Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդուն մեղսագրվող վնասի չափը մոտ 200 միլիոն դրամ է. նրա կալանքը երկարաձգվել է
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը, կշարունակի մնալ կալանքի տակ։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, այսօր հրապարակեց այս որոշումը՝ այդպիսով բավարարելով ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի միջնորդությունը՝ Խաչատրյանի կալանքը եւս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ:
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Խաչատրյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանն ասաց, որ որոշման հիմքերին ծանոթ չեն, բայց այն իրենց համար սպասելի էր. «Բավականին մեծ համարձակություն էր պետք դատական իշխանությանը՝ այս գործով արդար որոշում կայացնելու համար: Վնասի չափը, որը մեղսագրվում է Կարեն Խաչատրյանին, վաղուց ամբողջ ծավալով՝ 200 միլիոն դրամից մի փոքր ավելին, գտնվում է Գլխավոր դատախազության դեպոզիտային հաշվին, եւ այն ռիսկերը, որ ամեն անգամ բերում է վարույթն իրականացնող մարմինը՝ ասելով, թե մնալով ազատության մեջ՝ Կարեն Խաչատրյանը կխուսափի քննությունից կամ կխոչընդոտի դրան, ամբողջությամբ չեզոքացված են»:
Ինչ վերաբերում է այն պնդմանը, թե մնալով ազատության մեջ՝ Կարեն Խաչատրյանը կարող է օգտագործել իր կապերը, Մակինյանը նշեց, որ նա արդեն 3 տարի է՝ ՊԵԿ պաշտոնյա չէ, եւ ՊԵԿ ղեկավար կազմն էլ ամբողջությամբ փոխվել է:
Ամրամ Մակինյանը հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ, երբ Կարեն Խաչատրյանն իմացել է, որ իր տանը ցանկանում են խուզարկություն կատարել, տանը չի եղել, բայց անմիջապես եկել է. «Այս պայմաններում մենք շատ զարմանում ենք, երբ ասում են, թե նա կթաքնվի: Թե՛ դատական իշխանությունը, թե՛ իրավապահ մարմինները բավականին տարբերակված մոտեցում են ցուցաբերում. երբ ենթադրյալ պատճառված վնասը փոխհատուցվում է, պետությունը շատ ավելի բարեհաճ է լինում: Հիմա ես հռետորական հարց եմ հնչեցնում. ո՞րն է այն կարմիր թելը, որ ավելի կարեւոր է այստեղ, գուցե հենց Խաչատրյան ազգանո՞ւնը»:
Պաշտպանի խոսքով՝ նախորդ անգամ, երբ դատարանը Կարեն Խաչատրյանի կալանքը երկարաձգել էր մեկ ամսով, նվազ էր գնահատել խոչընդոտելու հավանականությունը. «Բայց անգամ այս պարագայում կալանքը գրավով փոխարինելու մասին մեր միջնորդությունը դատարանը մերժեց»: Հարցին, թե քաղաքական ենթատեքստ տեսնո՞ւմ է դրանում, Մակինյանը չցանկացավ պատասխանել՝ նշելով, որ այս փուլում զերծ կմնա մեկնաբանություններից, բայց այնուամենայնիվ, կալանքի տակ պահելու նպատակներն իր համար անհասկանալի են:
Հարցին, թե ինչպե՞ս է ինքը վերաբերում հանգամանքին, որ արդեն երրորդ անգամն է՝ նույն դատավորն է քննում Կարեն Խաչատրյանի խափանման միջոցի հարցը, Մակինյանը պատասխանեց. «Ես այդ հարցը բարձրացրել եմ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահի մոտ եւ համապատասխան գրություն ուղարկելով՝ խնդրել եմ տալ պարզաբանումներ այն մասին, թե ինչով են առաջնորդվում, երբ խափանման միջոցի հարցերը շարունակ նույն դատավորն է քննում»:
Մակինյանը նշեց, որ հարցման պատասխան դեռեւս չի ստացել:
Հիշեցնենք՝ Կարեն Խաչատրյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ: Նույն գործով կալանքի տակ է նաեւ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, որը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման եւ առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ: Ազգային անվտանգության ծառայությունը Խաչատրյանին, ինչպես նաեւ նրա եղբորորդուն ձերբակալել էր օգոստոսի 27-ի երեկոյան՝ Խաչատրյաններին պատկանող տարածքներում խուզարկություններ կատարելուց հետո: Ավելի ուշ՝ օգոստոսի 30-ին, դատարանի որոշմամբ երկու մեղադրյալներն էլ կալանավորվել էին: