ԱԺ-ն շարունակում է չտեղեկացված մնալ ԼՂ բանակցություններից
Ազգային Ժողովում՝ մտքերի փոխանակության ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ԼՂ բանակցությունների խնդրին.
«Վերջին շրջանում նույնիսկ ներհայաստանյան կադրային փոփոխությունների մասին հայ հասարակությունը տեղեկություններ էր ստանում արտերկրյա մամուլից, եւ նաեւ արտերկրյա մամուլն է դարձել Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը, ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԱԺ-ն ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է չտեղեկացված մնալ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ամռանն Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպում է կայացել  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ձեւաչափով, սակայն հանդիպումը կարճ է եղել, եւ ըստ էության, բովանդակային առումով չի կայացել.
«Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ հետո ավելի ընդլայնված ժամանակացույցով հանդիպում կլինի,  բայց նման հանդիպում դեռեւս չի եղել»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ նման իրավիճակը պետք է շտկվի, ԱԺ-ն պետք է տեղեկություն ունենա բանակցությունների բովանդակության մասին.
«Ներկայումս բանակցային պրոցեսում նուրբ ու զգայուն հարցեր են քննարկվում»,-ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը ռուսական Ինտերֆաքս գործակալության հետ զրույցում հայտարարել է, որ ԼՂ կարգավորումը ենթադրում է որոշ տարածքների վերադարձ Ադրբեջանին՝ ԼՂ կարգավիճակի դիմաց:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հիշեցրեց Հայաստան-Ղարաբաղ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի մասին.
«Մոտ մեկ ամիս առաջ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարեց,  որ ՀՀ-ի եւ Ղարաբաղի՝ ռազմական փոխօգնության պայմանագիրն ըստ էության պատրաստ է, կուզենայի, որ օրակարգի ներկայացման հատվածում ասեք պատրա՞ստ է, ըստ էության, ինչո՞ւ չի եկել համապատասխան ընթացակարգերով, եւ ինչո՞ւ ենք հերթական անգամ ձգձգում»,- ասաց Զոհրաբյանը:
«Կառավարություն վաղն է  լինելու, նույնը հարցը կարող եք կառավարությանը տալ ու ստանալ պատասխան, իհարկե, ես գիտեմ պատասխանը, էնպես չի, որ երբ մի քանի օր առաջ նոր վարչապետ էինք ընտրում, մամուլը գրեց, որ պատգամավորները ոչինչ չգիտեն»,- արձագանքեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Խոսեց նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը՝ ասելով, որ պետք չի խնդիրը դրամատիզացնել, պարզապես, փոխօգնության պայմանագրի տեքստում թերություններ են եղել, եւ հանձնաժողովը որոշել է թերությունները շտկելուց հետո հաջորդ նիստին ներկայացնել նոր տարբերակը:
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի բարձրացրած հարցին՝ Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպման մասին, Զաքարյանն ասաց, որ կառավարության ձեւավորումից հետո կշարունակվեն հանդիպումները: