ՀՀ-ում գաղտնիք չկա, ուր գնում ենք՝ սելֆի, ուղիղ եթեր ենք անում, ուզում եք՝ կարմիր թղթապանակները վերացնե՞նք․ վարչապետ
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Տիգրան Ուրիխանյանն այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ դիմեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նախապես ասելով, որ ինքը միշտ սատարել է Փաշինյանի քաղաքական գիծը, հիմա էլ եւ այսուհետ պատրաստ է ամեն բան անել, որ երկիրը զարգանա, ու ժողովուրդը լավ ապրի․
«Սա ասում եմ, որ հարցերի սրությունն ու երկրում առկախված պրոբլեմների բարձրաձայնումը մերձկառավարական տեղեկատվական հանգույցներն այլ կերպ չմեկնաբանեն, չշփոթեն ուրիշների հետ, չասեն՝ բա ինչո՞ւ չէիք խոսում հեղափոխությունից առաջ: Ես խոսել եմ հեղափոխությունից առաջ էլ, հեղափոխությունից առաջից առաջ էլ, դրանից առաջից էլ առաջ»,- ասաց Ուրիխանյանը:
Նա նշեց, որ Աջափնյակի վթարային շենքերից մեկի տարածքում դիտարկում էին շենքի վիճակը եւ այդ ժամանակ քաղաքացի Պողոս Հարությունյանն իրեն մեղադրանք է ուղղել՝ ասելով․
«Մենք ձեզ հավատացինք, ազգովի ձայն տվեցինք, բերեցինք իշխանություն, բայց դուք հիմա նախկին իշխանության սահմանադրությունը, ԸՕ, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, կարմիր գիծն ու արագաչափը, տնտեսական աճի տեմպերը, սուպերվարչապետությունը եւ այլն պահպանեցիք»: Ուրիխանյանը շարունակեց, թե ինքը փորձել է բացատրել, որ ընդդիմադիր է, ու որպես ընդդիմություն՝ ժողովրդի ձայնը կբարձրացի․
«Ի՞նչ պատասխանեմ էդ քաղաքացուն»,- դիմելով վարչապետին՝ հարցրեց Ուրիխանյանը:
ՀՀ վարչապետն արձագանքեց, որ իր համար փոքր-ինչ անհասկանալի է՝ ինչ նկատի ունի պատգամավորը, երբ ասում է՝ նախկին իշխանությունների տնտեսական աճ․
«Այս տրամաբանությամբ եթե նախկին իշխանությունների օրոք 5, 4, 3 կամ 7 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրվել, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ տնտեսական անկում տեղի ունենա, դա՞ է մեր առաջարկած տրամաբանությունը: Ձեր խոսքում նշվեց կառավարության առանձնատներ, չգիտեմ այլ շենքեր, օրինակ՝ այդ կառավարական առանձնատներից մեկում երեկ եւ նախորդ օրը տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նեղ կազմի համար ընդունելություն: Դա պետական գույք է, Ձեր տրամաբանությունն այն է, որ մենք ինչքան պետական շենքեր ունենք, դրանք պետք է չնորոգենք, որ 5 տարի հետո էլ ասեք՝ էս շենքերը ոտքի վրա կանգնած փոխանցվել էին ձեզ, հիմա 4 տարվա արդյունքում ավերակ է դարձել, »,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ հիմա կառավարության շենքի ներքին բակն էլ է վերանորոգվում.
«Երբ հյուր է գալիս, ես ամաչում եմ, երբ տեսնում եմ, որ պատերը քանդված թափվում են ներքեւ: Երբ կա պետական գույք, այն պետք է սպասարկվի: Ճանապարհ ենք կառուցում, չկառուցե՞նք: Ինչ վերաբերում է գաղտնի ծախսերին, ի՞նչ եք ուզում, Հայաստանի Հանրապետությունում գաղտնիք չկա, ուր գնում ենք, սելֆի ենք, անում, ուղիղ եթեր ենք անում, ուզում եք՝ կարմիր թղթապանակները ՀՀ-ից վերացնե՞նք։ Այն բոլոր ծախսերը որ արվում են, արվում են հիմնավորված»,- շեշտեց կառավարության ղեկավարը՝ շարունակելով․
«Ամուլսար եք ասում: Ամուլսարի մասին ժամերով- կիլոմետրերով խոսել ենք, այդ հարգելի քաղաքացուն ասեք՝ Ձեզ հարց չտա, այդ բոլոր հարցերը մեզ ուղղվում են, եւ մենք պատասխանում ենք: Հասկանում եմ՝ այդ հարցերին պատասխանելիս դժվարություններ եք ունենում, թող Ձեզ քաղաքացիները չծանրաբեռնեն էդպիսի հոգսերով»,- ասաց նա․
«Մեր գործը մեկն է՝ քաղաքացու հարցերին պատասխանելը, մենք կպատասխանենք, դուք նեղություն մի կրեք»,- եզրափակեց վարչապետը։