Գագիկ Խաչատրյանի որդի Գուրգեն Խաչատրյանը կկալանավորվի. դատարանը հրապարակեց որոշումը
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդի Գուրգեն Խաչատրյանը կկալանավորվի:
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրի դատավոր Վահե Միսակյանը քիչ առաջ բավարարեց նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։
Լրագրողների հետ զրույցում Երեմ Սարգսյանն ասաց, որ այն պրոցեսները, որոնք տեղի ունեցան Գուրգեն Խաչատրյանի՝ Ucom ընկերության հետ կապված հայտարարություններից հետո, միանգամից վկայեցին այն մասին, որ կալանավորումը անխուսափելի է. «Ես կարծում եմ՝ բոլորը կզարմանային, եթե ասեի, որ միջնորդությունը մերժվել է, առավել եւս եթե հաշվի առնենք այն զարգացումները, որ տեղի ունեցան դատարանների հետ կապված»: Պաշտպանը նշեց, որ դատարանի նախագահի կողմից միտում է տեսնում դատավորների մակագրման գործընթացի հետ կապված. ըստ նրա՝ Խաչատրյաններին վերաբերող միջնորդությունները ինչ-որ զուգադիպությամբ մակագրվում են դատարանի նախագահի ցանկալի դատավորներին:
Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ այստեղ չկան իրավական գործընթացներ, նպատակները այլ են, բայց ամեն դեպքում, իրենք փորձելու են պայքարել՝ իրավական ընթացակարգերը ՀՀ-ում սպառելով:
Հիշեցնենք՝ օրերս ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊ ընկերության տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2011 թվականին ՊԵԿ նախագահի, ապա՝ Ֆինանսների նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած անձին առանձնապես խոշոր չափի՝ ավելի քան 22 միլիոն ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու համար: Ըստ ԱԱԾ-ի այդ գործընթացներին մասնակցություն են ունեցել նաեւ Գագիկ Խաչատրյանի որդիները: Դրանից հետո նրանցից Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարություն տարածեց՝ խոսելով բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդով ճնշումների մասին: Ավելի ուշ նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը մեզ տեղեկացրեց, որ Գուրգեն Խաչատրյանի մեղադրանքը լրացվել է: Նախկին՝ յուրացման օժանդակության մեղադրանքից բացի նրան նոր մեղադրանքներ առաջադրվեցին նաեւ փողերի լվացման եւ կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար, ապա միջնորդություն ներկայացվեց դատարան Խաչատրյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Ավելի ուշ նաեւ խուզարկություն իրականացվեց Խաչատրյաններին պատկանող բնակարաններում, գրասենյակներում, եւ պաշտպանի խոսքով՝ ոչինչ չհայտնաբերվեց: Նշենք, որ պաշտպանական կողմը մեղադրանքը անհիմն է որակում: