Ո՞ւմ նկատի ուներ Ուրիխանյանը. նախընտրական միավորումները սկսում են նշմարվել
«Ալյանս» կուսակցության նախագահ, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը երեկ հայտարարեց, որ ԱԺ պատգամավորի մանդատից չի հրաժարվի եւ ընդգծեց, որ «նպատակահարմար է գտնում միավորումը մի քաղաքական թիմի հետ, որում լուրջ պոտենցիալի առկայությունը շրջադարձ կբերի հայաստանյան իրականության մեջ»:
Խոսքը, հավանաբար, 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հնարավոր դաշինքի մասին է: Այսօր «Ալյանս» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վարդան Քոչարյանից հետաքրքրվեցինք, թե ո՞ր քաղաքական թիմի հետ է միավորվելու Ուրիխանյանը կամ «Ալյանսը»:
«Պարոն Ուրիխանյանը նպատակահարմար է գտել ասել այսքանը, խնդրում եմ բավարարվեք այնքանով, ինչ տարածվել է արդեն: Եթե այդ մասով առաջիկայում պարոն Ուրիխանյանն ասելիք ունենա (իսկ ես վստահ եմ, որ կունենա), ապա դա կլինի հրապարակային եւ դուք բոլորդ կիմանաք»,- պատասխանեց Քոչարյանը:
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ այդ միավորումը կարող է տեղի ունենալ Վարդան Օսկանյանի ղեկավարած «Համախմբում» կուսակցության հետ: Կուսակցության մամուլի խոսնակ Արեգնազ Մանուկյանը մեր հարցին ի պատասխան վստահեցրեց, որ «ներկա դրությամբ այդպիսի որեւէ քննարկում չկա»:
«Բայց մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի հետ, ում նպատակը երկրում համակարգային փոփոխությունների, իշխանափոխության հասնելն է: Նաեւ շեշտադրել ենք, որ պարտադիր չի, որ անդամակցեն մեր կուսակցությանը, դառնան կուսակցության անդամ: Ու ընդհանրապես, «Համախմբում» կուսակցությունը չենք դիտարկում զուտ որպես կուսակցություն, պարզապես, գրանցվել ենք, որովհետեւ օրենքի պահանջն էր: Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանում ստեղծվի իրական բեւեռ, հասնենք երկրում համակարգային փոփոխությունների: Երբ որ ավելի կոնկրետ համագործակցություն լինի՝ մենք հայտարարությամբ հանդես կգանք»,- պատասխանեց Մանուկյանը:
Ի դեպ, Տիգրան Ուրիխանյանն այսօր կայքերից մեկի հետ զրույցում չի բացառել համագործակցությունը ԱԺ-ում նախագահի նախկին ներկայացուցիչ Վիկտոր Դալլաքյանի հետ:
Հ.Գ. «Համախմբում» կուսակցության մամուլի խոսնակ Արեգնազ Մանուկյանից հարցրինք, թե ԼՂՀ նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանը չի՞ պատրաստվում միանալ «Համախմբում» կուսակցությանը.
«Պարոն Բաբայանը բազմիցս հայտարարել է, որ քաղաքականությամբ չի զբաղվում: Այդ մասին նա ասել է նաեւ երեկ՝ կայքերից մեկին տված հարցազրույցում: Թե հետագայում ինչ որոշում կկայացնի ինչ-որ ուժի սատարելու հետ կապված՝ ինքը պետք է հայտարարի, ես իրավասու չեմ ասել իր անունից»: