Փորձում են դատարանի մոտ տպավորություն ստեղծել, թե իբր Գագիկ Խաչատրյանը չի ցանկանում բուժվել. պաշտպան
«Բոլոր հնարավոր միջոցներով փորձում են դատարանի մոտ տպավորություն ստեղծել, թե իբր Գագիկ Խաչատրյանն անձամբ չի ցանկանում բուժվել»:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում նման հայտարարություն արեց Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը՝ հավելելով. «Մենք խնդրում ենք, դիմումներով պահանջում ենք, որ նրան բժշկական օգնություն տրամադրեն, մեկ էլ դատարան դիմում է ներկայացվում, ըստ որի՝ Գագիկ Խաչատրյանին իբր առաջարկել են տեղափոխվել «Դատապարտյալների հիվանդանոց»՝ ստացիոնար բուժման, ինչից նա հրաժարվել է, սակայն նման առաջարկ նրան չի արվել»:
Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված է, որ անձը բուժօգնությունից պետք է հրաժարվի գրավոր կարգով, բայց նման դիմում Գագիկ Խաչատրյանի կողմից երբեւէ չի գրվել. «Եթե մի քիչ խոր վերլուծենք, այստեղ կարող ենք առերեւույթ հանցագործության՝ պաշտոնեական անփութության, դիրքի չարաշահման հատկանիշներ տեսնել»: Հարցին, թե ում կողմից է այդ փաստաթուղթը ներկայացված, պաշտպանը պատասխանեց. «Իրավասու մարմինների, ես այժմ անուններ չհնչեցնեմ, որովհետեւ արդեն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ եմ տանում՝ պարզելու, թե ոնց է ստացվել, որ նման գրություն է դատարան ներկայացվել»:
Անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք բժիշկները նշե՞լ են, որ Գագիկ Խաչատրյանը «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» չի կարողանա ստանալ անհրաժեշտ բուժօգնությունը, Երեմ Սարգսյանը պատասխանեց. «Բժիշկները չեն նշել, թե «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» չի կարող այդ բուժումն ստանալ, բժիշկները նշել են, որ անձը դրա կարիքն ունի, իսկ թե որտեղ կստանա, արդեն ինքն է որոշում: Բայց եթե մի քիչ անկեղծ խոսենք, բոլորս էլ գիտենք, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» ընդհանրապես որեւէ պայման չկա, ամենամինիմալ իրավիճակն է, ուստի դա միայն պատրվակ է, բայց, նորից եմ ասում, նույնիսկ նման առաջարկ չի արվել»:
Երեմ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ինքն արդեն իսկ դիմում է հասցեագրել Մարդու իրավունքների պաշտպանին, որպեսզի վերջինս արձանագրի պետական իրավասու մարմինների խախտումները. «Միաժամանակ գրավոր կարգով պահանջել եմ, որ հայտնեն, թե երբ եւ ով է նման առաջարկ արել, երբ է Գագիկ Խաչատրյանը հրաժարվել, եւ պահանջել եմ թույլ տալ ծանոթանալ անձնական բժշկական գործին. փետրվարի 1-ին ես գրավոր դիմել էի Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ հայտնելով, որ 31.01.2020-ի տվյալներով անձնական գործին ծանոթանալով՝ չեմ պարզել, թե նման փաստաթուղթ կա»:
Պաշտպանը նշեց, որ եթե առաջիկայում եւս միջոցներ չձեռնարկվեն Գագիկ Խաչատրյանի բժշկական օգնություն ստանալու իրավունքն ապահովելու համար, չի բացառում, որ կքննարկեն հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելու հարցը: