Երեկվա տոտալ ճնշումները ՍԴ-ի հանդեպ ուղիղ մեսիջ էին այսօրվա դատավորին, տեսնենք՝ ինչ կանի։ Այս մասին այսօր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի հրաժարականն ինչ-որ կոնկրետ բա՞ն է նշանակում։
Լեւոն Քոչարյանը կարծում է՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ վարչապետի՝ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված վիճակի ու ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին մեկնաբանությունները նաեւ ուղերձ էին Քոչարյանի գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Թե Վանեցյանի հրաժարականը ինչ կապ ունի Քոչարյանի գործի հետ, Լեւոն Քոչարյանն արձագանքեց․ «Պարոն Վանեցյանը շատ հստակ ասաց պատճառները, թե ինչու է հրաժարական տվել, հնարավոր է՝ կապ ունի, չեմ կարող բացառել, բայց չգիտեմ»։
Ինչ վերաբերում է Լեւոն Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե իր կարծիքով մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ ցուցարարներն են սպանել ներքին զորքերի զինծառայող Տիգրան Աբգարյանին, որպեսզի ոստիկանության մոտ խուճապ առաջանա, Քոչարյանն ասաց, որ մեկ տարի առաջ ՀՔԾ պետը հայտարարեց, որ Տիգրան Աբգարյանին սպանել են հատուկ ջոկատայինները, ու մի տարի անց իրենք հասկացան, թե դա արվեց մարդկանց մոտ կրքերը բորբոքելու նպատակով․
«ՀՔԾ պետի հայտարարությունից հետո մի տարի անցավ, մենք հասկացանք, որ դա թեման շեղելու, մարդկանց մեջ կրքերը բորբոքելու համար էր, ես էլ ասում եմ՝ իմ վարկածն էդ է, որը շատ ավելի հավանական է՝ ցուցարարներն են սպանել, բայց փաստեր չունեմ»։