ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի կարծիքով՝ Մարտի 1-ի գործով բոլոր վկաները պետք է վերցվեն հսկողության տակ.
«Պետությունն առանցքային բոլոր վկաներին պետք է վերցնի հսկողության տակ: Որեւէ վտանգ նրանց չպետք է սպառնա»,- այսօր ԱԺ-ում՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, ասաց Քոչարյանը: Անդրադառնալով նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությանյանի մահվան գործին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ նա հսկայական տեղեկատվության էր տիրապետում.
«Հայկ Հարությունյանը շատ կարեւոր վկա էր, որովհետեւ եղել է ներքին գործերի նախարար եւ տիրապետում էր հսկայական ինֆորմացիայի»,- ասաց նա՝ շարունակելով․
«Ափսոսում եմ, որ Քոչարյանի պաշտպանները դատաքննական պրոցեսը տակտիկական քայլերով այնքան ձգձգեցին, որ մենք արդեն մի առանցքային վկա չունենք։ Բայց վկաները շատ են: Աղվան Հովսեփայնը, հիշում եք՝ ոնց էր պաչպչում դատախազության դռները հեռանալիս, հիմա պետք է նա էլ պաշտպանված լինի։ Աղվան Գառնիկովիչն Արցախում երկրի անվտանգության մասին դասախոսություն էր կարդում, բայց ես կարծում եմ՝ մեր երկրի անվտանգության ամենամեծ պրոբլեմը ստեղծել է Աղվան Գառնիկովիչը, երբ եղել է գլխավոր դատախազ, եւ այս կեղծիքներին մասնակցության մեծ չափաբաժին է ունեցել։ Եթե ինքը ժամանակին ճիշտ վերահսկեր նախաքննական մարմնի ապօրինությունները, այսօր մենք Հայկ Հարությունյանի դիակը չէինք ունենա»։
Անդրադառնալով Արթուր Վանեցյանի հայտարարություններին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ ինքն արդեն գնահատել է, թե ինչպիսին պետք է լինի Ազգային անվտանգության ծառայությունը եւ նրա ղեկավարներն ինչպիսի պահվածք պետք է ունենան:
Ինչ վերաբերում է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանի հայտարարությանը, թե ոչ ոք իրավունք չունի ասել, որ Վանեցյանն ուսադիրներն աղբամանն է նետել, նաեւ Վանեցյանի սթափության կոչին, Քոչարյանն ասաց.
«Ես կարծում եմ՝ Սասուն Միքայելյանը սթափության կոչ է արել առաջին հերթին ԱԱԾ նախկին ղեկավարին, որովհետեւ, ըստ էության, քաղաքական հայտարարություն արել է նախկին պաշտոնյան, որի իրավունքը չուներ»:
Դիտարկմանը, որ Սասուն Միքայելյանի երեկվա հայտարարություններից հետո խոսվում է, թե ԵԿՄ նոր նախագահ եւ նոր վարչություն է պետք, Անդրանիկ Քոչարյանն արձագանքեց.
ԵԿՄ վարչությունում այդպիսի տեսակետ եւ այդպիսի օրակարգ չկա: Հազար ու մի խոսակցություն է գնում: Անժելա Թովմասյանն էլ գրում է, որ Հայկ Հարությունյանից նամակ է ստացել, թե ինչ է եղել: Իր կայքում ինչ-որ գրել են, որ Հայկ Հարությունյանը խոսել է Մարտի 1-ից, որը հետո հերքվեց»: