Ձե՞ռ եք առնում. հեշտ է ասել՝ հարկերից ազատենք, վարկերից ազատենք, սնունդ բաժանենք. Փաշինյանը վրդովվեց պատգամավորի հարցից
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց, որ դեմ է հավասարապես բոլորին վարկային արձակուրդ տրամադրելու կոչերին.
«Ես ուղիղ ասեմ` դեմ եմ նման որոշումներին` շատ պարզ պատճառով. իսկ եթե մարդը անպարտաճանաչ գործընկեր է, իր վարկային պարտավորությունները խրոնիկ չի կատարում, ու մենք արձակուրդ ենք տալիս` ասելով մի 2 ամիս էլ մի կատարիր: Երկրորդը` այսօր բնականոն աշխատող մարդկանց, օրինակ նրանց, որոնք դիմակ, ալկոգել կամ սպիրտ են վաճառում, ինչու պետք է վարկային արձակուրդ տալ: Երրորդը` բարեհաջող առևուր իրականացնող մարդկանց, որոնց շահույթներն այս ընթացքում շատացել են, ինչու պետք է վարկային արձակուրդ տանք: Ինչ վերաբերվում է այն մարդկանց, որոնք խնդիրներ ունեն, դրա համար էլ մենք այսօր աջակցության 5 փաթեթ արդեն պատրաստել ենք, մյուս շաբաթ կունենանք էլի եւ այդպես շարունակ, որ մարդկանց աջակցենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը վրդովվեց, երբ անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, որի հարցին այդ պահին պատասխանում էր, ասաց, թե օրենսդրական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել, որ արտակարգ դրության պայմաններում կառավարությունը որոշում ընդունի, որ սոցիալապես խոցելի անձանց, որոնք վարկ ունեն, օրենքի ուժով տրվի վարկային արձակուրդ, քննարկեն տոկոսների սառեցում կամ չեզոքացում:
«Շատ հեշտ է ասել՝ եկեք հարկերից ազատենք, վարկերից ազատենք, սնունդ բաժանենք, կոմունալ վարձերը չվերցնենք: Էդ լո՞ւրջ եք ասում, հո տենց ասելով չի, խոսքի արժեքին էլ է պետք է հետեւել: Օրենսդրական նախաձեռնություն արեք, ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին 10 հազար դոլար բաժանենք,այդ թվում որոշ անձանց ունեցվածքը բռնագրավելու միջոցով»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Ուրիխանյանը արձագանքեց, թե որոշ անձանց ունեցվածքը կոպեկ-կոպեք հետ բերելու խոստում իշխանությունը տվել էր:
«Օրենք ընդունեք, մենք պաշտպանենք, առաջարկում եմ մարդա 10 հազար դոլար բաժանենք՝ առաջին հերթին քաղաքական որոշ գործիչների ունեցվածքը բռնագրավելու արդյունքում: Ձե՞ռ եք առնում, տպավորություն է՝ դուք տենց բաժանողներ եք, մենք էլ թույլ չենք տալիս: Գնացեք, ձեր միջավայրի հարստությունը բաժանեք մարդկանց, հերիք ա, հա՛: Ինչ վերաբերում է կոպեկ- կոպեք հետ բերելուն, այո կոպեկ-կոպեկ հետ ենք բերելու եւ հանրաքվեն էլ դրա համար ենք դրել, որ մաֆիոզները իրենց մաֆիաներով եւ մաֆիոզ իրավաբաններով չպաշտպանվեն: Հետ ենք բերելու, այդ թվում այն տեղերից, որտեղ, դուք մտածում եք՝ չենք հասնի: Եվ էն ժամանակ որ բերենք, էդ վարկառուներին անպայման դրանից միջոցներ կտանք»,- ասաց Փաշինյանը: