Գալուստ Սահակյանի ընտանիքը շնորհակալություն է հայտնում հազարավոր ցավակցական ու հիշատակի խոսքերի համար։
Հուշամատյանը կփակվի դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 18:00-ին:
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանի հիշատակը։
Գալուստ Սահակյանը, որպես պետական և քաղաքական գործիչ, զգալի ավանդ է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտության կայացման և զարգացման գործում։
Գալուստ Սահակյանը մի քանի գումարումների պատգամավոր է եղել, երկար տարիներ ղեկավարել է ՀՀԿ խմբակցությունը:
Նա տառապում էր ծանր հիվանդությամբ։
Եթե Բաղրամյան պողոտա շատ մարդ է գալիս, դրանց մեջ նաև ես կամ: Ես ոչ մի անգամ չեմ եղել, չեմ էլ կարծում, որ պարտադիր է իմ այնտեղ լինելը, իմ փոխարեն շատ մարդիկ են գալիս:
Ըստ հայտարարագրի՝ Սահակյանը չունի անշարժ գույք: Որպես շարժական գույք հայտարարագրել է «NISSAN MAXIMA 3.0» մակնիշի ավտոմեքենա:
Դավիթ Հարությունյանը նիստից հետո նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների պատրաստ են:
Որպես անշարժ գույք Արման Սահակյանը հայտարարագրել է 3 բնակարան` բազմաբնակարան բնակելի շենքում, 1 հասարակական նշանակության շինություն եւ 1 կիսակառույց շինություն:
ՀՀԿ խմբակցությունը չլքելու մասին վստահեցրեցին նաեւ Արկադի Համբարձումյանը, Նահապետ Գևորգյանը, Նաիրի Սահակյանը։
Դերասան Հայկ Պետրոսյանի հումորային նոր ներկայացման թեման Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունն էր:
Այն ժամանակ երեխաներս էլ էին փոքր, ես էլ օրաթերթի աշխատող էի, մեքենա չունեի, ոտքով էի գնում մարզ: Երեւանում չեմ ապրում, մի որոշ ժամանակ այն մտքով էի, որ կարող էր ինչ–որ բան պատահել, բայց չպատահեց:
«Հայկական ժամանակ»-ի լրագրողի հարցին, թե՝ առաջին տիկինն ո՞վ է լինելու, Գրիգորիչն ասաց. «Դժվար հարցեր եք ինձ տալիս»,- ասաց նա, իսկ մեր դիտարկմանը, թե նա միշտ ասել է, որ իրեն բարդ հարցեր տանք, նկատեց.
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան»,- ասաց նա:
Ընդհանրապես, եթե խոսքը գնում է հայ կնոջն, ապա սազական չէ, բայց նաեւ նրանք քաղաքական գործիչներ են եւ յուրաքանչյուրը իր տարբերակումներն ունի իրականության նկատմամբ: Մտածել էին այդպես հանդես գալ:
«Ինչ անենք, որ հանրապետական նախարար է, ՀՀԿ-ական նախարարին կբացատրենք խնդիրները, երբ կբերվեն քննարկման»,- ասաց նա:
Մենք պետք է կարողանանք մտածել մեր պետականության մասին: Մենք դեռեւս բազում խնդիրներ ունենք:
Ազգային ժողովում կան այնպիսի պատգամավորներ, որոնք իրենց պաշտոնին են եղել Հայաստանի երրորդ հանրապետության 3 նախագահների ժամանակ:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե «Ելք» դաշինքը եւս կարող է վարչապետի թեկնածու առաջարկել, սա ինչքանով կխանգարի ՀՀԿ-ի պլաններին, Սահակյանը մեկնաբանեց.
Ցանկում մանրամասն նշված է, թե որ պատգամավորը տարվա որ ամսին որքան դրամի խոսակցություն է ունեցել:
Armtimes.com-ի հարցին, թե երեկ որոշ պատգամավորներ բարձրաձայնում էին այն մասին, թե պատգամավորների տղաներից շատերը չեն ծառայում, Սահակյանն ասաց.
«Ես չգիտեմ, թե ինչն է թանկացել, բայց թանկացումները վատ պրոցես է: Դա կապված է մեր երկրի տնտեսական վատ վիճակի հետ, եթե իհարկե՝ թանկացումներ կան»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Այն հարցին, թե նման սկանդալային իրավիճակների կենտրոնում հայտնվում են հիմնականում ՀՀԿ-ական պատգամավորները, Գալուստ Սահակյանն ակնարկեց, որ ընդդիմությունը նախանձում է ՀՀԿ-ի իշխանությանը:
Armtimes.com-ը առանձնացրել է պատգամավորների հեղինակած նախագծերը, որոնք դեռեւս օրենք չեն դարձել:
Տորոնտոյի կինոթատրոններում Հայոց Ցեղասպանության մասին «Խոստում» ֆիլմի տոմսերն արագ սպառվում են, քանի որ դրանք թուրքերն են գնում:
«Ահա թե ինչու եմ այժմ Սերժի պահվածքը՝ 7 շրջան հանձնելու նրա պատրաստակամությունը, համարում անամոթություն»:
Այնուամենայնիվ, աննախադեպ իրավիճակ է, որ բյուջեի քննարկման գոնե սկզբում վարչապետը ներկա չի լինում։ Այդ իրավիճակը հարուցեց անգամ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի դժգոհությունը:
Ըստ երեւույթին, այստեղ քննարկվելու է ԸՕ-ում՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում փոփոխությունները:
Ես կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր հայ քաղաքացու մտքով միշտ անցնում է, որ ունենա իր յուրօրինակ բիզնեսը, մեկին հաջողվում է, մյուսին՝ ոչ»: