«ԱԱԾ-ի կոպիտ խախտումը» պետք է լինի ԱԺ-ի ուշադրության կենտրոնում
Այսօր՝ սեպտեմբերի 13-ին, մեկնարկեց ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի աշխատանքները: Ըստ սովորության՝ խորհրդարանականները ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո հոտնկայս մեկնարկեցին նստաշրջանը: 131 պատգամավորից գրանցվել էին ընդամենը 101-ը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի օրակարգը ներկայացնելիս վարման կարգով խոսեց պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արդեն երկար ժամանակ արձանագրվում է մի փաստ, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, մասնավորապես, քրեակատարողական վարչությունը խախտում է  ձերբակալված ու կալանավորված անձանց պահելու մասին ՀՀ օրենքի 48-րդ հոդվածը, եւ ԱԺ պատգամավորներին թույլ չի տալիս տեսակցել կալանավորված մի շարք անձանց: Այն քաղաքական հայտնի ենթատեքստ ունի, խոսքը «Սասնա ծռեր» խմբի կալանավորված անձանց մասին է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Օրենքը հստակ սահմանում է դրույթը, բայց արդեն որերորդ անգամ, երբ առնչվում ենք քաղաքական ենթատեքստերով գործերի հետ, այս ապօրինությունն է տեղի ունենում ԱԺ պատգամավորի նկատմամբ: Ուզում եմ  ընդգծել, որ ավելի կոպիտ խախտման է գնացել ԱԱԾ-ն, որը օրենքով երաշխավորված ՁՊՎ՝ պատգամավորի մուտքի ու ելքի իրավունքն ուղղակիորեն խոչընդոտել է, եւ ես կարծում եմ, որ այս հարցը պետք  է լինի ԱԺ-ի ու ԱԺ նախագահի ուշադրության կենտրոնում»,- ասաց պատգամավորը՝ կոչ անելով համապատասխան պարզաբանումներ պահանջել Արդարադատության նախարարությունից ու ԱԱԾ-ից:
«Առիթներ կլինեն, իհարկե, այդ պարզաբանումներն ինքս էլ կպահանջեմ համապատասխան պաշտոնյաներից»,- ասաց Փաշինյանը:
«Կարծում եմ՝ դուք կարող եք ավելի հանգամանալից ներկայացնել, թե ում եք ցանկացել դիտել, որեւէ բան չեմ տեսնում, որ կարող ենք միջամտել՝ խնդրի լուծման համար: Դուք ներկայացրեք՝ ում եք դիտել, ես կտեղեկանամ, պատասխանը կասեմ ձեզ»,- արձագանքեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: