Երեք օր առաջ Երևանում կայացավ «Ալյանս» կուսակցության 9-րդ համագումարը, որին մասնակցում էր նաև գործարար Տիգրան Արզաքանցյանը։ Համագումարում կուսակցության անդամները նոր ղեկավարներ ընտրեցին։
Կուսակցության նախագահի պաշտոնում վերընտրվեց գործող նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը, իսկ բարձրագույն խորհրդի ղեկավար՝ Տիգրան Արզաքանցյանը։
Տիգրան Ուրիխանյանը ՀԺ-ի զրույցում չկարողացավ հիշել, թե ինչպես են ինքն ու Արզաքանցյանը եկել այն հայտարարին, որ պետք է միանան:
«Երկխոսությունը շատ բնական սկսվեց: Մեր ընդհանուր մտահոգությունները հիմք տվեցին քննարկումների, իսկ քննարկումները՝ ընդհանուր մոտեցումների դրսևորումների»:
Հարցին՝ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ բանակցություններ չե՞ն ունեցել միասին հանդես գալու, Ուրիխանյանը բացասական պատասխան տվեց:
Դիտարկմանը, որ խորհրդարնական ընդդիմությունը մի քանի անգամ հայտարարել է, երեկ էլ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ սկսելու են փողոցային պայքար, հարցին՝ իրենք, որպես արտախորհրդարանական ընդդիմություն, միանալո՞ւ են այդ պայքարին, Ուրիխանյանն ասաց.
«Ո՞ր ընդդիմությունն է հայտարարել՝ նախկին իշխանությո՞ւնը: Մենք համարում ենք, որ Հայաստանի խորհրդարանում կա նախկին իշխանություն և իշխանություն: Անհրաժեշտություն կա ընդդիմություն ձևավորելու, որը սպասարկելու է ժողովրդին: Իմ մոտեցումն այսպիսին է՝ անհրաժեշտ է կատարել աշխատանք, գործերով խփել իշխանության բացերին: Ես չեմ տեսնում այնպիսի տենդենց, որ այդ ընդդիմությունն առաջարկի օրենքով կարգավորումներ, եթե երկրի վիճակը վատ է: Բայց կա այն, ինչ կա: Ընտրողները պետք է մտածեն ստեղծված իրավիճակը երբևէ շտկելու համար»:
Ճշտող հարցին՝ ինքը նախկին իշխանություններին չի՞ համարում ընդդիմություն և նրանց փողոցային պայքարին չի՞ միանալու, Տիգրան Ուրիխանյանը նշեց. «Եթե ես հիմա իրենց դատափետեմ, պետք է ասեն՝ նույն տիրույթի ուժերին եմ հարվածում: Բայց նրանք ինչպես են ծախսում իրենց ռեսուրսները, գումարները, մեդիան: Այո, անձամբ ինձ դատապարտելու համար: Նրանք, եթե դրա կեսը ծախսեին իշխանությունների վրա, ավելի շուտ կճանապարհեին նրանց տուն: Հատկապես ընդդիմություն համարվող ուժերից մեկը, եթե շարունակի բանուգործը թողած՝ կեղտ ու սև PR շփել մեզ վրա, պատասխան են տալու: Ես այլևս խորհրդարանում չեմ ու կաշկանդված չեմ կոռեկտ լինել-չլինելու մեջ, իրերը կոչելու եմ իրենց անուններով: Դեռևս կոռեկտ եմ»:
Հարցին՝ կոնկրետ ո՞ր ուժի մասին է խոսում, Ուրիխանյանը չցանկացավ մանրամասնել:
Այն հարցին էլ՝ հետագայում այլ ուժերի անդամների հնարավո՞ր է՝ տեսնենք իրենց կուսակցությունում կամ դաշինք կազմելիս, «Ալյանս» կուսակցության ղեկավարը նշեց՝ բանակցություններ ունեն որոշ ուժերի հետ:
«Բանակցություններ ունենք, նախապատրաստում ենք նման գործընթաց: Արդեն կա համեմատաբար ակտիվ 7-8 քաղաքական ուժ՝ նման ձևաչափ ստեղծելու համար»,- եզրափակեց Ուրիխանյանը: