Օրերս Կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել «Սոցիալական շարժում» շատ հնչեղ անվանումով համաժողով, որին մասնակցող մարդկանց, համենայն դեպս մի մասը, պարզվում է՝ չեն իմացել, թե ուր են գնում:
«Շանթ» հեռուստաընկերությունը մարդկանց մի խումբ ունի, որոնց հաճախ է ինչ-որ փոքրիկ գումարի դիմաց հրավիրում, որպեսզի տարբեր հաղորդաշարերի նկարահանման ժամանակ դահլիճում հանդիսատեսի տեսարան ապահովեն: Այդ աշխատանքով զբաղվող կինը, որին բոլորը «Շանթի» Անժելա են ասում, օրերս կրկին զանգահարել եւ աշխատանք է առաջարկել՝ այս անգամ արդեն ոչ թե հեռուստաընկերությունում, այլ Կառավարության ընդունելությունների տանը:
Համացանցում հրապարակված գրառումներից մեկից տեղեկանում ենք, որ Անժելան հրավիրելիս ասել է, թե «պատգամավորների ժողով է լինելու, ու մարդ է պետք, որ պատշաճ կերպով դիմավորեն պատգամավորներին եւ ուղեկցեն իրենց համար հատկացված տեղը նստելու»:
Ասել է նաեւ, որ 10 րոպեի աշխատանք է եւ դրա դիմաց առաջարկել է 1200 դրամ։ «Պարզվել է, որ 70 հոգու էդպես տարել են էնտեղ, որ քանակ ապահովեն, քանի որ առաջարկել են իրենց կատարած ծառայությունից հետո մնալ եւ լսել, մասնակցել ժողովին»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Կարինե Խաչատրյան անուն-ազգանունով մի օգտատեր:
Նրա փոխանցմամբ՝ ժողովը վարել է Տիգրան Ուրիխանյանը եւ «Մառոզ Մարգո» անունով հայտնի «Զինվորի մայր» ՀԿ նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը: Ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ փոխանցմամբ՝ պարզվել է, որ չկա ժողով, այլ կա «ՈՉ»-ի համար հավաք։ «Էս խեղճ ժողովուրդը վիճել, անպատվել ու դուրս է եկել»։
Մեզ հաջողվեց զրուցել մեկ այլ կնոջ հետ, որին եւս «Շանթի» Անժելան այդ օրը հրավիրել է «պատգամավորներին դիմավորելու»: Համացանցում գրառում կատարողի եւ մեր զրուցակցի պատմածները մեծ մասով համընկնում էին: Մեր զրուցակիցը առայժմ չցանկացավ, որ հրապարակենք իր անունը եւ պատմեց հետեւյալը.
«Շանթ հեռուստաընկերությունում մի կին կա՝ Անժելա, միշտ կանչում է «Բուժինֆո», «Մեծ փոքրիկներ» հաղորդմանը: Էս անգամ որ զանգեց, կանչեց, ասաց՝ դուք գալու եք, այնտեղ պատգամավորներ, ինչ-որ հյուրեր են լինելու, դուք դիմավորելու եք, ընդամենը խոսելու են, ծափ եք տալու, 1200 դրամ գումար ենք տալու: Ես էլ, որ միշտ գնացել եմ, ասացի՝ դե լավ, գնամ, ինչ է եղել»: Ասաց, որ 50-ից ավելի անձանց է տեսել, որոնք միշտ իր հետ գնում են տարբեր հաղորդումների:
Հետաքրքիր է, որ Ուրիխանյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղադրել է փետրվարի 29-ին տեղի ունեցած այդ հավաքի ժամանակ իր ելույթը, որում շեշտադրում կա նաեւ հավաքվածների թվի մասին. «Լավ է, որ սեփական իրավունքների, այդ թվում՝ սոցիալական իրավունքների պաշտպանության շուրջ հավաքվում են այսպիսի թվով մարդիկ՝ ներկայացնելով տարատեսակ խնդիրների շուրջ հավաքված մարդկանց եւ այն լուծումների շահառուներին, որոնք պիտի տանեն այդ խնդիրների բարձրացման եւ լուծման գործընթացները»:
Նա նաեւ ասում է. «Եթե լուծվեին թռիչքային ձեւաչափով այն բոլոր պրոբլեմները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց ժամանակին 2 տարի առաջ հանեցին ոտքի, այսինքն՝ սոցիալական այն վատ կենսակերպը, բացասական իրավիճակների դժվար պայմանները, ապա այստեղ մարդիկ չէին հավաքվի»։
Մենք զրուցեցինք նրա հետ՝ հետաքրքրվելով, թե ի՞նչն է պատճառը, որ որոշել էին գումարով մարդկանց բերել եւ դահլիճը լցնել, ի՞նչ էին ուզում ցույց տալ:
Ուրիխանյանն ասաց, թե դա իր շարժումը չէ, ինքը ընդամենը դրան միացել է եւ չգիտի՝ ում էին հրավիրել: Հարցին, թե ովքեր են նախաձեռնողները, Ուրիխանյանը չպատասխանեց՝ կոչ անելով նայել, թե ովքեր են դահլիճում եղել:
«Վայ, ինչ ասեմ, ես ու իմ թիմը ծափահարելու չէինք գնացել, մասնակցելու էինք գնացել, մյուսներին պիտի հարցնեք: Դահլիճը 660 տեղ ա, լրացուցիչ աթոռներ կային դրված, երեւի յոթհարյուր քանի հոգի մարդ կար: Պիտի հարցնեք էդ մարդկանց՝ ինչու էին գնացել»: