Բացի այդ, դատախազությունը պահանջում է բռնագանձել 14 տրանսպորտային միջոց, մասնակցություններ 33 իրավաբանական անձերում, նաև ավելի քան 40 միլիարդ դրամ:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արդարադատության դեպարտամենտը ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին պատկանող առանձնատունը բռնագանձելու գործընթաց է սկսել:
Ծանոթացա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, վարչապետի աշխատակազմի եւ իմ դեմ դատական գործի շրջանակում այսօր Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած վճռին:
Նիստից րոպեներ առաջ, սակայն, դատական կարգադրիչները լրագրողներին թույլ չտվեցին բարձրանալ դահլիճ։
Պաշտպանական կողմը գոհունակություն է հայտնում, որ այս անգամ, այնուամենայնիվ, արդարությունը վեր է գտնվել ամեն ինչից։
Դատախազը միջնորդեց հարցում կատարել Քրեակատարողական ծառայություն Խաչատրյանի առողջական վիճակԻ վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար
Դատարանը հրապարակեց որոշումը:
Թե երբ կհրապարակվի որոշումը, դատավորը չնշեց:
Կարեն Խաչատրյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:
Հաջորդ դատական նիստի օր դեռեւս չի նշանակվել:
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց որոշումը:
Հիշեցնենք՝ երեկ շուրջ ութ ժամ ընթանում էր Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցի հարցով հրավիրված դատական նիստը:
Թե երբ կհրապարակվի որոշումը, դատավորը չնշեց. կողմերի հարցին ի պատասխան՝ միայն ասաց, որ երբ որոշումը պատրաստ լինի, իրենք լրացուցիչ կտեղեկացվեն:
Երեմ Սարգսյանի գնահատմամբ՝ կալանավորման հիմքերն ընդհանրապես առկա չեն
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրում այսօր քննարկվում է Գագիկ Խաչատրյանի կալանավորման հիմնավորվածության հարցը:
Դատական նիստը շարունակվում է:
Նշենք, որ գործը նախագահում է դատավոր Արթուր Մկրտչյանը, ով նաեւ Երեւան քաղաքի դատարանի նախագահն է:
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը կալանքի տակ է 2019 թվականի օգոստոսի 30-ից:
Առաջիկա նիստը նշանակվել է վաղը՝ օգոստոսի 26-ին՝ ժամը 12:00-ին:
Քրեական գործը մակագրվել է Երեւան քաղաքի դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին:
Գործի 37 հատոր նյութերը տրամադրվել են կողմերին՝ 15 օրյա ժամկետում ծանոթացման համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մասնակի է բավարարել Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի՝ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմումը:
Այդ բողոքը մենք ներկայացրել էինք կալանավորման հենց առաջին որոշումից հետո:
Ցավում ենք, որ նույնիսկ ՀՀ քաղաքացու կյանքի և առողջության համար նման ակնհայտ վտանգների առկայության պարագայում ստիպված ենք համարժեք բուժման ապահովման իրավունքի իրականացմանը հասնել միայն Մարդու իրավունք
«Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը կալանավորումից՝ ապրիլի 25-ից հետո առաջին անգամ երեկ հարցաքննվել է:
Կալանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա։
Արտյոմ Խաչատրյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան այսօր տեղեկացրեց ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետ Արթուր Պողոսյանը:
«Ինքը պրոֆեսիոնալ է, երկար տարիներ աշխատել է դատախազությունում, ղեկավարել է Պետական վերահսկողական ծառայությունը, եւ կարծում եմ՝ ոչ մի խնդիր չկա»,- հավելեց նա:
Խաչատրյանների ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հայցի պատճառը Մանե Գեւորգյանի ապրիլի 28-ի գրառումն է։
Արդարադատության նախարարությունը երեկ տարածած հաղորդագրությամբ նշել է, որ կալանավորված անձ Գագիկ Խաչատրյանը «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից դուրս է գրվել կենտրոնի որոշմամբ:
«Աստղիկ» բժշկական կենտրոնը շահագրգռված է կալանավորված անձ Գագիկ Խաչատրյանին նշված բժշկական կենտրոնում պահելու հարցում»։
Պաշտպան Երեմ Սարգսյանը մանրամասնեց, որ ցանկանում են նրան տեղափոխել՝ չնայած որ վերջինս գտնվում է բուժման մեջ.
Հիշեցնենք՝ մայիսի 5-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը Գուրգեն Խաչատրյանին կալանավորելու որոշում կայացրեց:
Այս որոշումը հրապարակեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրի դատավոր Վահե Միսակյանը:
Ըստ Մակինյանի ֆեյսբուքի գրառման, առգրավվում են քրեական գործին չառնչվող և ընկերության ռազմավարական զարգացմանը վերաբերող փաստաթղթեր:
Նախկին՝ յուրացման օժանդակության մեղադրանքից բացի նրան նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ փողերի լվացման եւ կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար
Քրեական գործով ձեռք բերված նախնական տեղեկություններով՝ մենք փաստական տվյալներ ունենք, որոնց վերլուծությունը վկայում է 10, երբեմն նույնիսկ 15 տարի տեւական ժամանակ թաքցված եւ արտոնյալ տնտեսական:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
«Կարգին հաղորդման» մեջ մի էսպիսի միտք կա՝ ասում է՝ մանրից մոտենում են մեր տներին: Մանրից մոտեցել են իրենց տներին, դրա համար էլ իրենք ընկել են այս ցայտնոտի մեջ:
«Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊ ընկերության տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի կալանավորման որոշումն այսօր բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան:
Այս մասին հայտնում է Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը:
Խաչատրյանը հիվանդասենյակում է, եւ դեռեւս պարզ չէ, թե բուժումը որքան կտեւի:
Գագիկ Խաչատրյանի անհրաժեշտ է կրկնակի վիրահատություն, այսինքն՝ անհրաժեշտ է կրկնակի վիրահատության միջոցով իրականացնել ողնուղեղի պարանոցային հատվածի վիրաբուժական դեկոմպրեսիա:
Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի տակ պահելու ժամկետի երկարացման քննությունը հերթական անգամ ընթանում է օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ, զարմանալի «զուգադիպությամբ» գործը քննում է նորից նույն դատավորը:
Բժշկական կոնսիլիումն արձանագրել է, որ Գ.Խաչատրյանին անհարժեշտ է կրկնակի վիրահատություն՝ ուղղված ստենոզի շտկմանը, որը հնարավոր չէ իրականացնել ՀՀ-ում:
«Ըստ փորձի՝ համակենտրոնացումից հետո եղել են գների բարձրացում, տեղեր կան՝ իջեցում»,- ասաց նա։
Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբը տեղեկացնում է, որ այդ գրությունների պատասխանները դեռևս չեն ստացել, ստանալուց հետո թիմի հետ կքննարկեն անհրաժեշտ հաջորդ քայլերը:
Նա չի ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։
Նա ազատ էր արձակվել 20 միլիոն դրամ գրավի դիմաց:
Պաշտպանը չի բացառում, որ կքննարկեն հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելու հարցը:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը՝ այդպիսով բավարարելով պաշտպանների վերաքննիչ բողոքը:
Խաչատրյանի պաշտպանները, հիշեցնենք, բողոքարկել են նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման ժամկետը երկրորդ անգամ երկարաձգելու որոշումը:
Նիստը կվարի Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը, ով հայտնի է՝ որպես Helpcourt հարթակում ամենաբարձր հայ վարկանիշ ունեցող դատավորներից մեկը։
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանը:
Նման որոշում է կայացրել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին Քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից:
Պաշտպանները հորդորում են զերծ մնալ անձի բարի համբավը, անմեղության կանխավարկածը խախտելու փորձերից։
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Ներկայումս գտնվում է բժիշկների վերահսկողության տակ:
Վերջին անգամ Խաչատրյանի կալանավորման ժամկետը երկարաձգվել էր դեկտեմբերի 25-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, այսօր հրապարակեց այս որոշումը:
Դատարանը մերժեց մեր՝ գրավի դիմաց Խաչատրյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը։ Մեզ համար սա անսպասելի որոշում չէր։
Արդյո՞ք Գագիկ Խաչատրյանն այդքան վնաս է հասցրել եւ պատրաստվում է այն վերականգնել, նախկին ազդեցիկ պաշտոնյայի պաշտպաններից Ամրամ Մակինյանը հրաժարվել է մեկնաբանել:
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ, կալանավոր Գագիկ Խաչատրյանը Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնում մի քանի օր հետազոտվելուց հետո երեկ երեկոյան տեղափոխվել է «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ:
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ, կալանավոր Գագիկ Խաչատրյանն այսօր տեղափոխվել է հիվանդանոց՝ հետազոտություն անցնելու համար:
Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական թիմը 7 փաստ է ներկայացրել նրա նկատմամբ հարուցված գործի մասին
Գագիկ Խաչատրյանի համար, ընդհանուր առմամբ, սպասելի էր այս որոշումը, որովհետեւ իրականում ինքն էլ է պատկերացնում, թե ինչ է տեղի ունենում:
Դատական նիստին ներկա է եղել նաեւ Խաչատրյանը ներկա։ Նա այս պահին ԱԱԾ մեկուսարանում է։
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին եւ նրա եղբորորդուն՝ Կարեն Խաչատրյանին, կալանավորելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ երեկ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել:
Առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելու մեջ մեղադրվող ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ–ից տեղափոխվել է «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն։
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի գործն ուղարկվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն:
Քրեական գործը վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում կատարված ենթադրյալ հանցագործության դեպքերին:
Նման որոշում հրապարակել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ՝ այդպիսով բավարարելով ԱԱԾ միջնորդությունը:
Նման որոշում կայացրել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը՝ այդպիսով բավարարելով ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը:
Փաստաբանը նաեւ հայտնեց, որ Գագիկ Խաչատրյանը եղել է դատարանում, մասնակցել նիստին, կողմերն իրենց փաստարկներն են ներկայացրել, անցկացվում է ծավալուն քննություն:
Շենգավիթի նստավայրում դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ այս պահին շարունակվում է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդության քննությունը:
«Չեմ ասի ձեզ, հիմա ես հո չե՞մ ասելու՝ ինչպիսի տվյալներ են մեզանից պահանջել, դա նախաքննության գաղտնիության սկզբունք է»։
Մեր տեղեկություններով, երեկ Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրանքի առաջադրումից հետո կրկին հարցաքննվել է:
Նրանք կասկածվում են առանձնապես խոշոր չափերի վատնման եւ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման համար:
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի բնակության վայրերում կատարված խուզարկությամբ ընդամենը հայտնաբերվել են օրինական զենքեր, որոնք առգրավվել են:
Խաչատրյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38- 179 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը):
ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ ԱԱԾ-ի գործը կապ չունի ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի հետ, բայց հավանական համարեց դրանց միացվելը:
Վանեցյանի խոսքով՝ Գագիկ Խաչատրյանի մերձավորներից մեկը Կարեն Խաչատրյանն է, որը նույնպես այսօր բերման կենթարկվի։
Խանջյան 29-ի բնակիչը, ներկայացնելով ահռելի քանակությամբ փաստաթղթեր, մեր զրույցում պատմեց, թե ինչպես է իրականացվել վերոնշյալ գործարքը։
Պետությանը պատճառված վնասը գնահատվում է մոտ 1 միլիարդ դրամ, որի մեծ մասն արդեն վերականգնվել է:
Ամիրխանյանի պատմածով՝ գրավադրված շենքերի դիմաց ստացված վարկային միջոցներից 4.200.000 ԱՄՆ դոլարը հարկադրաբար փոխանցվել է օֆշորային գոտիներում գտնվող Գագիկ Խաչատրյանի հետ փոխկապակցված անձանց հաշիվներին։
Խոսքը ՊԵԿ-ի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի «գրաված» և տասնյակ միլիոնավոր դոլար արժեցած, բացառապես մարմարով, գրանիտով ու տրավերտինով կառուցածապատված շքեղ հանգստյան գոտու մասին է:
«Ասֆալտին ֆռելու» օպերացիայի ժամանակ Գագիկ Խաչատրյանը առջեւի մեքենայում է եղել:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով`ԱԱԾ-ն արդեն կանչել է նրան եւ պահանջում է վերադարձնել գումարները, որոնց ծագումը կասկածահարույց է
Էյֆելյան աշտարակի հարեւանությամբ գտնվող Յոթերորդ թաղամասը համարվում է Փարիզի ամենաշքեղ թաղամասերից մեկը, որը նաեւ զբոսաշրջային կենտրոն է։
Ապօրինի գործողությունների արդյունքում, ըստ դիմումատուի, «Գոլդեն Ֆիլդ» ընկերությանը պատճառվել է շուրջ 64 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի գույքային վնաս:
Մեր տեղեկություններով՝ ՀՀ պետեկամուտների նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդին՝ Արտյոմ Խաչատրյանը, տհաճ պատմությունների մեջ է ընկել: Նա մի քրգործով անցնում է Փարիզի շրջանային դատարաններից մեկում
Ապագա խաղային գոտին պետք կառուցվի եւ միանա «Երեւան մոլ»-ին, սակայն խաղային գոտու տարածքի եւ մոլի միջեւ տեղակայված է «Եվրոստան ույուտ» ընկերության երկհարկանի շենքը:
Ավելի կոնկրետ՝ ընկերությունը ստեղծվել է Գագիկ Խաչատրյանի մորեղբոր տղայի կողմից:
Ինքը ինձ ասում է` քեզ կսպանեմ, կգնամ բանտում կնստեմ: Նա իրավունք չունի երեխա կրթելու, իր երեսից իմ դպրոցից երեխաներին են հանում, տանում:
«Մեգասպորտ», «Մեգաֆուդ» եւ «Ապեյրոն» ընկերությունները այս տարվա առաջին երեք ամիսների ընթացքում վճարել են ընդհանուր առմամբ 400 միլիոն դրամի հարկ անցած տարվա 453 միլիոն դրամի փոխարեն:
ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանը նույնպես այլեւս տեղ չունի Տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդում: Նրան էլ փոխարինելու է եկել ֆինանսների գործող նախարար Վարդան Արամյանը:
Մեր սպաները պետք է հագնված լինեն բացառապես «լաբուտեն» ոճի «Ստեֆանո Րիչիի» սմոքինգ, ծխեն բացառապես սիգարներ, որի ծայրը պետք է կտրեն 70 դոլարանոց քրոմապատ սիգարի կտրիչով:
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ կառավարության երկրորդ «էշելոնում» սկսված փոփոխությունների հաջորդ հանգրվանը ՊՈԱԿ-ներն ու ԾԻԳ-երն են:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը գրում է, որ ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը մոտ կանգնած աղբյուրների պնդմամբ՝ օրերս «Յուքոմ» ընկերության բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի ունեցած տեղեկությունների համաձայն, ՀՀ կառավարությունը որոշել է վաճառել պետեկամուտների կոմիտեի հաշվեկշռում գտնվող Դիլիջանի այսպես կոչված ուսումնական կենտրոնը:
Ֆինանսների նորանշանակ նախարար Վարդան Արամյանը կշարունակի՞ պետբյուջեից Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արամ Հարությունյանին տարեկան 127 մլն դրամ տալ: