Մարտի 1-ի գործով նիստի ժամանակ դատարանը քննարկեց տուժողների իրավահաջորդներին ու ներկայացուցիչներին գործում ներգրավվելու հարցը:
Ըստ այդմ՝ Տիգրան Եգորյանին, Արա Ղարագյոզյանին դատարանը ներգրավեց՝ որպես տուժող կողմի ներկայացուցիչներ: Սրա վերաբերյալ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ մինչ այդ ընդգծելով, որ այն, ինչ հիմա հայտարարում է, չպետք է դիտարկվի որպես անհարգալից վերաբերմունք տուժող կողմի նկատմամբ․
«Խորապես վշտակցում եմ բոլորին, բայց պետք է ընդգծեմ մեկ բան՝ մինչեւ այսօր որեւէ գործ դեռ չի քննվում, որտեղ քննարկվի սպանված տուժողների սպանության վերաբերյալ հարցը: ...Միայն այդ գործով նշված անձնինք կարող էին ճանաչվել տուժող: Այս գործը քննվում է, ինչպես բոլորիս հայտնի է, 300.1 հոդվածով (սահմանադրական կարգի տապալում), եւ այս գործով չկա մարդ, որը ավելի շատ տուժող է սահմանադրական կարգի տապալման, քան՝ Հայաստանի Հանրապետության 3 միլիոն բնակիչ: Կա՛մ այդ տրամաբանությամբ 3 միլիոն բնակիչ պետք է այստեղ բերել, կա՛մ այստեղ տուժող չպետք է լինի»,- ասաց Ալումյանը։