Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը ֆանտաստիկ հաղթանակ տարավ, հիանալի ֆուտբոլային երեկո պարգեւեց երկրպագուներին ու մնաց Եվրո 2020-ի ուղեգրի համար պայքարում: Բացի այն, որ երեկ՝ սեպտեմբերի 8-ին, Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի նկատմամբ տոնած հաղթանակը (4:2) շատ կարեւոր էր մրցաշարային տեսանկյունից, այն նաեւ վստահ էր ու համոզիչ: Եթե ամռանը Հունաստանի դեմ խաղում հաղթանակից հետո ինչ-որ տեղ չէր ստացվում մոռանալ, որ Եվրոպայի 2004թ. չեմպիոնների կյանքում «սեւ շրջան» է, ապա արդեն օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 5-ին, Իտալիայի դեմ տնային խաղում երեւաց, որ դրական տեղաշարժ կա ու աշխատանք է կատարվում:
Աշխարհի քառակի չեմպիոնների դեմ թիմը դուրս չէր եկել նախապես պարտված, ու մրցակցի ահեղությունն ամենեւին չէր սարսափեցրել ՀՀ հավաքականի ֆուտբոլիստներին: Անգամ 10 հոգով թիմն այնպես խաղաց, որ նրանց նվիրվածության վրա դժվար էր կասկածել: Ու թեեւ մրցավարներից դժգոհելը ֆուտբոլում ճիշտ չէ, սակայն հանուն արդարության պետք է նշել, որ նրա գործողությունները եւ հատկապես Ալեքսանդր Կարապետյանի հեռացումն ազդեցին ընթացքի վրա: Խաղացողներն էլ հանդիպումից հետո բարձր գլխով հեռացան խաղադաշտից ու առանց խուսափելու պատասխանում էին պարտության վերաբերյալ լրագրողների հարցերին:
Այդ օրը երկրպագուները, իհարկե, հիասթափված էին, բայց այս անգամ արդյունքի (1:3), մրցավարության ու կորցրած 3 միավորների համար, այլ ոչ թե նրա, որ իրենց ֆուտբոլիստները ոչինչ չարեցին ու չկարողացան: Այդ խաղից երկրպագուները գնացին զգացողությամբ, որ թիմն իսկապես կարող է խաղալ ու մյուս տուրում էլ նույնն է անելու: Երեկ Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դեմ խաղում նրանք դա ապացուցեցին հենց սկզբից: Հոգեբանորեն պատրաստ էին նաեւ գոլ ընդունելուն ու չկոտրվեցին: 2 անգամ առավելությունը ձեռքից բաց թողնելուց հետո կարողացան հաղթանակի նժարը թեքել իրենց կողմը, չբավարարվեցին 1 գնդակի առավելությամբ ու ստեղծեցին նաեւ 4-րդը:
Այս հարցում իր մեծ ներդրումն ունեցվ թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը: Իտալիայի դեմ խաղից հետո նրան հարցեր կային, սակայն երեկ նա իր կարիերայի լավագույն հանդիպումներից մեկն անցկացրեց ազգային ընտրանու մարզաշապիկով: Դարձավ դուբլի հեղինակ, գոլային փոխանցում կատարեց Հովհաննես Համբարձումյանին, 4-րդ գոլի դեպքում էլ հենց նրա հարվածից հետո մրցակիցը պատահմամբ գրավեց սեփական դարպասը: Այսպիսով՝ ՀՀ հավաքականի բոլոր ժամանակների լավագույն ռմբարկուն ընտրանու կազմում գոլերի քանակը հասցրեց 29-ի: Նրան այս ցուցանիշով ամենամոտը Յուրա Մովսիսյանն է, որն աչքի է ընկել 13 անգամ:
Այս խաղի ընթացքում մի քանի այլ խաղացողներ էլ բարելավեցին իրենց ցուցանիշները: Օրինակ՝ Տիգրան Բարսեղյանը գոլային փոխանցումների քանակով հավասարվեց բելգիացի Դրիս Մերտենսին ու ավստրիացի Մարսել Զաբիտցերին՝ 3: Առջեւում են հոլանդացի Մեմֆիս Դեպայը 5 եւ ֆրանսիացի Անտուան Գրիզմանը գոլային 4 փոխանցումով: Երեկվա խաղի հերոսներից մեկը՝ դարպասապահ Արամ Հայրապետյանը, նույնպես բարելավեց վիճակագրությունը: Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դեմ խաղում 7 սեյվ կատարեց՝ բոլոր խաղերում սեյվերի քանակը հասցնելով 32-ի: Այս ցուցանիշով նա լավագույն եռյակում է: 3-րդն է լրացուցիչ ցուցանիշներով: Համապատասխանաբար առաջին եւ 2-րդ տեղերը զբաղեցնող Հենրի Բոնելոն (Մալթա) եւ Էլիա Բենդետինին (Սան-Մարինո) նույնքան անգամ են փրկել իրենց թիմերին:
«Հանրապետականը» Հայաստան-Բոսնիա եւ Հերցեգովինա հանդիպման ժամանակ
Ֆուտբոլիստների նվիրվածությունն ու խաղի բարելաված որակն անտարբեր չեն թողնում երկրպագուներին: Նրանք գնահատում են դա: Թե Իտալիայի, թե Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դեմ խաղերում «Հանրապետականը» լեփ-լեցուն էր: Սեպտեմբերի 5-ին ներկա էր 13687, իսկ երեկ՝ 12457 հանդիսական: Նրանք մեկ մարդու նման մինչեւ վերջին րոպեներն աջակցում էին ֆուտբոլիստներին: Վերջիններս ընդգծում են, որ դա իրենց համար շատ կարեւոր է:
«Մենք այստեղ ուրիշ ոչ մի բանի համար չենք խաղում, կարեւորը մեզ հավատան»,- երեկ հանդիպումից հետո ասաց շատ էմոցիոնալ Արամ Հայրապետյանը:
Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի նկատմամբ տոնած հաղթանակն ՀՀ-ի համար 10-րդն էր, որում կարողանում է 4 անգամ գրավել մրցակիցների դարպասը: Նախորդ 9 դեպքերում՝ ընկերական եւ պաշտոնական խաղերում, 1 խաղում 4 անգամ կարողացել է գրավել Անդորրայի, Սլովակիայի, Լիտվայի, Դանիայի,ԱՄԷ-ի, Էլ Սալվադուրի, Բելառուսի դարպասները, ինչպես նաեւ 2 անգամ էլ 4-ական գնդակ է ուղարկել Մակեդոնիայի դարպասը:
Եվրո 2020-ի որակավորման փուլում եզրափակիչ փուլի ուղիղ ուղեգիր են տալիս առաջին եւ 2-րդ տեղերը: Այս հաղթանակով ՀՀ-ն միավորների քանակը հասցրեց 9-ի ու ընտրական J խմբում 3-րդն է: 3 միավորով է զիջում ուղեգիր տվող 2-րդ հորիզոնականին, որը 12 միավորով զբաղեցնում է Ֆինլանդիան: Երեկ խմբի միանձնյա առաջատար Իտալիան 6-րդ խաղում 6-րդ հաղթանակը տարավ հենց 2-րդ ֆինների նկատմամաբ (2:1)՝ հնարավորություն տալով ՀՀ-ին մոտենալ անմիջական մրցակցին ու մնալ ուղեգրի համար պայքարում:
Երեկ խմբի 3-րդ խաղում Հունաստանը կրկին սայթաքեց: Միավորներ կորցրեց անհույս հետնապահի՝ Լիխտենշտեյնի դեմ խաղում (1:1): 6 տուրերից հետո J Խումբն ունի հետեւյալ տեսքը.