Էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած կոլապսի մասով ԱԱԾ-ի փորձաքննությունը դեռ չի ավարտվել։ Այս մասին այսօր՝ ԱԻՆ աշխատողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ ԱԱԾ-ն չի հրապարակում էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած կոլապսի մասով փորձաքննության արդյունքները:
«Երկարաձգվել է, որովհետեւ փորձաքննությունը դեռ չի ավարտվել։ Այս մի քանի օրը պետք է ավարտվի, երբ ավարտվի կտրամադրվի տեղեկատվություն»,- ասաց Վանեցյանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 10-ին Հայաստանի որոշ մարզերում եւ Երեւանում հոսանքազրկումներ եւ հոսանքի տատանումներ տեղի ունեցան: Պաշտոնյաները հայտարարել էին, որ երկրի էներգետիկ համակարգում վթար է տեղի ունեցել, դրա հետեւանքով սկզբում անջատվել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկը, այնուհետեւ՝ Երեւանի ՋԷԿ-ն ու ավելի փոքր կայաններ:
ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն այդ շրջանում հայտարարեց, որ հանձնարարություն է տվել, որպեսզի նյութեր նախապատրաստեն եւ հստակ պարզվի էներգետիկ համակարգի խափանման պատճառը: Վանեցյանը նաեւ նշել էր, որ 10 օրվա ընթացքում նախնական եզրակացություն կլինի: