեքստ կալանավորման որոշման հետեւում, Երեմ Սարգսյանն ասաց.
«3 օր ծանրաբեռնված ու առանց դադարի աշխատել ենք, անգամ գիշերները, փաստաբանական խմբի մյուս անդամների հետ կքննարկենք եւ կհասկանանք, թե կա՞ արդյոք որոշման հետեւում քաղաքական ենթատեքստ: Մենք անպայման կբողոքարկենք դատարանի որոշումը եւ հույս ունեմ կհասնենք արդար դատաքննության»:
Հիշեցնենք, այսօր ավելի վաղ կալանավորվել էր նաեւ Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը:
Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման եւ առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու համար: Իսկ Կարեն Խաչատրյանը՝ առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու համար։ Ազգային անվտանգության ծառայությունը Խաչատրյանին, ինչպես նաեւ նրա եղբորորդուն ձերբակալել էր օգոստոսի 27-ի երեկոյան: Նույն օրն ավելի վաղ Խաչատրյաններին պատկանող տարածքներում խուզարկություններ էին կատարվել: