Ուրիխանյանը նաև տեղեկացրել է, որ երկար քննարկումներ է ունեցել Հանրային ձայն կուսակցության նախագահ, Արտակ Գալստյանի հետ։
Այս մասին երեկ ուշ երեկոյան YouTube-ի իր էջի ուղիղ եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ նախկին անդամ, «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը:
Հարցին՝ կոնկրետ ո՞ր ուժի մասին է խոսում, Ուրիխանյանը չցանկացավ մանրամասնել:
Այսօր կայացել է «Ալյանս» կուսակցության 9-րդ հերթական համագումարը, որի ժամանակ ընտրվել է նոր ղեկավար մարմին։
Տիգրան Ուրիխանյանը Փաշինյանի հետ հանդիպման համար լիազորված չի եղել ո՛չ Արա Աբրահամյանի, ո՛չ էլ «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության կողմից:
Իսկ ո՞ւմ ձեռնտու չէ Հայաստանի Հանրապետության մեջ կայուն զարգացման ընթացքը: Շնորհակալ եմ:
«Մեր տունը Հայաստանն է» դաշինքը գլխավորող «Ալյանս» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանն ընտրատեղամասից լուսանկար է հրապարակել:
Ի՞նչ է, գործող իշխանության այլընտրանքը միմիայն նախկիննե՞րն են:
Երկրորդ համարը ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վարդան Այվազյանն է, իսկ երրորդը` փաստաբան Սոնա Գուլքանյանը։
ՀԺ-ի հետ զրույցում հայտնեց կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը։
Որոշ քաղաքական ուժեր արդեն վերջնական որոշում ունեն, թե ինչ ձևաչափով են հանդես գալու ընտրություններին, ոմանք էլ դեռ մտորումների մեջ են։
Կուսակցության ղեկավար, անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցելու է միայնակ, առանց դաշինքների։
Ի պատասխան պատգամավորի հարցին՝ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ քաղաքական ճգնաժամի լուծման համար իրենք պատրաստ են լինել բավականին ճկուն:
Ըստ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 3-րդ հոդվածի՝ 1-ին մասում նշված են պատգամավորը իրավունք ունի դուրս գալու խմբակցության կազմից:
Իշխող ուժի համար այնքան էլ տրամաբանական չէ, որ ինքն իր համար անի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
Բայց տարօրինակ է, որ ժողովրդի միջոցով ձեւավորված Կառավարության հրաժարականի կոնտեքստում քննարկվում է ոչ թե արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջ:
Ավետիքյանը հայտնել է, որ Ուրիխանյանն իր որոշ գրառումներով ու հայտարարություններով արատավորել է Հիմնադրամի բարի համբավը, պատիվն ու արժանապատվությունը:
Ես ուզում եմ ցավով արձանագրել, որ այս դահլիճում դեռեւս կան մարդիկ, ովքեր երրորդ երկրների չորրորդ կարգի պաշտոնյաների հետ վերաբերվում են որպես ղեկավարի:
Ընդ որում, նույնիսկ վիճաբանում էինք եւ՛ Ծառուկյանի հետ, եւ՛ բազմաթիվ այլ գործընկերների հետ:
Ներկայացնում ենք Տիգրան Ուրիխանյանի, Նապոլեոն Ազիզյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Սերգեյ Բագրատյանի պարտավորագիր-դիմումները:
Հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հայցի պատճառը վերջին շրջանում Ուրիխանյանի արած այն հայտարարություններն, թե հիմնադրամից գումար է անհետացել։
Միրզոյանն ասաց, որ պատասխանել է այդ հարցին մի քիչ այլ հանգամանքներում եւ հավելեց, որ առիթի դեպքում մեկ անգամ էլ կպատասխանի, բայց հիմա պետք է քվեարկել նախագծերի ընտրության համար։
Այո կոպեկ-կոպեկ հետ ենք բերելու եւ հանրաքվեն էլ դրա համար ենք դրել, որ մաֆիոզները իրենց մաֆիաներով եւ մաֆիոզ իրավաբաններով չպաշտպանվեն:
Օրերս Կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել «Սոցիալական շարժում» շատ հնչեղ անվանումով համաժողով, որին մասնակցող մարդկանց համենայնդեպս մի մասը, պարզվում է, չեն իմացել, թե ուր են գնում:
Բազմաթիվ իրադարձություններ վերջին տարիների ընթացքում, գոյացնելով մի իրավիճակ, որն անպայման պետք է փոխվեր, ստիպեցին վերջապես կայացնել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից դուրս գալու որոշում:
Բարգավաճ Հայաստան խորհրդարանական խմբակցությունը հայտարարում է, որ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին դիմում է ներկայացրել խմբակցության կազմից դուրս գալու վերաբերյալ:
«Փաստորեն, 4 համաձայնագրով մենք 130 մլն եվրոյից ավելի վարկային ռեսուրս ենք ներգրավում ու խոստանում եք, որ սա վերջին բյուջետային վարկը կլինի: Հիմա սա կարո՞ղ ենք ամրագրել այս համաձայնագրի վերջում:
Միրզոյանը եւս մի քանի անգամ հնչեցրեց զանգը, ապա վրդովված հարցրեց՝ «Գրավե՞լ եք ամբիոնը»:
Հիմնական կենսաթոշակի չափը եւ աշխատանքային ստաժի մեկ տարվա արժեքն սահմանում է կառավարությունը՝ հաշվի առնելով ֆինանսական հնարավորությունները:
«Մեր գործը մեկն է՝ քաղաքացու հարցերին պատասխանելը, մենք կպատասխանենք, դուք նեղություն մի կրեք»,- եզրափակեց վարչապետը։
Ենթադրելի է՝ Ուրիխանյանը որոշել է վայր դնել մանդատը:
Ամեն ինչ առջեւում է։ Ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը։
Մեծարգո հայրենակիցներ, հայտնում եմ, որ եկել է աշխատանքային լիազորություններս դադարեցնելու պահը:
Միանշանակ օգտակար է, եւ չկա որեւէ գիտական ապացույց որեւէ երկրում, որ այն վնասակար է, հետեւաբար՝ այն օգտակար է, փրկում է հազարավոր կյանքեր, մեր դեպքում՝ տարիներ անց կփրկի առնվազն տարեկան 120 կյանք։
Ի պատասխան վարչապետը հիշեցրեց, որ իրենց խմբակցությունն առաջարկ էր արել, որ ՏՄՊՊՀ-ում, ՀԾԿՀ-ում անդամ ունենան, սակայն երբ համաձայնել է՝ հրաժարվել են ներկայացնել։
Հիմնավորվում է հետեւյալ պատճառաբանությամբ, որ այստեղ ոչ միայն ֆինանսական, այլեւ բարոյական, սոցիալական խնդիր է, որ այս հիմնադրամն այդ վճարումները չկատարի:
Խորհրդարանում նախագծին կողմ քվեարկեց 112 պատգամավոր, դեմ` 2: Ի դեպ՝ ավելի վաղ կառավարությունը դրական եզրակացություն էր տվել այս նախագծին։
Լուսավոր Հայաստանի ոսկե հովանավորի շնորհիվ էլ հայտնվելով խորհրդարանում:
ԱԺ-ում հարց ու պատասխանի ժամանակ Տիգրան Ուրիխանյանը Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց, որ տարիներ առաջ իրենք սրճարանում նստած են եղել, եւ ինքը Փաշինյանին ասել է, որ կիսում է վերջինիս դիրքորոշումները:
«Ալյանս» կուսակցության վարչությունը որոշում է կայացրել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին սեփական ցուցակով առանձին մասնակցելու վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային Ժողովում շրջանառության մեջ է դրվել միասեռ ամուսնություններն արգելող օրենքի նախագիծ։
«Ալյանս» կուսակցությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ որպես «Ծառուկյան» դաշինքի մաս...
«Գագիկ Ծառուկյանն ասել է, որ հնարավոր է կքննարկենք, ավելի բան չեք լսել: Դեռ քննարկում չենք արել, իսկ իմ անձնական դիրքորոշումն անձի մասին կհայտնեմ մեր քննարկումների ժամանակ»,- ասաց Ուրիխանյանը:
ԱԺ-ում կառավարության հետ երեկվա հարցուպատասխանից պարզ դարձավ, որ ոչինչ չի փոխվելու եւ լոխ լավա:
«Ալյանս» կուսակցությունն ընտրություններին մասնակցելու է «Ծառուկյան դաշինքով»: Ուրիխանյանն ասել է, որ ինքը երբեւէ չի հեռացել Գագիկ Ծառուկյանից:
Կազմակերպելու եմ ժողովրդին ու թիմակիցներին դավաճանած պատգամավորի քաղաքական թաղումը: Շատ կոնկրետ մի կին բախտի ու հանգամանքների բերմամբ, ինչպես նաև դավաճանելու արդյունքում հայտնվեց Ազգային Ժողովում:
«Ալյանս»-ականների արդարացումները Ոստիկանությունում եւ Քննչական կոմիտեում. ասել են, որ փոխաբերական իմաստով են սպառնացել Ստյոպա Սաֆարյանին:
«Պարոն Ուրիխանյանը նպատակահարմար է գտել ասել այսքանը, խնդրում եմ բավարարվեք այնքանով, ինչ տարածվել է արդեն: Եթե այդ մասով առաջիկայում պարոն Ուրիխանյանն ասելիք ունենա, ապա դա կլինի հրապարակային:
Հենց այդ 21.000.000-ոց գործի առթիվ է Տ. Ուրիխանյանը պատգամավորական հետաքննություն իրականացրել, արել մի շարք բացահայտումներ և ուղարկել իրավապահ մարմիններին:
Նախկին պատգամավոր, իշխանության կամակատար ու ըստ ավանդական խորհրդարանական սլենգի՝ չաթլախ Սաֆարյան Ստյոպիկին, որն իրեն թույլ է տվել սոցիալական ցանցերում ու մեդիայում վիրավորել թիմակիցներիս:
«Ես հասկացա, որ անհրաժեշտություն ունեմ վերանայելու իմ քաղաքական գործունեությունը եւ իմ պայքարին նոր շունչ հաղորդելու ժողովրդի կյանքը կործանողների ուղղությամբ»:
Այս պահի դրությամբ, 603 ֆեյսբուքյան օգտատեր «ոչ» է քվեարկել, 123-ը՝ «այո»: Մանդատը պահպանելու օգտին քվեարկածների մեջ մեծ թիվ են զբաղեցնում «ֆեյք-օգտատերերը» եւ «Ալյանսի» անդամները:
Այդ կապակցությամբ 6-րդ վարչությունը նյութեր է նախապատրաստել եւ դրանք արդեն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե»:
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի ջեբի շուն դարձած Սաֆարյան Ստյոպիկին իշխանական կլանի հեռուստաալիքների մշտականը ձեռքը տված ֆաս են տվել:
Հիշեցնենք, որ երեկ Տիգրան Ուրիխանյանը հայտարարել էր, որ հրաժարվում է թե՛ պատգամավորական մանդատից, թե՛ կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից: