Նշենք նաև, որ համաձայնեցման վարույթի շրջանակում, տուժողը Վ. Մարկոսյանի նկատմամբ պահանջ չի ներկայացրել:
«Սակայն պարոն Հովսեփյանը դեռ պետք է շարունակի ստանալ ստացիոնար բուժումը, ուստի վերջինս շարունակելու է գտնվել բժշկական հաստատությունում, որտեղ նրան նախապատրաստում են վիրահատության»,– գրել է նա։
Նշենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է 2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին, այնուհետև նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը։
Էրիկ Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ դատարանը քիչ առաջ բավարարեց պաշտպանության կողմի միջնորդությունը և Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ նշանակել է հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն։
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, Քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ։
Հիշեցնենք, որ պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցրած Աղվան Հովսեփյանը մեղադրվում է մի շարք հոդվածներով:
Բողոքը մայիսի 20-ին մակագրվել է դատավոր Արշակ Վարդանյանին։
Ընդ որում՝ դատարանները բավարարել են քննիչի միջնորդությունները՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ այն երկարացնելու մասին՝ ընդունելով հանդերձ, որ հիմքեր չկան կարծելու:
Կալանք է դրվել նաև Վ.Մարկոսյանի 800.000.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ, շարժական գույքերի և ֆինանսական (դրամական) միջոցների վրա:
Գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ալեքսանյանը նաև հայտնել է, որ Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքը համալրվել է:
Դա իրականությանը չի համապատասխանում. մեղադրական եզրակացությունը դատախազությունում չի ստացվել, և նման հարց չէր կարող քննարկվել:
Կատարվում է նախաքննություն:
Գողության մասին էլ ոստիկանություն ահազանգել է առանձնատան աշխատակից Լ. Վ.-ն:
Հիշեցնենք, որ Հովսեփյան կալանավորվել է սեպտեմբերի 8-ին:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հովսեփյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը երկու ամսով կալանավորվել է:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը կալանավորվել է։
Այս մասին ՀԺ-ին փոխանցեց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:
Հարցին, թե այժմ ի՞նչ կարգավիճակ ունի նախկին գլխավոր դատախազը, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց․ «Հետագան ըստ ապացույցների կերեւա»:
Հայկ Հարությունյանը շատ կարեւոր վկա էր, որովհետև եղել է ներքին գործերի նախարար և տիրապետում էր հսկայական ինֆորմացիայի։
Նշենք, որ Աղվան Հովսեփյանը մարտիմեկյան արյունալի իրադարձությունների ժամանակ զբաղեցրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը:
Սամվել Ալեքսանյանն ու Աղվան Հովսեփյանը ապարանցի են, եւ հավանաբար այդ հանգամանքի բերումով էլ մասնակցել են հենց Ապարանում անցկացվող միջոցառումներին։
Մյուս հարցերն անգամ չլսեց եւ ուղղակի շտապելով հեռացավ։ Ի դեպ՝ Հովսեփյանին ուղեկցում էր Սամվել Ալեքսանյանը։
Սիսակ Հովսեփյանի մեկ այլ փոխառությունը հարկային տարվա սկզբում կազմել է 22 մլն դրամ, հարկային տարում հանձնվել է 36 մլն 765 հազար 250 դրամ, վերադարձվել է 4 մլն 120 հազար դրամ:
Հայկ Գրիգորյանը կնշանակվի ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ: Այս հարցն ընդգրկված է կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում:
Մեզ հայտնի դարձավ, սակայն, որ Ալեքսանյանը կտրականապես հրաժարվել է որեւէ ձեւով առնչություն ունենալ նոր ձեւավորվելիք ուժի հետ ու հստակ հայտարարել է՝ իմ հետ գործ չունեք: