Ազգային ժողովում շարունակվում են Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցի քննարկումները: Ելույթով հանդես եկավ նաեւ նախկին ԲՀԿ-ական, այժմ անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, որի ձեռքով գրված պարտավորագիրը եւս հայտնվել էր ԱԱԾ տեսանյութի կադրերում:
«Խոսքս սկսում եմ՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ երեկ պատրաստած եւ հրապարակած հրաշալի տեսանյութի համար: Բերել եմ ինձ հետ կադրերում հրապարակված, նախկինում իմ ձեռքով գրված տեքստը.
Ես՝ Տիգրան Ուրիխանյանս, առաջադրվում եմ Երեւանի թիվ 2 ընտրատարածքում ռեյտինգային ընտրակարգով, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով: Հանձն եմ առել ապահովել 8 հազար քվե, ինձ թվում էր, որ դա նորմալ, բավարար, շատ քվե է, բայց չստացվեց եւ պարտվեցի ռեյտինգային ընտրակարգով:
Ընդ որում, նույնիսկ վիճաբանում էինք ե՛ւ Ծառուկյանի հետ, ե՛ւ բազմաթիվ այլ գործընկերների: Ասում էր՝ լավ, էլի, գրի 2 հազար, չես կարա 8 հազար հավաքես, ասում էի՝ չէ՛, պետք ա 8 հազար հավաքեմ: Հլը ասում էի՝ 10 հազար կգրեմ, որովհետեւ էդպիսին էին սոցիոլոգիական հարցումները:
Իրավիճակ էր փոխվել, ինչպես հիշում եք, խոստացվել էր ընտրակարգ փոխել, ընտրական օրենսգիրք փոխել, եւ այն ժամանակ նախորդ խորհրդարանում որպես «Ալյանս» կուսակցության ներկայացուցիչ, «Ծառուկյան» դաշինքի մաս կազմող կուսակցության անդամ՝ ես իմ կուսակից ընկերների հետ որոշում կայացրի առանձին մասնակցել ընտրություններին, ոչ թե ԲՀԿ-ի, այլ «Ալյանս» կուսակցության ցուցակով:
Ծառուկյանն էր ինձ համոզում՝ «Դու հասկանու՞մ ես, որ շանսերդ քիչ են, չես ընտրվի, էյֆորիկ վիճակ էր, չես անցնի, դու իրավունք չունես խորհրդարան չանցնելու, դու պետք ես խորհրդարանում»: Սրանք ներքին խոսակցության էպիզոդներ են, որոնք երեւի չէին լինի այլ առիթ բացահայտման համար, բայց ԱԱԾ-ի պատրաստած նյութից ներքին խոհանոցը հրապարակ բերելուց հետո ստիպված եմ սրա մասին խոսել:
Եվ երբ իմ գործընկերներից շատերը գլուխ էին գովում, որ 10, 20, 50 հազար ձայն կբերեն, մեկը ես եմ ասել՝ թող ամեն մեկը հլը գրի ստորագրի՝ տեսնենք ով քանի ձեն է բերելու: Էդ ձեն ապահովելու մեջ էդպիսի վատ բան կա՞, որեւէ մեկդ չի՞ ուզել երբեւէ ձեն ապահովի, չի՞ հպարտացել իր ապահոված ձեներով, թե՞ էն ընտրակարգը, որը չփոխվեց, չի ենթադրում անհատ թեկնածուի քվեն, ձայնը՝ թերթիկի մյուս կողմում կուսակցության քվե:
Շարունակում եմ (Տ. Ուրիխանյանը շարունակեց կարդալ թերթիկից).
Լիարժեք գիտակցում եմ, որ հետագա ամբողջ գործունեությունս կախված է բացառապես կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի որոշումից, ստանձնած արդյունքը չապահովելու դեպքում հրաժարվում եմ որեւէ հավակնությունից նախընտրական ցուցակում: Այո՛, շնորհակալություն, ԱԱԾ, որ իմ պարկեշտ հայտարարությունը հրապարկել եք:
Եվ մարդը, որին բերել է կուսակցությունը կամ որեւէ դաշինք խորհրդարան, անհամաձայնության ժամանակ, իսկ ես, այո՛, բոլորիդ է հայտնի, որ 15 թվին ունեցել եմ լուրջ անհամաձայնություն «Բարգավաճ Հայաստան»-ի՝ այն ժամանակվա կազմի հետ, հաջորդիվ կազմի հետ, հիմիկվա կազմից շատերի հետ, եւ դա նկատելի է եղել բոլորիդ համար: Այո՛, ցանկացել եմ դուրս գալ, դուրս գալուց էլ, ինչպես հիշում եք, ասել եմ՝ էս էլ՝ մանդատը, որովհետեւ ես պարտվել եմ ռեյտինգային ընտրակարգով, իսկ խորհրդարան ինձ բերել էր Գագիկ Ծառուկյանը:
Այսպիսին է պատմությունը: Ու Ծառուկյանն է ինձ ասել՝ ո՛չ, չպիտի դնես մանդատդ վայր, որովհետեւ դու պետք ես երկրին ու խորհրդարանին:
Շարունակում եմ (Շարունակեց պարտավորագրի մյուս հատվածի ընթերումը) .
Պատրաստ եմ աշխատել թիմի, կուսակցության եւ հայրենիքիս առաջընթացի համար:
Ես շնորհակալ եմ ԱԱԾ-ին, որ հրապարակեց այն, ինչ ես համեստորեն չէի հրապարակի երբեք, չէի թույլ տա ինձ ասել, որ նույնիսկ ներքին խոհանոցի ռազբորկաների ժամանակ ես պայման եմ դնում հայրենիքին ծառայելու հարցը: Շնորհակալ եմ շատ. ես ինչքան միջոց պետք է ծախսեի՝ նման PR-ի համար:
Վերցրել են էսպես խոշորացնում են գրությունս, մյուսների՝ մի փոքր ավելի էմոցիոնալ գրություններն են մեջբերում, ասում են՝ Տիգրան Ուրիխանյանն էլ է գրել: Լա՛վ եմ արել՝ գրել եմ, հպարտանում եմ նրանով, ինչ գրել եմ: Պարկեշտ եմ պահել ինձ: Կարեւորը, որ միշտ արել եմ այն, ինչ գլխումս է ծնվել, որոշումներս կայացրել եմ իմ սեփական քաղաքական մտքի գեներացման արդյունքում՝ ի շահ ժողովրդի: Կարո՞ղ ա մի վատ նախագիծ եմ բերել, մի վատ նախաձեռնություն ու քվեարկություն եմ արել, ո՛չ:
Եվ ինչպես բոլորիդ հայտնի է, 15 թվականին խոստանալով բոլորիդ՝ ճիշտ այնպես, ինչպես ձեզանից շատերն էին անում ոչ միայն խորհրդարանում, այլեւ տասնյակ հազարավոր մարդկանցով հանրահավաքներում, որ դեմ լինելով նախկին կառավարման համակարգին եւ նրանց բերած սահմանադրական ավանտյուրային՝ եկել եմ խորհրդարան ու մենակով դեմ եմ քվեարկել, ինչպես որ ժողովրդին խոստացել էի: Իմ լեզուն է այսօր երկար, եւ ես կարող եմ ասել, որ՝ այո՛, անհամաձայնություններով հանդերձ՝ ես պաշտպանելու եմ Գագիկ Ծառուկյանին, որովհետեւ իր հետ եմ ես պայքարել, որովհետեւ ինքն է այն ժամանակ առաջնորդել ոչ իշխանական ուժերի քառյակը, այնուհետեւ՝ եռյակը, որովհետեւ ես նրա հետ կիսել եմ հույս, կիսել եմ պայքար, կիսել եմ ձեր իսկ հակառակորդների դեմ տարվող պայքար, երբ դուք նույնիսկ չկայիք քաղաքական դաշտում: Բա պիտի պաշտպանեմ, բա ի՞նչ պտի անեմ, բա գրել եմ, բա լավ եմ արել, կարեւորը՝ արդար եմ, ճիշտ եմ ու պաշտպանում եմ ժողովրդի շահը:
Անդրադառնամ այս թղթի՝ մի շատ կարեւոր հատվածին: ԱԱԾ-ի, այսինքն՝ վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրած նյութերի եւ ԱԱԾ-ի պատրաստած տեսանյութի հիման վրա, պարո՛ն գլխավոր դատախազ, բեւեռում եմ ձեր ուշադրությունը գործընթացային խախտումների վրա, որպեսզի այն դուք շտկեք կամ շտկելու հանձնարարություն տաք՝
17 թվին հարուցված քրեկան գործի նյութերի շրջանակներում հրապարակավ զրպարտության, բարի համբավս արատավորելու ձեւով ներկայացվում է մի թուղթ, որում գրված է՝ «Բարգավաճ Հայաստան»-ի նախընտրական ցուցակ: 17 թվականին ԲՀԿ-ի նախընտրական ցուցա՞կ ա եղել, 17 թվին «Բարգավաճ Հայաստանն» ա ընտրություններին մասնակցել: Մասնակցել է «Ալյանս» կուսակցությունը, ԲՀԿ-ի կողմից ձեւավերված «Ծառուկյան» դաշինքը: Այսինքն՝ էս փաստաթուղթն իրավունք ունե՞ր էդտեղ տեղ գտնելու: Հետեւաբար կարո՞ղ են այլ փաստաթղթեր էլ լինել կեղծ: Ընդ որում, ես չեմ քննարկում այն, որ հանցագործը պիտի նստի բանտում, ով ուզում է լինի: Բայց եթե արել է այդ հանցագործությունը: Բա որ արած չեղա՞վ:
Վերջապես, 18 թվին, երբ դեռ Նիկոլ Փաշինյանը պատգամավոր էր, գնացել եմ եկել, ասել եմ՝ եկեք միանանք, անենք էնպես, որ Ծառուկյանն էլ միանա, 15 թվին երբ որ ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ էր, գնացել ասել եմ՝ եկեք միանանք, այդ թվում՝ Ծառուկյանն էլ միանա, մեկտեղեն ուժերը բոլոր նրանք, ովքեր դեմ են իշխող համակարգին: 18 թվականին արդեն վարչապետ էր, գնացել ասել եմ՝ մեկտեղեք ուժերը: Այդ թվականին վերջապես մի պահ ժողովուրդը ուրախացավ, ասաց՝ միասնական ուժերով հարց է լուծվելու, ու հիմա՝ էսպես:
Բա ասում եք՝ պատերազմ է, ասում եք՝ պատերազմ ենք վարում կորոնավիրուսի դեմ, այդ թվում՝ սահմանին մեզ սպառնացող կորոնավիրուսի դեմ: Բայց ճգնաժամում հնարովր չէ՞ր միատեղել ուժերը:
Ինչ էլ որ մենք էստեղ խոսում ենք, հիմա մարդիկ կլսեն, կքննարկեն, կասեն՝ լա՛վ, Ծառուկյանին դատեցիք, հետո: Հետո հլը տեսեք՝ թվերն ինչ են ասում, վաղը լինելու է ճգնաժամ, վաղը լինելու է արտակարգ իրավիճակ սոցիալական հարթության մեջ, 100 հազարի հասնող արտագնա աշխատանքի մեկնողները մնացին երկրում, 600 հազարի ակնկալվող տուրիզմի մարդիկ, իրենց գումարած՝ ներդրողներ չեկան Հայաստան, +7, 14, չգիտեմ՝ քանի տոկոս աճ ունեցող մեքենաների ներկրում էլ չկա, բնականոն վիճակում աշխատող արտադրական ձեռնարկություններ փակվում են, էս ամենը ի՞նչ է լինելու: Միգուցե ուժեր մեկտեղելու խնդի՞ր է էստեղ լինելու»: