ՊԵԿ նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանը շարունակում է ստացիոնար բուժում ստանալ «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում:
ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանն ասաց, որ բժիշկների կատարած կոնսիլիումի համաձայն՝ վիճակը վատ է. «Այսինքն՝ պարտադիր բուժման կարիք ունի, որն էլ այս պահին ստանում է»: Պաշտպանի խոսքով՝ այդ կոնսիլիումի համաձայն՝ Գագիկ Խաչատրյանը վիրահատության կարիք ունի. «Բայց քանի որ դա չի կարող կատարվել Հայաստանում, պետք է ալտերնատիվ ինչ-որ բուժում ստանա, եւ դա պարտադիր է, քանի որ դրա չկատարման դեպքում սրացումը անխուսափելի կլինի. առկա հիվանդություններն այնպիսին են, որ ցանկացած պահի կարող են անկանխատեսելի, սուր հետեւանքներ առաջացնել»:
Խաչատրյանը հիվանդասենյակում է, եւ դեռեւս պարզ չէ, թե բուժումը որքան կտեւի:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ պաշտպանական թիմը հայտարարել էր, որ իրավասու մարմինները դատարանին կեղծ փաստաթուղթ են ներկայացրել, ըստ որի՝ Գագիկ Խաչատրյանին առաջարկվել է տեղափոխվել և անհրաժեշտ ստացիոնար բուժումը ստանալ «Դատապարտյալների հիավանդանոց» ՔԿ հիմնարկում, սակայն վերջինս հրաժարվել է տեղափոխվել այնտեղ: Պաշտպանները նշել էին, որ փաստաթղթի բովանդակությունը չի համապատասխանում իրականությանը, եւ դրա առթիվ իրենք հաղորդում են ներկայացնելու: Հարցին, թե ինչ զարգացում եղավ այս դրվագով, Սարգսյանը պատասխանեց. «Մենք հարցումներ ենք արել, որոշ պատասխաններ ստացել ենք, բայց քանի որ դրանք լիարժեք չեն եղել, նորից ենք հարցումներ ուղարկել, դրա կապակցությամբ ավելի խորը ոչինչ այս պահին չեմ կարող ասել»:
Խաչատրյանը մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման եւ առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու համար: Նա առաջդրված մեղադրանքը չի ընդունում: